Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powielacz napięcia... zasada projektowania

Yaro126 30 Cze 2005 01:18 11671 5
  • #1 30 Cze 2005 01:18
    Yaro126
    Poziom 20  

Witam!
    Chciałbym zrobić prosty powielacz napięcia z 3V na 12V na kondensatorach i diodach półprzewodnikowych i chciałem się dowiedzeć jak się wylicza wydajność prądową takiego układu, potem jak się liczy napięcie jakie wystąpi na wyjściu... Ogólnie jak najwięcej teorii (najlepiej wzory z objaśnieniem)... Powielacz musiałby wyciągnąć max 400mA przy 12V

Z góry dziękuję:)

0 5
  • #2 01 Lip 2005 19:31
    _jta_
    Specjalista elektronik

A co masz na wejściu układu? Jaki kształt przebiegu, częstotliwość, jak określasz te 3V?

0
  • #3 02 Lip 2005 08:32
    Yaro126
    Poziom 20  

Witam!
    Na wejściu układu jest napięcie stałe z dwóch akumulatorków (przyjmuję 3V) mam zamiar wytworzyć prostokąt o częstotliwości około 10kHz układem NE555, wzmocnić go tranzystorem np., BUZ10 i wprowadzić do powielacza... Tylko teraz rodzi się pytanie jakie pojemności zastosować w powielaczu i jak ogólnie się je powinno dobierać żeby oprócz wyższego napięcia wyjściowego dostać jeszcze odpowiednio duży prąd... Jak policzyć wydajność prądową takiego powielacza... czy jest jakiś wzór??
    Pozdrawiam!!!

0
  • Pomocny post
    #4 04 Lip 2005 16:06
    _jta_
    Specjalista elektronik

3V to może być za mało do wysterowania tranzystora MOSFET, nawet LL,
    a jeśli to są akumulatorki NiCd lub NiMH, to dadzą po 1.39V po naładowaniu,
    i szybko im spadnie do około 1.3V, jak zaczniesz z nich pobierać prąd.

Bez elementów indukcyjnych muszą być dwa tranzystory włączana na zmianę,
    i dostaniesz z nich napięcie zmienne o amplitudzie mniejszej od połowy
    napięcia zasilania, więc około 1.2V (używając dobrych tranzystorów), to to jest
    trochę mało, bo dioda nawet Schottky potrzebuje pół wolta do przewodzenia,
    więc z dwóch diód dostaniesz napięcie 1.4V - chyba lepiej układ mostkowy
    na 4-ch tranzystorach, wtedy na wejściu powielacza masz do 2.4V...

0
  • #5 05 Lip 2005 22:29
    Yaro126
    Poziom 20  

Najlepiej zrobię zasilanie z 4 akumulatorków i będzie problem rozwiązany... ominę te wszystkie problemy... Napiszę później jak się układ sprawuje... Pozdrawiam!!!

0
  • #6 18 Paź 2007 18:41
    adam20
    Poziom 16  

witam. Czy możecie podpoiwedzieć mi jak prosto zbudować podwajacz napięcia- tzn. jakich lelmentów skladowych użyć do jego budowy= mój prąd wytwarzany jest w prądnuicy,, amerykan'' także napięcie jest bardzo zmienne, natężenie prądu rónież, choc ostatecznie wartości ich oscylują między, dla V najczęściej 4-10V a A ciężko mi poiwedzieć dokladnie bo nie miałem czym zmierzyć ale myśłe że gdzieś max. 10A( wtedy tez i napięcie wynosi z 20V). może ktos rozrysowac taki układ dla tego przypadku? schemat w postaci jak na płytke drukowaną, bądź łączenie podezspołów na pajączka.. z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam

1