Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka ariston LS 248 TX - pompa myjąca

ostus 02 Cze 2016 21:19 1227 9
  • #1 02 Cze 2016 21:19
    ostus
    Poziom 8  

Witam Wszystkich

Mam problem z w/w zmywarką, a mianowicie nie działa pompa myjąca...
    Ale może od początku.
    W czasie ostatniego cyklu (sprawnej jeszcze zmywarki),wszystko ładnie się umyło ale po powrocie do domu, w kuchni wyczułem charakterystyczny swąd palonej elektryki... no ładnie zaś wydatek. Po rozebraniu maszyny okazało się że spalił się silnik pompy myjącej (nastąpił jakiś wyciek, wyłącznik z pływakiem nie zadziałał gdyż pływak przykleił się do kuwety... no i po silniku).Zmywarka ma 12 lat. Szkoda dutków na naprawę ale cóż na nową niema. Nowa kompletna pompa przeszło 500zet za dużo, ale udało mi się kupić identyczną (prawie )za pół ceny (nową ), drobna różnica - inne wtyczki, ale wymieniłem konektory we wtyczkach,(jedna była płaska druga kwadratowa - obie 4pin), kolory przewodów identyczne, połączenia również tabliczki znamionowe tak samo: prąd, obroty, kondensator jednym słowem - klon no i...Zlokalizowałem wyciek (pod uszczelką zbiornika w którym jest filtr odpadków).
    Poskładałem wszystko do kupy, odpalam i ...
    Wodę wypompowała, nabrała nową i cisza...Coś tam pipneło, mrygnęło i tyle.
    Dokładnie nie przyjrzałem się jakie to były komunikaty bo wtedy szukałem akurat wycieku, no a teraz zmywarka rozebrana(w/w zbiornik) i nic nie mogę próbować, ponieważ czekam na zamówioną uszczelkę.
    Może przy okazji padła jakaś elektronika ? pompy jeszcze na krótko nie puszczałem ale jutro spróbuję.
    A ja tymczasem na forum...i nie znalazłem nic podobnego dlatego nowy temat.
    Wszystkim naprawiaczom z góry dziękuję za poświęcony czas i proszę o jakieś sugestie.

0 9
  • Semicon
  • #2 02 Cze 2016 21:53
    peter falk
    Specjalista AGD

Pewnie padła jakaś tam elektronika. Drzyj drzwi, wyciągaj moduł.

0
  • #3 03 Cze 2016 17:20
    ostus
    Poziom 8  

Witam ponownie
    Dziękuję za sugestię, zaraz się biorę za drzwi tymczasem sprawdziłem pompę - hula jak trzeba :-)

Dodano po 1 [godziny] 29 [minuty]:

usterka znaleziona :-)

pytanie tylko jakie to elementy i jakie mają wartości ?,przydałby się jakiś schemat.
    to duże to był chyba jakiś tranzystor mocy albo triak , a te mniejsze to chyba rezystory lub kondensatory ? czy ktoś wie coś na ten temat?
    Lutownicą umiem się posługiwać i jakąś podstawową wiedzę mam , ale czy to wystarczy ?
    Dorzucam jeszcze obrazek z zaznaczeniem, bo wydaje mi się że te elementy są uszkodzone.
    Czym najlepiej wyczyścić ścieżki żeby były widoczne ?

0
  • Semicon
  • Pomocny post
    #4 03 Cze 2016 19:18
    TONI_2003
    Moderator

ostus napisał:
    triak , a te mniejsze to chyba rezystory lub kondensatory ?

0
  • #5 03 Cze 2016 21:50
    peter falk
    Specjalista AGD

ostus napisał:
    Czym najlepiej wyczyścić ścieżki żeby były widoczne ?

Acetonem.

0
  • #6 03 Cze 2016 22:48
    ostus
    Poziom 8  

bardzo dziękuję za fotkę - przydała się w identyfikacji. W innym temacie -" Zmywarka Ariston LI640 spalony triak" - znalazłem coś takiego, cytuję:
    "Triak to T4 0560 CC1EQ537... rezystor który zaznaczyłeś to 102 czyli 1kΩ... dalej ze zdjęcia widać masz uszkodzony 471 czyli 470Ω... i przelotka 0Ω... I tak jak kolega wyżej wspomniał pompa myjąca do sprawdzenia... Samo z siebie to się stało , to tylko skutek".- Myślę że ma to też zastosowanie do mojej awarii.
    Wymieniony element nazwany " przelotka 0 ohm"(nie umiałem znaleźć na klawiaturze), rozumiem że jest to nazwana prze zemnie na zdjęciu 2.Natomiast nie wiem czym jest zaznaczona prze zemnie 5 (bez opisu).
    Pytanie jak polutować tak małe elementy ?

Dodano po 5 [minuty]:

nie wiem czy mogę tak wykorzystać czyjś post ale mam nadzieję że nie zrobiłem nic złego. Chciałem też wkleić fotkęz tego tematu ...ale mi się nie udało :-(

0
  • #7 08 Cze 2016 20:06
    ostus
    Poziom 8  

Zmagań ciąg dalszy...
    Wczoraj przyszła uszczelka a właściwie to cały zbiornik ( chociaż mnie była potrzebna tylko uszczelka) - 9,9 zet na wyprzedaży :-). Bez promocji 56 zet - cufal.

Dzisiaj odebrałem płytkę z naprawy 32,12 zet.
    12,12 zet za elementy,20 zet naprawa. Serwis elektroniki połączony ze sklepem z częściami elektronicznymi w Zabrzu - polecam, namiary na p.w.
    No to do roboty...
    Zbiornik zamontowałem, płytkę również odpalam sprzęt i...
    Działa, uff pompa chodzi ale wyciek nie opanowany.
    Rozbieram i szukam dalej.

0
  • #8 08 Cze 2016 20:41
    ostus
    Poziom 8  

to oczywiście widok płytki po naprawie. Wyszły aż trzy fotki ale myślałem że nie poszły (nie widziałem ich w podglądzie)

Dodano po 32 [minuty]:

Znalazłem wyciek, ale nie wiem jak go ugryźć...

Na filmie widać dolną część komory myjącej zmywarki widzianą od spodu.
    Ta część wygląda jakby to była wytłoczka z blachy nierdzewnej...
    Nie wiem czy tam jest jakieś łączenie blach, czy coś ?
    To skąd wyciek ?
    Jak taki wyciek zlikwidować czy uszczelnić ?

0
  • #9 29 Cze 2016 18:11
    ostus
    Poziom 8  

Witam ponownie

Po moim ostatnim poście zakleiłem dziurkę silikonem odczekałem aż dobrze wyschnie poskładałem i odpaliłem sprzęt i... znowu leje - szlag mnie trafił spuściłem wodę i dałem sobie spokój.
    Na trzy tygodnie...
    No ale przecież 3 stówy zainwestowane, szkoda odpuścić, poza tym żona jedzie z dzieckiem na kolonie - dwa tygodnie... kto będzie zmywał ?
    Do rzeczy, dzisiaj rozebrałem zmywarkę ponownie (wszystko dobrze wyschło więc nie było ryzyka że zaś się coś sfajczy),napuściłem wody i czekam - ruszyła, no i kapie, na jakimś połączeniu pomiędzy komorą główną a pompą myjącą.
    Guma wylazła spod cybantu i leje. Poprawiłem i poskręcałem do porządku(bardzo ciężko to skręcać bo miejsce trudnodostępne a cybant zsuwa się razem z wężem z króćca).
    Kolejna próba.Wiele nie pomogło, kapie dalej chociaż mniej.
    Prawdopodobnie uszkodzony jest ten gumowy element.Poszukam coś w sieci.

Dodano po 18 [minuty]:

Znalazłem chyba odpowiedni element chociaż jest dość drogi Zmywarka ariston LS 248 TX - pompa myjąca
    Czy nie da się zamontować czegoś tańszego, jakiegoś zamiennika ?
    Poza tym jak to wymienić ?
    Czy trzeba jakoś od góry rozebrać to złącze, a może najlepiej wybudować całą pompę i zamontować tą gumę na wybudowanej pompie ?
    U mnie zamiast tego pierścienia zaciskowego jest normalny cybant, czy tak może być ?
    Proszę o jakąś radę, bo już mi ręce opadają...

0
  • #10 13 Mar 2017 17:37
    ostus
    Poziom 8  

Sorry, że tyle to trwało...
    Rozebrałem wszystko, jeszcze raz założyłem cybant poprawnie (jednak to była jego sprawka). Poskładałem wszystko do kupy i ... działa do dzisiaj.
    Dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli. Temat do zamknięcia.

0