Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa prostownika z trafo od - UPSa, za duży prąd ładowania i napięcie.

02 Cze 2016 23:33 1740 10
  • Poziom 27  
    Witajcie, miałem uszkodzony duży ups o mocy 1000VA, postanowiłem wykorzystać jego trafo do budowy prostownika.
    Niestety wydaje mi się że trafo ma za duże napięcia wyjściowe i stąd moje problemy.
    Na uzwojeniu wtórnym mam tylko 2 przewody podłączone do mostka zrobionego z diód prostowniczych.
    Na pierwotnym mam 4 odczepy. Te 2 skrajne z największą rezystancją wykorzystałem jako pierwszy zakres mojego prostownika (najmniejsze napięcie) potem z mniejszą rezystancją kolejny (2) i z najmniejszą kolejny (3-największe napięcie wyjściowe).
    Niestety, po wyprostowani napięcia są zbyt duża a co za tym idzie prąd ładowania jest b.duży...
    Zrobiłem zdjęcia zładowania aku 40Ah na 3 zakresach. Czy ktoś może podpowiedzieć czy tak może być? Czy mam wykonać jakaś modyfikację jeśli wg się da... Może jakaś regulacja elektroniczna po stronie pierwotnej?

Zakres 1, prąd ładowania 10A (aku nie był jakoś specjalnie rozładowany)

Zakres 2, prąd 15A

Zakres 3, prąd 23A
  • Poziom 36  
    Widzę że nawet nie byłeś na tyle uprzejmy aby podać jakieś parametry tego transformatora oraz chodź by szczątkowego schematu.
    W każdym razie tak być nie może, doprowadzisz do uszkodzenia akumulatora i w tym przypadku można albo odwinąć trochę uzwojenia wtórnego albo zrobić regulację po stronie wtórnej transformatora.
  • Poziom 36  
    Ale miernik masz więc mógłbyś chociaż zmierzyć napięcia. W każdym razie albo trzeba odwinąć ze strony wtórnej albo regulować prąd przez jakiś układ.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Co najmniej, dla eksperymentu, spróbuj szeregowo z akumulatorem kolejno włączyć samochodowe żarówki 12V 25W i 12V 50W. Popatrz jak zmieni się prąd ładowania. Żarówki będą wykonywały rolę ograniczenia i stabilizacji prądu. Podbierając żarówki różnej mocy można otrzymać potrzebne zasięgi prądu . Zazwyczaj żarówka 12V 25W ogranicza prąd na poziomie 1,5-1,8А.

Dodano po 53 [minuty]:

Żarówki można włączać nie tylko szeregowo z akumulatorem, ale i włączać pierwotne uzwojenie transformatora do sieci przez żarówki 230V różnej mocy ( 20-150W ) . Zależnie od mocy żarówki otrzymamy różne znaczenia prądu ładowania. Nie patrząc na to, że sposób jest dawny i w nasz czas archaika, lecz przed teraźniejszy czas on daje którą to gwarancję od nieprzyjemnych niespodzianek ( w ostateczności spłonie żarówka )- Lecz nie zabezpiecza obrony od nieprawidłowego podłaczania!!! . Współczesne sposoby obrony, nie zważając na gwarancje producentów,100% obrony nie zabezpieczają . Przy obrażeniu elementów tylko bóg na niebie zna, co może stac si. Przynajmniej znam tylko jedną organizację, która daje 100 procentową gwarancję - to pogrzebowe biuro!

Dodano po 12 [minuty]:

Jeśli u ciebie w planach regulacja prądu po pierwotnym uzwojeniu, to na zdjęciu schemat prostownika polskiej produkcji MASTA. Skorystaj się dla orientacji. Budowa prostownika z trafo od - UPSa, za duży prąd ładowania i napięcie.
  • Poziom 27  
    Nie przemawia do mnie jakoś ta regulacja po stronie pierwotnej :/ Jeszcze gdyby nie było potencjometra tylko jakieś zakresy to bym się może skusił. Z potencjometrem są zawsze problemy, to ma być bezawaryjne. Miałem kiedyś w garażu zasilacz do regulacji nadmuchu pieca. Regulator był zrobiony z gotowego schematu, działało ale... Jak było trochę zimniej to potencjometr chyba wilgnął w środku albo marzł, sam nie wiem. Na początku można było sobie kręcić a i tak był cały czas w pozycji max. Dopiero jak się wygrzał to regulacja wracała do normy.
    Co najmniej sformułuj swoje wymogi do schematu regulacji prądu, a to wychodzi jak u kobiety - nie znam czego chcę, lecz nie odczepię się przed ten czas jak otrzymam !
  • Poziom 27  
    Tzn wolałbym odwinąć uzwojenie wtórne ale jako że nie mam w tym żadnego doświadczenia to faktycznie przemawia do mnie regulacja po stronie pierwotnej ale nie na potencjometr, wolałbym coś na zasadzie przełącznika tylko nie mogę znaleźć schematu
    Nie czyń głupstwa!! Nie odwijaj zwoje! Utracisz możliwość w razie potrzeby zwiększyć prąd ładowania akumulatorów dużej pojemności. Wykorzystać taki transformator dla ładowania akumulatorów 40a/h to jak strzelać po wróblach z działa!!!.
  • Poziom 27  
    Nie mam innego trafo a potrzebuje prostownika więc muszę sobie jakoś radzić. Więc ok, nie odwijam uzwojenia ale potrzebuje coś co zmniejszy mi napięcie na uzwojeniu pierwotnym, może być nawet coś na stałe.

Powiedzmy że na pierwotnym zmniejszę napięcie z 230V do np ok 200 a zmianę prądu dalej będę wykonywał przez przełączanie uzwojeń.
    Tylko jak wykonać układ który straci te kilkadziesiąt volt ?
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Czytaj mój post#5! Włącz pierwotne uzwojenie do sieci przez żarówkę 40- 60W . W roli obciążenia wtórnego uzwojenia wykorzystaj żarówkę 24V 50-100W czy druciany rezystor 3-5 Om. Popatrz jak zmieni się napięcie na wtórnym uzwojeniu przy użyciu żarówek różnej mocy. Nie zapominaj prawo Oma - zmaleje napięcie - zmaleje prąd.

Dodano po 25 [minuty]:

Jeśli ci należy obniżyć napięcie po mostku to skorystaj się najprymitywnym sposobem - między mostkiem i obciążeniem włącz kilka szeregowo zjednoczonych diod na odpowiedni prąd. Na każdej diodzie napięcie upadnie na 0,6 - 1V ( zależy od typu diody ) .