Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klucz sam się otwiera - dlaczego?

bulion84 02 Cze 2016 07:19 1143 18
  • #1 02 Cze 2016 07:19
    bulion84
    Poziom 10  

Witam,

mam taką oto sytuację: układ na mikrokontrolerze atmega steruje kluczami jak na schemacie:

Cewka na schemacie to elektromagnes. Mam takich wyjść 162 (zastosowałem wyjścia zewnętrzne MCP2317). Także dla każdego wyjścia atmegi lub MCP jest taki klucz.

Teraz problem jest taki, że sporadycznie załączają mi się cewki, losowo, raz jedna raz inna ale nigdy dwie na raz. Nie ma znaczenia czy mikrokontroler jest włączony czy nie, wystarczy, że dam napięcie 24V i oczywiście mase na ten klucz i zjawisko losowego załączania już występuje.

Czy ktoś poratuje i podpowie co jest nie tak?

1 18
  • #2 02 Cze 2016 09:31
    shumi
    Poziom 10  

Dodaj rezystor z portu procesora do masy ~10k
    Proponował bym też zmianę 60k na ~10k lub dodanie 10k równolegle z zenerką.

A problem powstaje bo:
    Upływność portu procesora w stanie wysokiej impedancji (<1uA) wzmocniony przez BC574 (*~300) na rezystorze 60k może dać napięcie wystarczające, żeby mosfet zaczął przewodzić.

0
  • #3 07 Cze 2016 08:02
    bulion84
    Poziom 10  

Dodałem wszędzie rezystory 10k ale problem jest dalej i to dziwny, bo załącza się zawsze tylko jeden ten sam elektromagnes na różny czas i w różnych odstępach czasowych. aktualnie napięcie nie jest z przedziału 24-30V tylko dokładnie 18,5V. Pomyślałem, że może klucz jest po prostu walnięty i zmieniłem w 2 przypadkach, ale podmiana na inny klucz tzn wszystko jak na schemacie nowe, zaczyna się załączać inny elektromagnes...

Co jest jeszcze dziwne: w miarę upływu czasu załączanie się występuje coraz częściej... aż w końcu elektromagnes załącza się na stałe i mogę go wyłączyć ponownym sygnałem załączenia i wyłączenia... ale na krótko bo znowu sam się włącza...

0
  • #4 07 Cze 2016 12:00
    shumi
    Poziom 10  

Żeby cokolwiek więcej powiedzieć to musisz posprawdzać którędy płynie niechciany prąd czyli:
    Ube, Uce na tranzystorze BC547,
    Ugs Uds na IRF9Z34.
    i jeszcze jak byś podał rezystancję cewki (tak dla przeliczenia prądu).

0
  • #5 09 Cze 2016 07:59
    bulion84
    Poziom 10  

Chwilowo nie mam dostępu do tego. Co jest ciekawe, klucz załączał się ciągle sporadycznie ale coraz częściej aż w końcu załączył się na stałe i nie ma szans go wyłączyć. Zleciłem dolutowanie rezystora 1k na bazę BC547 ale klucz dalej przewodzi. W jakiś sposób coś "ubija" IRFa...

0
  • #6 09 Cze 2016 09:43
    elektronika1984
    Poziom 12  

Klucz jest otwierany przez diodę zenera 15V. Spadek napięcia na diodzie jest 15V, ale na rezystorze odkłada się reszta napięcia, czyli 24V - 15V = 9V. W dokumentacji Vgsth = 4V max. Masz więc permanentnie otwarty klucz, bez względu co robi tranzystor BC847.
    ---
    To co wyżej napisałem było by ok, ale dla mosfeta z kanałem N,a tu jest P - mój błąd :)

A czy kolega ma możliwość modyfikacji urządzenia tak aby zastosować rozwiązanie jak w załączonym obrazku.

---

A ha, no i dzielnik z R1 i R3 może być np 10k i 10k, lub inny wg uznania byle tylko uzyskać napięcie Vgsth 4V z dokumentacji tranzystora :)

---

A tak w ogóle to tranzystor wg mnie załącza się dlatego, że:
    - tranzystor na złączu G-S posiada jakąś pojemność
    - dioda zenera także ma pojemność
    - dioda i złącze razem mają wspólnie jeszcze większą pojemność
    - ta pojemność jest ładowana prądem upływu tak, że napięcie Vgs rośnie powoli. - kierunek wpięcia diody nie pozwala rozładować się tej pojemności
    - napięcie rośnie do momentu otwarcia tranzystora

Nie wiem czy to słuszna teoria, ale chyba tak by to wyglądało. Jeśli koledze uda się usunąć diodę (zrobić układ z załączonego przeze mnie schematu) i to zadziała to znaczy, że ta teoria ma sens ;)

Dodanie rezystora spowoduje, że pojemność złącza będzie "zwarta" tym rezystorem i powinno być ok. Dodatkowo nie trzeba się martwić o maksymalne napięcie Vgs, które wynosi +/-20V - rozwiązuje to dzielnik napięcia R1/R3.

0
  • #7 09 Cze 2016 10:16
    bulion84
    Poziom 10  

elektronika1984 napisał:

To co wyżej napisałem było by ok, ale dla mosfeta z kanałem N,a tu jest P - mój błąd :)

Gdzie wyżej?

Możliwość modyfikacji jest ale trzeba to zrobić aż 162 razy, więc proszę o najszybszy skuteczny sposób :)

0
  • #8 09 Cze 2016 10:22
    elektronika1984
    Poziom 12  

Wyżej tj, na samej górze tego samego postu (nad kreskami ---).

Proponuję zastosować układ na kilku sztukach testowo i zobaczyć czy to coś poprawia.

0
  • #9 09 Cze 2016 10:26
    bulion84
    Poziom 10  

Ok, na początek wypierniczę diodę Zenera to powinno coś zmienić i łatwo sprawdzić.

0
  • #10 09 Cze 2016 10:28
    elektronika1984
    Poziom 12  

Wypiernicz diodę ale zamiast niej daj rezystor 1.5k w takiej sytuacji.
    Samo wypierniczenie naraża tranzystor na rozpiernicznie - przekroczysz Vgs_max = 20V.

1
  • #11 09 Cze 2016 11:01
    bulion84
    Poziom 10  

nie przekrocze bo tam mam aktualnie 18.7V te 24-30V to miało być ale nie jest...

Dodano po 22 [minuty]:

Nie rozumiem co ma do tego ta dioda za bardzo, przecież klucz otwarty jest jak BC mi do masy zwiera.

Dodano po 8 [minuty]:

no i dlaczego pozostałe 161 sztuk chodzi wzorowo??

0
  • #12 09 Cze 2016 11:04
    elektronika1984
    Poziom 12  

Nie przeszkadza gdy klucz jest otwarty (przewodzi), wydaje mi się, że dioda może przeszkadzać gdy klucz jest zamknięty, ale nie jestem tego pewny na 100%. Wydaje mi się, że rozwiązanie, które przedstawiłem (pozbycie się diody a zamiast niej, dla bezpieczeństwa wsadzić rezystor) będzie ok.

Jeśli to nie problem to spróbuj wykonać przeróbkę na kilku kluczach. Myślę, że bardzo chętnie wszyscy obserwujący temat, dowiemy się czy to jest właśnie to rozwiązanie.

Z niecierpliwością czekam na rezultat :)

0
  • #13 09 Cze 2016 11:06
    bulion84
    Poziom 10  

Dioda wycięta, dalej przewodzi. Osoba, która tam jest nic nie zmierzy, może tylko wykonywać tego typu polecenia - wytnij to, wlutuj to... Chyba padł IRF bo co innego?

0
  • #14 09 Cze 2016 11:42
    elektronika1984
    Poziom 12  

Czy miejsce zasilające rezystor R1 oraz źródło tranzystora są blisko siebie? Jak fizycznie wygląda ten układ mniej więcej?

Może to uszkodzenie mosfeta, ale piszesz, że problem jest na wszystkich kluczach losowo, z tym, że w jednym czasie załącza się tylko jeden - tak to rozumiem. Więc raczej wszystkie mosfety nie padły?

0
  • #15 10 Cze 2016 13:25
    elektronika1984
    Poziom 12  

Po przemyśleniu tematu chyba problem już został rozwiązany przez kolegę wyżej:

shumi napisał:
    Dodaj rezystor z portu procesora do masy ~10k
    Proponował bym też zmianę 60k na ~10k lub dodanie 10k równolegle z zenerką.

Z tym, że bardzo ważne jest aby zmienić ten rezystor 60k na 10k lub mniej. Wystarczy dolutować rezystor 10k na istniejący już rezystor, będzie mniej zabawy.

Osobiście wywalił bym tą diodę bo jest zbędna i zmienił rezystor R3 na 5 - 10k, tak aby uważać na maksymalne napięcie Vgs. Ostatecznie to decyzja kolegi. Trzeba zrobić wszystko co napisał kolego shumi.

Przy tym rezystorze co teraz, wystarczy, że płynie prąd w obwodzie kolektora tranzystora BC574 o wartości ~35uA aby zacząć powoli otwierać Mosfeta, Vgsth_min = 2V.

Pytanie tylko czy udało się koledze wprowadzić te zmiany?

0
  • #16 10 Cze 2016 14:31
    bulion84
    Poziom 10  

Zmiany wprowadzę przy najbliższej okazji. Czyli praktycznie wszystko w tym przypadku zależy od wzmocnienia tranzystora BC bo to przecież nie zawsze takie same jest (duża tolerancja).

0
  • #17 20 Cze 2016 14:24
    bulion84
    Poziom 10  

Kolejny klucz zaczął się sam losowo otwierać. Działał pięknie i po 2 tygodniach świruje. Czy coś może powodować uszkadzanie się IRFa?

0
  • #18 16 Wrz 2016 11:30
    bulion84
    Poziom 10  

Ok ludzie :) Już wiem co się stało. Sprawa prosta, te MOSFT-y są tak wrażliwe, że zabija je lutownica - nie ciepło, ale prądy... Najskuteczniej jest rozgrzać lutownicę i odłączyć od zasilania. Ma to sens? Bo układ działa poprawnie po wymianie tych uszkodzonych (w sumie nie do końca, bo tylko czasami świrowały).

0
  • #19 18 Wrz 2016 01:54
    Marian B
    Poziom 35  

Warto zablokować bramkę kondensatorem rzędu 10nF lub większym, podłączając go do bramki i plusa zasilania (nie do masy), ewentualnie równolegle do rezystora 60kΩ. Możliwe że po prostu indukują się jakieś zakłócenia. Miałem kiedyś podobną sytuację, z tym, że do bramki dochodził nieco dłuższy przewód od przełącznika sterującego.

0
  Szukaj w 5mln produktów