Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukiwany dobry darmowy program do tworzenia kopii zapasowej

phanick 02 Cze 2016 15:04 2151 11
  • #1 02 Cze 2016 15:04
    phanick
    Poziom 28  

Mam dysk 2TB, chciałbym przeznaczyć drugi indentyczny dysk 2TB do przechowywania kopii zapasowej. Poszukuję darmowego programu do stworzenia kopii zapasowej który spełni następujące wymagania:
    0. Obsługa pod Windows
    1. Za pierwszym razem zostanie stworzona kopia całego dysku: wszystkie partycje, ale nie powinna to to być kopia posektorowa
    2. Chciałbym robić kopię zapasową co jakiś czas (2tyg/miesiąc/2 miesiące). Program powinien wtedy porównać wszystkie pliki/katalogi na wszystkich partycjach i przy tworzeniu kopii zapasowej zrobić jedynie kopię przyrostową
    3. W każdym momencie powinienem mieć dostęp do plików z kopii zapasowej z dowolnej partycji i z dowolnego `punktu przywracania`
    4. Dobrze by było, aby kopie były kompresowane
    5. Program powinen przechowywać informacje o datach wszystkich plików oraz atrybutach.
    Polecicie coś?

0 11
  • #3 02 Cze 2016 16:12
    Matuzalem

Poziom 43  

Zakładam, że kopia zapasowa w Windowsie - BTW, nie podał Pan, w i z którym program ma działać - nie jest narzędziem wystarczającym. Jeżeli tak, to proszę sprawdzić czy Cobian Backup nie będzie oferował wszystkich postulowanych możliwości (w sieci są dostępne obszerne materiały dot. możliwości i konfiguracji).

0
  • #7 06 Cze 2016 22:43
    Bazic
    Poziom 14  

Może nie do końca przypadnie do gustu to rozwiązanie - ale być może przy tych założeniach nada się owncloud?
    Niestety - potrzebny jest do niego cały komputer podpięty do sieci - ale zawsze gdzieś coś starego się znajdzie na czym można postawić linuxa.
    owncloud potrafi porównywać pliki i trzyma kilka kopii pliku do których można wrócić. Jednocześnie sprytnie zarządza miejscem tak, że te nadmiarowe kopie nie zalegają niepotrzebnie.

0
  • #8 07 Cze 2016 00:13
    djtommy
    Poziom 24  

Polecam Cobian Backup 11

0
  • #9 07 Cze 2016 16:31
    dedito
    Poziom 39  

phanick napisał:
    0. Obsługa pod Windows
    1. Za pierwszym razem zostanie stworzona kopia całego dysku: wszystkie partycje, ale nie powinna to to być kopia posektorowa
    2. Chciałbym robić kopię zapasową co jakiś czas (2tyg/miesiąc/2 miesiące). Program powinien wtedy porównać wszystkie pliki/katalogi na wszystkich partycjach i przy tworzeniu kopii zapasowej zrobić jedynie kopię przyrostową
    3. W każdym momencie powinienem mieć dostęp do plików z kopii zapasowej z dowolnej partycji i z dowolnego `punktu przywracania`
    4. Dobrze by było, aby kopie były kompresowane
    5. Program powinen przechowywać informacje o datach wszystkich plików oraz atrybutach.

Wygląda, że wszystkie założenia spełnia AOMEI Backupper
    Cytat:
    funkcje programu to opcje tworzenia przyrostowych lub różnicowych kopii zapasowych, szyfrowanie i kompresja obrazów dysku, sprawdzanie integralności, podział backupu na mniejsze pliku oraz generowanie ratunkowych nośników ratunkowych. AOMEI Backupper obsługuje wszystkie rodzaje napędów wspierane przez Windows - w tym m.in. IDE, SATA, SCSI, SSD, zewnętrzne dyski USB, RAID itd., a także systemy plików FAT16, FAT32, NTFS, ReFS, Ext2/3, i ExFAT.

0
  • #10 08 Cze 2016 10:36
    Montrres
    Poziom 21  

Jeżeli te dyski mają pracować w komputerze to może RAID 1?
    W tym przypadku wszystko się dzieje w locie. Chyba, że nie zrozumiałem do końca założeń.

0
  • #11 08 Cze 2016 12:54
    piotrek2914
    Poziom 16  

phanick napisał:
    drugi indentyczny dysk 2TB

phanick napisał:
    dowolnej partycji i z dowolnego `punktu przywracania`

Trochę przesadziłeś. dowolny punkt przywracania (kopia partycji) to trochę mało miejsta na takie zabawy.
    Montrres napisał:
    Jeżeli te dyski mają pracować w komputerze to może RAID 1?

Również polecam. W razie awarii systemu zamieniasz miejscami dyski i lecisz jak gdyby nigdy nic. A uszkodzony system i cała reszta nadpisze się tym dobrym....

0
  • #12 03 Lip 2016 22:49
    phanick
    Poziom 28  

Dziękuje za porady. Cobian Backup faktycznie z tego co polecacie i co czytam na stronie, wydaje się spełniać wymagania.. Ale.. Już pierwsze co przeczytałem, że został napisany w Delphi/C# nie nastrajało optymistycznie co do jego prędkości.
    Wybrałem wykonanie pełnej kopii dysku 90GB (45GB danych), z tego co widzę program po prostu kopiuje zawartość całego dysku do wybranej lokalizacji i zdejmuję z plików źródłowych atrybut `archiwalny`. Ale tempo jest ślimacze. Zrobienie tej kopii zajęło mu ponad 4 godziny, mimo, że dysk źródłowy i docelowy są fizycznie innymi dyskami, pierwszy SATA 3, drugi też SATA 3 (na konwerterze USB3.0). To jest dramat!
    Jak wykonywałem kiedyś kopię posektorową tej samej partycji na inny dysk zewnętrzny, podłączony nawet na wolniejszym interfejsie (USB 2.0), to zajmowało to około 50minut. To jest dramat! Już samo czekanie, zanim zacznie się robić kopia (program wypisuje, że skanuje pliki) trwa z 10 minut.
    To już w windowsach skopiowanie tych plików z dysku źrodłowego na docelowy zajęłoby krócej.

EDIT
    Może się trochę pospieszyłem z oceną, faktycznie program nie jest taki wolny, ale już znalazłem 3 błędy. A to, że ostatnie posty techniczne na forum programu sprzed 2 lat nie mają odpowiedzi, nie napawa optymizmem. Radzę osobom korzystającym z tego programu sprawdzić, czy ich backupy są dobrze zrobione.

1. Jeśli jest włączona opcja Tools >> Options >> Functionality >> Calculate task sizes (domyślnie jest!) i robi nam się backup, a następnie dodamy robienie kolejnego backupu (np. innego dysku), to program oczywiście nie zacznie go wykonywać, dopóki pierwszy backup nie zostanie skończony, ale program zacznie skanować wszystkie pliki i foldery z nowowybranej lokalizacji, aby podliczyć ich rozmiar. Nawet jak usuniemy zadanie robienia backupu drugiego dysku, to program nadal będzie skanował te foldery! Tego nie da się przerwać. W efekcie dysk będzie pracował jak szalony i tempo robienia backupu pierwszego dysku może spać o 90 albo i więcej!

2. Jeśli długość ścieżki w katalogu wynikowym backupu jakiegoś pliku jest powyżej 259 znaków, to tego pliku nie będzie się dało odczytać, mimo, że będzie istniał. To chyba ograniczenie windowsów, ale program nawet nie poinformuje, że powstały takie pliki

3. Próba backupu pliku, którego rozmiar wynosi ok. 50GB nie powiodła się - błąd w programie:
    ERR 2016-07-04 04:08 Couldn't copy the file "GLOBALROOT\Device\HarddiskVolumeShadowCopy1\XXXXXX": Zasoby systemowe nie wystarczają do ukończenia żądanej usługi
    Potem, gdy próbowałem go skopiować w TotalCommanderze to też występowały dziwne błędy (np. dysk docelowy pełny, nie można odczytać pliku z dysku źródłowego). Było to o tyle dziwne, zę kliknięcie ponów próbę powodowało postep o około 10% aż w końcu udało się go skopiować ręcznie!

Posty scaliłem. RADU23

0