Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Indesit WDN 2296 - cos wpadło miedzy bęben ,a obudowę i trze

02 Cze 2016 11:56 1815 7
 • Poziom 9  
  Witam- 10-letnia pralko-suszarka (prawie bezawaryjna). Jak dostać się do obudowy bębna - coś wpadło i wyraźnie ociera . Bardzo proszę o jakieś wskazówki - "góra pranie rośnie" , a ja boję się ,że uszkodzę pralkę jak bedę prała .
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  szpuleczka napisał:
  Jak dostać się do obudowy bębna
  Najprościej - wyjmując grzałkę.
 • Poziom 9  
  Dzięki za podpowiedź ,cieszę się , że jest jakieś wyjście. Tarcie słyszę dość wysoko .
  Podejmę próbę i dam znać co mi wyszło .
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Na początek trzeba powoli obracać bębnem i zlokalizować,w którym miejscu przedmiot się zaklinował.Wyjęcie grzałki jest trudne i tej samej już raczej się nie założy,a też niekoniecznie rozwiąże problem. Miałem przypadek,gdy między bęben a obudowę wpadł grzebień.Nie spadł na dno kotła,tylko zaklinował się pomiędzy bębnem a obudową. Wyjąłem go odchylając mechanicznie drewnianą klapką bęben i obudowę i operując zagiętym drutem. Trzeba to robić z wyczuciem,żeby nie uszkodzić gumowego fartucha.Można też od kotła odkręcić grubą rurę spustową,które idzie do pompki i przez otwór w kotle spróbować wyjąć przedmiot. Przeważnie bywa to tzw "fiszbin" od stanika,który zaczepia się o grzałkę i trze o bęben.
  W pralkach ładowanych od góry jest możliwość wyjęcia plastykowego elementu bębna i można wtedy spróbować usunąć przedmiot.
 • Poziom 9  
  , nie chciałam się głośno przyznawać, ale faktycznie tak się stało :))) .
  Pralka ładowana z przodu . W którym miejscu najłatwiej odchylić bęben ,żeby podziałąć tą łopatką ?
 • Poziom 42  
  inar napisał:
  Wyjąłem go odchylając mechanicznie drewnianą klapką bęben i obudowę i operując zagiętym drutem. Trzeba to robić z wyczuciem,żeby nie uszkodzić gumowego fartucha
  Tylko takie odciąganie "na siłę " bębna w niektórych pralkach kończy się urwaniem / złamaniem krzyżaka na którym jest zamontowana oś bębna.
  inar napisał:
  Wyjęcie grzałki jest trudne i tej samej już raczej się nie założy,
  To zależy głownie od umiejętności naprawiającego, a w ostateczności cena grzałki nie jest szokująca, w porównaniu do bębna(uszkodzony krzyżak). Jeśli nie da się znaleźć druta poprzez otwór grzałki, to pozostaje demontaż fartucha(tej gumy z przodu), ale to już jest znacznie bardziej skomplikowane.
 • Poziom 15  
  Odchylałem to delikatnie,tak,aby powstała tylko szczelina,w którą wszedłby drut.Można to zrobić nawet palcami odchylając tylko krawędź gumowego fartucha.Wyjmowałem tak już różne rzeczy-grzebień,skarpetki,"fiszbiny",a raz nawet całą poszewkę od poduszki.
  Przedmiot uwiązł raczej w dolnej części.W jednej z pralek udało mi się zobaczyć "zawalidrogę" wkładając głowę do bębna-wcześniej włożyłem tam lampkę,która mi podświetliła przestrzeń pod bębnem.
  Zdejmowanie fartucha od przodu nic nie da,bo uzyska się tylko dostęp do zewnętrznej strony kotła,a demontaż całego fartucha dla nieznającego budowy pralki jest raczej trudny.
  Wygląda na to,że trzeba poszukać jakiegoś fachowca"złotej rączki",który poradzi sobie z problemem bez rozbiórki urządzenia, co może jednak zabrać trochę czasu.
 • Poziom 9  
  Dzięki za podpowiedzi.Bęben jest zamocowany bardzo sztywno i nie udało się go prawie wcale ruszyć z miejsca .
  Udało się usunąć drut poprzez demontaż grzałki :D .
  Trzeba było wymienić grzałkę- gumowy kołnierz-uszczelka uległ deformacji i nie dawał się wcisnąc ponownie.
  Pozdrawiam i dziękuję raz jeszcze .