Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniwersalne płytki AVR - czego potrzebują ludzie?

kazink 05 Cze 2016 11:40 5277 74
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    drobok napisał:
    Ale w wypadku podłączania czegokolwiek do prądu tutaj musisz w/w tutek obejrzeć bo jeszcze kogoś zabijesz / spalisz mu instalację / dom

A skąd, jak ktoś bierze się za 230V , to tylko od niego samego zależy jego bezpieczeństwo.
  • TermopastyTermopasty
    kazink
    Poziom 13  
    drobok napisał:
    Ew można by pomyśleć o jakimś odbiorniku ir (dioda +attiny13, jakiś przycisk do programowania + izolacja galwaniczna + jakiś układ sterowania 220V).

Ale są już takie, np. http://allegro.pl/przekaznik-5v-sterownay-dowolnym-pilotem-ir-podcze-i6237508240.html
    Albo źle rozumiem o co chodzi.

A druga sprawa: czy możecie przestać mnie traktować jak dziecko? Zaprojektowałem urządzenie, w którym występują sygnały 2,5GHz, które przeszło badania EMC. Zaprojektowałem też i wykonałem instalację elektryczną w moim domu. Wystarczy?
    Nie wiem wszystkiego, ani nie jestem nieomylny. Tak jak i wy - fajnie by było, gdybyście o tym pamiętali. A uwagi w stylu "musisz się douczyć, bo zrobisz sobie krzywdę" są poniżej pewnego poziomu.
    deksta84
    Poziom 24  
    https://obrazki.elektroda.pl/3316914800_1465123333.jpg

Linijki LED wraz z przełącznikami drabinkowymi i rezystorami w obudowie DIP (do zobrazowania stanów portów), oscylator kwarcowy 32MHz z wielokrotnym podziałem co 2 (7493), RS, pamięć, zegar, szeregowa transmisja 7464 z linijką LED. Całość na płytce uniwersalnej i kynar.

I najważniejsze: kilka linii równoległych listew Gold-pin.

Podzespoły prądowe, analogowe na osobnych płytkach.
    JacekCz
    Poziom 37  
    wątek totalnie w maliny idzie. Zaczął się sensowną (choć może nie łatwą) ideą., płytki uniwersalnej na zasadzie "wspólnego mianownika" a przerodził w licytację co kto kiedyś wykonał (być może w oparciu o jakąś płytkę uniwersalną.
    kazink
    Poziom 13  
    deksta84 napisał:
    https://obrazki.elektroda.pl/3316914800 1465123333.jpg

Linijki LED wraz z przełącznikami drabinkowymi i rezystorami w obudowie DIP (do zobrazowania stanów portów), oscylator kwarcowy 32MHz z wielokrotnym podziałem co 2 (7493), RS, pamięć, zegar, szeregowa transmisja 7464 z linijką LED. Całość na płytce uniwersalnej i kynar.

I najważniejsze: kilka linii równoległych listew Gold-pin.

Podzespoły prądowe, analogowe na osobnych płytkach.

Ciekawy projekt, ale myślę, że jego przydatność byłaby znikoma w dzisiejszych czasach. Dawno temu, jak zaczynałem się bawić w TTL-e, to myślałem o zbudowaniu czegoś podobnego do zabawy scalakami. Przy mikrokontrolerze, gdzie większość przebiegów na nogach ma powyżej 1KHz, obserwacja stanów na diodach nie za bardzo ma sens.

JacekCz napisał:
    wątek totalnie w maliny idzie. Zaczął się sensowną (choć może nie łatwą) ideą., płytki uniwersalnej na zasadzie "wspólnego mianownika" a przerodził w licytację co kto kiedyś wykonał (być może w oparciu o jakąś płytkę uniwersalną.

Przestanie iść, jak się skończą dziwne insynuacje. A jak nie, to go zamknę i tyle :)
  • TermopastyTermopasty
    deksta84
    Poziom 24  
    Dla moich potrzeb ta płytka zupełnie wystarcza. Programuję przy pomocy USBasp. Reszta docelowej peryferii na płytce stykowej. Tutaj nie chodzi o podgląd rzeczywistej pracy a o uniwersalność. To, czy dany pin-port przełącza się z częstotliwością 1kHz, czy 5kHz będzie ważne w końcowej konstrukcji. Na etapie projektu potrzebuję tylko sprawdzić, czy dany blok programu się wykonuje, czy nie, szczególnie w sytuacji zależności programu od sygnałów zewnętrznych np. ADC, przerwania.
    vania
    Poziom 23  
    kazink napisał:
    Dodaję zdjęcia w załącznikach. Według mnie płytki są zrobione profesjonalnie - metalizacja, opisy po obu stronach. Nie wiem jak mogłyby być lepiej. Cena, którą ustaliłem, to 8zł - może za drogo?
    Gdybym 2 miesiące temu miał tą płytkę to bym nie musiał poświęcać pół niedzieli na zrobienie dla syna "takiej płytki co ma dwa przyciski i dwie diody i głośnik i jak nacisnę jeden to migają diody a jak drugi to włącza się alarm":D Akurat nie miałem żadnej płytki którą można by wykorzystać do tego celu i musiałem rzeźbić na uniwersalnej. Płytka moim zdaniem w sam raz właśnie do takich drobnych projektów. Cenowo ok (przynajmniej dla mnie).
    Co do projektu to koledzy wcześniej się już wypowiedzieli, można by go zrobić lepiej, zgodnie ze sztuką. Z drugiej strony urządzenie na takiej płytce raczej nie będzie pracować w warunkach przemysłowych więc złe prowadzenie ścieżek najwyżej spowoduje zawieszenie się przykładowo minutnika do jajek i będziemy mieli jajka na twardo zamiast na miękko :)
    PiotrPitucha
    Poziom 33  
    Witam
    Kazink ta druga płytka ma dość skomplikowane kształty, podejrzewam że robiona była pod konkretną obudowę. Jakie były Twoje zamiary?
    Mam kłopoty z robotami mechanicznymi, jeśli mógłbym Ci coś sugerować to rób dedykowane płytki pod konkretne obudowy. Tak lubiane Arduino zwykle kończy się tym że albo robimy bazówkę, czyli znowu trawienie mimo ze kupiliśmy gotowca, albo ulubiony termoglut Patexa, zawsze działa ale wygląda okropnie :).
    Pozdrawiam
    kazink
    Poziom 13  
    Tak, kształty są skomplikowane, bo płytka jest pod dwie różne obudowy - jedna z miejscem na baterie ma 4 tuleje na śruby w rogach, druga bez miejsca na baterię ma 2 tuleje blisko środków boków. Stąd tyle wycięć. Niebieska jest tylko pod jedną obudowę, więc kształt może być prostszy.
    kamyczek
    Poziom 35  
    Jeśli już budować płytkę uniwersalną to przede wszystkim zaprojektować ją pod konkretną obudowę , bo o tym zapomina każdy , poza tym umieścić na niej otwory pod kołki mocujące . Kolejna sprawa to miejsce na dodatkowy układ w obudowie SO 8 /16 kilka tranzystorów np. smd i jakieś pole projektowe . Większość płytek nie zawiera realizacji połączeń pod spi i2c czy rs232 układy które posiadają takie peryferia warto zrealizować choć teoretycznie wlutujemy pamiątkę to będzie , wlutujemy maxa to będzie poza tym teoretycznie można układ z peryferiami umieścić w wersji smd po jednej stronie płytki a po drugiej umieścić pole projektowe . Po bokach zasilania . Poza tym wybrał bym inny mikrokontroler bardziej uniwersalny i równie tani . A najlepiej zaprojektować tak płytkę by móc na niej umieścić jeden z kilku układów tiny , M8 lub m32. Uniwersalny nie musi znaczyć do wszystkiego i do niczego
    i to co najważniejsze 2 stabilizatory 5V i 3V3 bez nich nie ma uniwersalności ...
    JacekCz
    Poziom 37  
    kamyczek napisał:
    Jeśli już budować płytkę uniwersalną to przede wszystkim zaprojektować ją pod konkretną obudowę... Poza tym wybrał bym inny mikrokontroler bardziej uniwersalny i równie tani . A najlepiej zaprojektować tak płytkę by móc na niej umieścić jeden z kilku układów tiny , M8 lub m32. Uniwersalny nie musi znaczyć do wszystkiego i do niczego
    i to co najważniejsze 2 stabilizatory 5V i 3V3 bez nich nie ma uniwersalności ...

Są różne patrzenia ... np jak jak słyszę słowa uniwersalna płytka mikroprocesora to uruchamia się myślenie "realizuje 80% zamiaru", w pełni bym sobie "wybaczył" jakby tam szła wykonana ręcznie druga płytka "analogowa" na te 20% (a to termometr, a to przekaźniki, a to potencjometr, a to więcej LED, a to obwody na 500V itd... obie zmontowane na względnie profesjonalnego "pająka" np wejście na procesorową (równoległą) taśmą. Tej drugiej "analogowej" płytki nie da się przewidzieć z góry.

W konsekwencji "u.p.m." raczej powinna mieć otwartość na dołozenie w/w 20% (taśma?? piny???) niż to w próbować w pełni realizować . Również w konsekwencji taka płytka nie wyczerpuje jakiejś obudowy. To już odpowiedzialność przyszłego integratora.

Po prostu funkcjonalność mikroprocesora (plus bezpośrednie otoczenie) zawsze jest tylko częścią większej funkcjonalności. To jest filozoficznie inne od "płytka miksera" czy "płytka radia FM" albo "sterownik spawarki XYZ" gdzie funkcjonalność jest określona w 100% i zamknięta.

EDIT: pod jaki procesor? Powszechny w czasie wydania płytki model wyższy-średni, gdzie jeszcze ceny odczuwalnie nie rosną. 10zł różnicy ceny uP nie ma znaczenia, to jest równe zero, w projekcie jednostkowym czy małoseryjnym.
    kazink
    Poziom 13  
    kamyczek napisał:
    A najlepiej zaprojektować tak płytkę by móc na niej umieścić jeden z kilku układów tiny , M8 lub m32.

Pierwotnie płytka miała być pod Tiny45 i Tiny44 jednocześnie, ale okazało się, że przełączanie zasilania i pinów ISP będzie zbyt skomplikowane. Przy M8 i M32 może być podobnie (nie sprawdzałem jeszcze), ale gdyby się okazało, że da się to zrobić sensownie, to super pomysł.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kazink
    Poziom 13  
    1. Jest skierowany do amatorów. Ilość płytek może jest wystarczająca, ale ilość rodzajów płytek niekoniecznie. Skąd wiadomo, że płytka, o której niewiele osób dotąd pomyślało, nie przydałaby się większości? Gdyby było tak, jak mówisz, nie byłoby sensu w ogóle wymyślać nic nowego, bo przecież mamy już w nadmiarze wszystko, co jest potrzebne do życia.

2. O, to jest też dobry pomysł. Ale nie będę rezygnował z ofert bezpośrednich. Dystrybutorzy też nie wiedzą wszystkiego i nie mają zawsze racji, co się będzie sprzedawało (np. Harry Potter). Taka jedna próba nie kosztuje ani dużo pieniędzy, ani czasu (jak już się zorientowałem, że to nie jest kwestia za słabej reklamy), a daje bardzo konkretne informacje. Praktyka jest najlepszą nauką.

Średnio 1 pomysł na 10 okazuje się sukcesem, więc frustrowanie się porażkami nie ma sensu :). Dużo lepiej jest się uczyć na porażkach zamiast nimi frustrować i tak właśnie chcę robić.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    sp3ots
    Poziom 37  
    Witam !
    Jestem amatorem, kupił bym nawet kilka płytek na ATTiny13, ale jak zobaczyłem ile kosztują obudowy do nich to mi się odechciało kupowania.
    Pozdrawiam. Stefan
    kazink
    Poziom 13  
    Piotrus_999 napisał:
    Wybacz - ale to myślenie życzeniowe. Już jednych nie możesz sprzedać - chyba to powinno dać Ci coś do myślenia.

Ale co konkretnie? Że nie powinienem robić żadnych płytek uniwersalnych? Czy żadnych do AVR? A może żadnych w ogóle? A może powinienem przestać cokolwiek robić? No bo przecież dwa pomysły mi nie wyszły. Na którymś etapie trzeba się zatrzymać, coś zmienić i spróbować ponownie. Ale który to ma być etap, to każdy ocenia według siebie.

Nie mogę ich sprzedać, bo popełniłem błędy. Teraz mam dwa wyjścia: poprawić błędy i spróbować znów, albo rzucić to i zająć się czymś innym. Ale przecież nie ma gwarancji, że coś innego mi lepiej wyjdzie. Dlatego na razie wybiorę pierwszą drogę, a jak uznam, że nie ma sensu, to przejdę na coś innego.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    jesion40
    Poziom 27  
    Nie jestem na bieżąco, nie znam ani obecnych realiów ani nawet obecnych produktów. Weź to proszę pod uwagę czytając moje uwagi.

1) W schemacie ATTiny 13/... są błędnie podłączone bazy T1, T2, T4
    2) Nie wiem czy przy braku zasilania zewnętrznego można podłączyć CR2032 przy wlutowanym 7805? Jeżeli nie, to warto pomyśleć o przepinanej zworce. Zresztą jak się da to i tak bym ją dodał.

Po wielu latach przerwy mam zamiar zrobić prosty układ na µC i może byłbym zainteresowany taką płytką ale nie wiem jak wygląda dostępne środowisko programowania tych µC. Co początkujący może legalnie ściągnąć za darmo?

Arduino chwali się dostępnością środowiska i wielu modułów. To ważne, gdy stawiasz pierwsze kroki.
    kazink
    Poziom 13  
    jesion40 napisał:

Co masz na myśli? Wszystkie elementy układu przetestowałem i działały prawidłowo.

jesion40 napisał:
    2) Nie wiem czy przy braku zasilania zewnętrznego można podłączyć CR2032 przy wlutowanym 7805? Jeżeli nie, to warto pomyśleć o przepinanej zworce. Zresztą jak się da to i tak bym ją dodał.

Raczej nie można (chyba się nic złego nie stanie, tylko bateria będzie się szybciej zużywać). Założyłem, że ktoś będzie lutował albo 7805, albo koszyk baterii, ale po namyśle widzę sens takiego rozwiązania. Dobry pomysł.

jesion40 napisał:
    Po wielu latach przerwy mam zamiar zrobić prosty układ na µC i może byłbym zainteresowany taką płytką ale nie wiem jak wygląda dostępne środowisko programowania tych µC. Co legalnie początkujący może ściągnąć za darmo?

Atmel daje swoje środowisko Atmel Studio za darmo, w którym można pisać w C, C++ i Asemblerze (tego ostatniego nie jestem pewny). Żeby je ściągnąć ze strony Atmela, trzeba się zarejestrować, ale można też ściągnąć bez rejestracji tu: http://www.mikrocontroller.net/articles/Atmel_Studio
    Najnowsze wersje są dość powolne i zasobożerne, ale dadzą się używać. Jak masz starszy komputer, to wersje 4.x są chyba najbardziej sensowne, ale mogą nie obsługiwać nowszych CPU.
    Do tego potrzebujesz jakiś programator ISP. Najtańsze to jakieś 15zł, ale jak chcesz debugować, to będziesz potrzebował np. Atmel-ICE za ok. 200zł najtańsza wersja.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kazink
    Poziom 13  
    No nie wiem. W pracy mam i5 i 4G ramu i na uruchomienie muszę czekać 5 minut. Do tego czasem ma zwiechy, albo przestaje widzieć ICE i trzeba restartować.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    jesion40
    Poziom 27  
    kazink napisał:
    jesion40 napisał:

Co masz na myśli? Wszystkie elementy układu przetestowałem i działały prawidłowo.
    No nie wiem, nie wiem, nie wiem.... Przyjrzyj się proszę czy aby na pewno tak są te bazy podłączone:
    Obawiam się, że wątpię :D
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kazink
    Poziom 13  
    jesion40 napisał:
    No nie wiem, nie wiem, nie wiem.... Przyjrzyj się proszę czy aby na pewno tak są te bazy podłączone:
    Obawiam się, że wątpię :D

Tak, są dokładnie tak podłączone.
  • Pomocny post
    atom1477
    Poziom 43  
    No to są połączone źle.

A co do koncepcji to się zgadzam z tym co napisał Piotrus_999.
    Ja sam przez jakieś 5 lat zajmowałem się elektroniką amatorską. Można powiedzieć że "dziadowałem".
    Było to w czasach gdy nie było tak łatwo dostępnych płytek uniwersalnych. Gdzieś w okolicach 2002...2007 roku.
    Robiłem wtedy proste układy na 8051, ATMega czy ATTiny. I nigdy nie użyłem żadnej płytki testowej czy uniwersalnej. Zaprojektowałem własną płytkę testową, ale jej nigdy nie wykonałem. Bo się po prostu nie opłacało.
    Już miałem wykonać, ale kolega chciał jakiś zegarek. No to robię dedykowaną płytkę do zegarka. I przy okazji widzę że na mojej płytce testowej bym nawet koncepcji tego zegarka nie przetestował, bo np. jakiś pin mikrokontrolera był przez coś zajęty (np. pamięć EEPROM na I2C).
    Znowu prawie robię płytkę testową, a tu trzeba mi miernik częstotliwości. I widzę że na mojej płytce testowej go nie złożę, bo znowu coś źle podpięte. Przyciski nie na tych pinach, trzeba dobudować w pająku analogowy układ wejściowy, wyświetlacz zajmuje wejście T1 Timera, itp.
    To trzeci raz chcę robić, i znowu coś źle.
    I tym sposobem jako amator nigdy nie użyłem żadnej płytki testowej. Żadnej uniwersalniej (tzn. żadnej takiej). Ani żadnej stykowej.
    Swój pierwszy układ na ARMie w obudowie LQFP208, też wykonałem w pająku.
    Później po prostu zamawiałem wykonywanie płytek dedykowanych.
    Myślę że naprawdę niewiele projektów (nie ważne czy amatorskich czy firmowych) dało by się wykonać na jakiejkolwiek płytce testowej.
    Płytki testowe pierwszy raz kupiłem dopiero niedawno (z pół roku temu), bo po prostu potrzebowałem płytkę testową. Bo miałem dużo układów analogowych na takim samym mikrokontrolerze do przetestowania. A lutować się w pająku do ARMa to trochę hardcore. Po prostu potrzebowałem płytek z ARMem i pinami wyprowadzonymi na GoldPiny. I nic więcej. W dodatku płytki były po jakieś 12zł, więc niedużo ryzykowałem jak by mi się to nie spodobało.
    W jednej płytce spaliłem procka i się okazało że kupienie procka nawet w większej ilości się nie opłaca (>10 sztuk, a cena ciągle większa niż 12zł).
    Tak więc ja mam dwa wnioski:
    1. Płytka testowa się nie nadaje praktycznie do żadnego projektu. Nawet prostego zegarka, Zawsze coś trzeba przerobić i się z tego robi niezła rzeźba.
    2. Jak już potrzeba płytki do przetestowania jakiejś koncepcji, to prostej płytki. Sam procek (no, jeszcze z kondensatorami i kwarcem) i wyprowadzenia na GoldPinach. A takie płytki są gotowa do kupienia w cenie niższej niż procesory dostępne w sklepach w Polsce. Więc robienie konkurencji jest niemożliwe.
    kazink
    Poziom 13  
    atom1477 napisał:
    No to są połączone źle.

Czy możesz rozwinąć?