Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bizhub C250 - zacina papier w każdej szufladzie

goprinter 02 Jun 2016 15:30 2010 16
 • #1
  goprinter
  Level 7  
  Witam, czy znajdzie się ktoś uprzejmy i napisze mi jakie elementy wymienić (rolki, dystanse itp. chodzi mi głównie o numery katalogowe) kiedy kserokopiarka Bizhub C250 zacina często papier z każdej szuflady.
  Pozdrawiam
 • #2
  Bitels85
  Level 25  
  Kolego, jaki kod błędu się pojawia?
 • #3
  copyman
  Photocopiers specialist
  Trzeba by zacząć od sprawdzenia w kodach Jam Counter . Tam bedzie napisane gdzie pojawia się najwiecej zacięć . Po tym można podjąć naprawę .

  C.
 • #4
  vrus
  Level 18  
  Po pierwsze moze napisz gdzie zacina?
 • #5
  goprinter
  Level 7  
  Wszedłem w tryb serwisowy i takie oto informacje z zakładki Counter/Data Jam:

  1st. 348
  2nd. 129
  3rd. 13
  4th. 0
  Manual Bypass 118
  LCT Paper Feed 0
  Vertical Transport 53
  Duplex Transport 0
  Secondary Transfer 513
  Paper Exit 4
  Engine 4
  ADF Reverse 10
  ADF Feed 11
  ADF Trans. 4
  ADF Middle Tray 7
  Duplex 4
  Horizontal Transport 0
  Sorter/Finisher Trans. 0
  Sorter/Finisher Exit 0
  Exit(Finisher) 0
  Staple1 0
  Staple2 0
  Folding 0

  W zakładce Counter/Data Paper Jam History wciąż pokazuje że zacięcie w pierwszej szufladzie.

  Pozdrawiam
 • #6
  Bitels85
  Level 25  
  Przede wszystkim, napisz czy kartka zawsze zatrzymuje się w tym samym miejscu? Jeśli tak to gdzie, na wyjściu z kasety? w obszarze rejestracji? We fuserze?. Po drugie napisz, czy kartka jest gładka i prosta czy zadarta zagięta lub zagnieciona? Najlepiej zrób zdjęcie jak zatnie. Wykonaj kopię z podajnika ręcznego i zobacz, czy też zacina. Może zabrzmi to banalnie ale sprawdź poprawność ustawień papieru, czyli format i RODZAJ papieru we wszystkich podajnikach.

  Jeśli w JAM HISTORY masz z góry na dół zacięcia w 1 kasecie (oznaczenie 1101) to wówczas z pozostałych kaset i podajników urządzenie powinno kopiować. Wyjmij kasety i sprawdź w jakim stanie są rolki, czy mają jeszcze bieżnik, czy są gładkie. Wyczyść je dokładnie odpowiednim płynem (choćby izopropanolem) i spróbuj wykonać kopię ponownie.
 • #7
  goprinter
  Level 7  
  Jeśli zatnie to po otwarciu pokrywy bocznej kartka stoi na wyjściu z szuflady i w połowie pieca tak że trzeba na kopertki ustawić aby wyjąć papier. Praktycznie zawsze tak samo zacina. Kartki zawsze są czyste i gładkie. Z podajnika ręcznego nie zacina. W pozostałych szufladach nie chce pobrać papieru i wyświetla komunikat że zacięcie papieru. Wystarczy otworzyć i zamknąć pokrywę i dalej to samo. Wszystkie ustawienia papieru są poprawne, ksero działało ponad rok i nie zacinało dopiero od kilku dni tak się stało, obecnie korzystam z podajnika ręcznego.
 • #8
  Bitels85
  Level 25  
  Ok, rozumiem, że robiłeś pojedynczą kopię i od razu zacina na pierwszej kartce? Czy może zadałeś więcej niż 1 kopię i wówczas pierwsza kartka się zatrzymuje, bo kolejna nie jest pobrana w odpowiednim czasie?

  Podaj jaki kod cyfrowy towarzyszy komunikatowi o zacięciu.

  P.s.

  Rolki sprawdzone, wyczyszczone?
 • #9
  copyman
  Photocopiers specialist
  Zdaje sie że masz problem z flagą czujnika w piecyku . Standard w tej maszynie :) Na tej "klapce" w piecu jest czujnik wyjścia . Aktywuje go flaga na długiej plastikowej osi . Niestety pod wpływem temperatury ta oś sie odkształca i czujnik nie zostaje aktywowany na czas ponieważ skrzywienie tej osi zmienia kąt flagi czujnika. Na szczęście jest to element wymienny . Jego kod OEM to 4038572805 . Wymiana nie nastręcza większych problemów. Co ciekawe , nie aktywowanie tej flagi na czas moze być interpretowane przez maszynę jako zaciecie na transferze :) . Stąd tak duża ilośc zacięć w obrębie secondary transfer. Sprawdź na początek czy flaga lekko się rusza i po zdemontowaniu tej "klapki" oceń stan osi czy nie jest "łukowata" :)

  C.
 • #10
  cefram
  Level 30  
  Witam

  Flaga czujnika w piecu odpada - urzadzenie dziala z recznego. Raczej problem z transportem pionowym papieru - sprzeglo ewentualnie czujniki.

  Pozdrawiam
 • #11
  goprinter
  Level 7  
  Zrobiłem próby i przy zacięciu powiększyła się tylko wartość Secondary Transfer.
  Poniżej zdjęcia jak wygląda środek po zacięciu.

  Bizhub C250 - zacina papier w każdej szufladzie Bizhub C250 - zacina papier w każdej szufladzie
 • #12
  copyman
  Photocopiers specialist
  Ja cały czas obstawiam flagę i czujnik w piecu ... Ewidentnie kartka weszła do pieca i nie została wykryta a kolejna juz poszła .

  C.
 • #13
  Bitels85
  Level 25  
  copyman wrote:
  Ja cały czas obstawiam flagę i czujnik w piecu .

  C.


  Zadaj choćby 10 kopii z podajnika ręcznego. Jeśli zatnie tak samo jak z kaset, to czujnik w piecu.

  Popraw mnie jeśli się mylę ale oprócz kartki we fuserze widzę poniżej więcej niż jedną kartkę w module rejestracji. Jeśli pod rejestracją są faktycznie dwie kartki i z podajnika ręcznego nie zacina a z kaset zacina to będą winne rolki separujące.
 • Helpful post
  #14
  copyman
  Photocopiers specialist
  To musiałby być przypadek jednostkowy żeby we wszystkich szufladach posypały sie w tym samym czasie rolki separujące :) Poza tym w 1 jest troszkę inny układ podawania papieru w tym modelu. Ja tylko piszę o tym co przerabiałem a sprawdzenie tej flagi zajmie 10 minut. Możliwe że jest inna przyczyna niż flaga w piecu ale sporo tych actuatorów nawymieniałem i objawy wydają mi się po prostu zbyt dobrze znane :)

  C.
 • #15
  goprinter
  Level 7  
  Po rozebraniu pieca okazało się że flaga jest wygięta ale poza tym mocowania flagi są tak wyrobione że ona bardzo luźno chodzi, czasem nawet wypada z jednej strony z mocowania. Pozostaje szukać tego elementu pieca w którym jest zamocowana flaga i wymienić.
 • #16
  copyman
  Photocopiers specialist
  To zdaje sie nie występowało jako cześć zamienna . Tylko z nowym piecem. Ten actuator z tego co pamietam tez początkowo nie był częścią zamienną. Dopiero pózniej K-M poszła po rozum do głowy i wypuścili to osobno .

  C.
 • #17
  goprinter
  Level 7  
  Wyprostowałem flagę i dorobiłem na ciepło delikatne zaczepy do niej aby nie wypadała, na chwilę obecną maszyna pracuje i nie zacina papieru z żadnej szuflady.
  Dziękuję wszystkim za pomoc. Temat zamykam.