Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulowany ogranicznik prądu 2V-24V

02 Cze 2016 14:35 1380 4
  • Poziom 7  
    Witam, poszukuję schematu regulowanego ogranicznika prądu który działał by w zakresie napięć 2V-24V. Szukałem ale nie znalazłem nic spełniającego moje wymogi. Prąd który miał by ograniczać maksymalnie wynosił by 3A. Uczę się jako technik elektryk więc o elektronice mam podstawową wiedzę, ponieważ mało mieliśmy o elektronice. Ogólnie dostałem zadanie zbudowania zasilacza. Początkowo miał być bez ograniczenia prądu ale wyszła konieczność zastosowania ograniczenia(nauczyciel). Zasilacz swój zbudowałem w oparciu o układ LM 2576 który nie posiada ograniczenia prądowego, a ja teraz muszę go dodać :cry: Może ktoś coś podpowie mi lub poda jakiś schemat takiego układu
  • Poziom 43  
    Układ ma ograniczenie prądu, ale ustawione na stałe zabezpieczające go w przypadku zwarcia.

Dodawanie ograniczenia prądu do tak zintegrowanego układu jest trochę kłopotliwe, jedno z rozwiązań mogło by wyglądać tak żebyś dodał rezystor-bocznik do pomiaru prądu na wyjściu od strony masy i wzmacniacz operacyjny podłączony jednym wejsciem do tego rezystora drugim do napięcia odniesienia regulowanego potencjometrem, wzrost napięcia wyjściowego wzmacniacza powinien "przejąć kontrolę" nad napięciem na nóżce FEEDBACK, w ten sposób że stabilizator impulsowy ograniczy wypełnenie tak samo jak w przypadku za dużego napięcia wyjściowego.

Jeśli nie jesteś elektronikiem to trochę się namęczysz, nauczyciel pewnie sam nie wie jak to zrobić ;)
  • Poziom 7  
    ogólnie coś mi mówił że CHYBA mogę zrobić to na tranzystorze. Ogólnie miało to polegać na tym że regulując prąd bramki przez potencjometr regulował bym tez prąd który może przepłynąć przez tranzystor. Nie wiem czy dobrze to zapamiętałem i napisałem, jeżeli tak to przepraszam
  • Poziom 43  
    szef100 napisał:
    ogólnie coś mi mówił że CHYBA mogę zrobić to na tranzystorze. Ogólnie miało to polegać na tym że regulując prąd bramki przez potencjometr regulował bym tez prąd który może przepłynąć przez tranzystor. Nie wiem czy dobrze to zapamiętałem i napisałem, jeżeli tak to przepraszam
    Takiego rozwiązania nie brałem pod uwagę z powodu że to partactwo.
    Ale oczywiście w zastosowaniach "dydaktycznych" może być, choć sam uważam że nie powinno się uczyć w ten sposób.

Jak na razie masz stabilizator impulsowy o małych stratach mocy i dobrej stabilizacji napięcia, kiedy dodasz tranzystor na wyjściu stabilizacja napięcia się pogorszy, przy zwarciu będą duże straty mocy w tranzystorze wymagające większego radiatora niż LM2576, a nastawiona wartość ograniczenia prądowego będzie mało stabilna.