Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uniwersalne płytki AVR - czego potrzebują ludzie?

kazink 08 Jun 2016 09:29 5475 74
IGE-XAO
  • IGE-XAO
    kazink
    Level 14  
    atom1477 wrote:
    Pomiędzy VCC a GND są szeregowo połączone dwa złącza PN bez żadnych rezystorów ograniczających prąd. Pierwsze złącze to dioda LED, drugie złącze to złącze B-E tranzystora.

Na jednej gałęzi nigdy nie montuje się diody i tranzystora jednocześnie. Nie ma to żadnego praktycznego sensu w takim układzie. A jeśli nawet ktoś tak zrobi przez pomyłkę, to najwyżej szybko rozładuje baterię.
  • IGE-XAO
    kazink
    Level 14  
    atom1477 wrote:
    No to jest jedyne rozwiązanie żeby problem nie wystąpił.
    W takim wypadku na schemacie elementy oznacza się gwiazdką i pisze że nie montuje się obu jednocześnie.

Jest to opisane w instrukcji, ale faktycznie, na schemacie też można oznaczyć dla lepszej orientacji.
    atom1477
    Level 43  
    Chm, sam miałem pisać że można by instrukcję zrobić. No ale jak jest to spoko.
    Tylko że to znowu problem. Bo skoro nie pomyślałem że jest jakaś instrukcja to ktoś inny też może nie pomyśleć.
    Takie płytki powinny być raczej proste w montażu. Bo jak ktoś wcześniej pisał więcej czasu się straci na rozpracowywaniu połączeń takiej płytki niż na zaprojektowaniu i wykonaniu własnej dedykowanej.
    kazink
    Level 14  
    O instrukcji jest napisane na aukcji.

Też niedawno na to wpadłem, że może płytka jest za trudna do szybkiego ogarnięcia i lepsza byłaby taka z prawie prostymi ścieżkami od każdej nogi układu. Nawet zacząłem taką projektować, ale okazało się, że wtedy nie da się zmieścić wszystkiego, co jest teraz. Trzeba by zrezygnować z baterii albo z goldpinów przy ATTiny. Albo przejść na SMD, co pewnie jest najbardziej sensowne.
    atom1477
    Level 43  
    Ale chyba właśnie taka płytka miała by sens. Zmieścił byś wszystko co jest teraz, po prostu płytka musiała by być większa.
    Ja jedyny jako taki sens widzę w płytkach do procesorów w obudowach SMD, gdzie większa część płytki to będzie płytka uniwersalna. Czyli takie pole punktów lutowniczych.
    Płytka wtedy umożliwia łatwy montaż procesora (SMD był by trudny do montażu w pająku), i jednocześnie daje duże możliwości konfigurowania płytki.
    jesion40
    Level 27  
    kazink wrote:
    atom1477 wrote:
    No to są połączone źle.

Czy możesz rozwinąć?
    A co tu u licha rozwijać? Prześledź drogę od Vcc przez diodę LED, złącze BE tranzystora bipolarnego do masy. Przecież to nie może się dobrze skończyć!

Nie ma tam żadnego elementu ograniczającego prąd! Jak długo Vcc będzie dostatecznie niskie prąd nie popłynie wcale. Po osiągnięciu napięcia, przy którym oba złącza (LED i BE) się otworzą dalszy wzrost napięcia będzie powodował niekontrolowany wzrost prądu. A µC nie będzie miał żadnej kontroli nad tym procesem.

Innymi słowy trzeba utrzymywać Vcc w wąskich granicach aby nie przekroczyć tej wartości, ale żeby LED dało się włączyć nie można też zejść niżej niż normalne napięcie jest pracy + maksymalne napięcie na wyjściu µC w stanie niskim.

To ma być dobra praktyka projektowa?
    kazink
    Level 14  
    jesion40 wrote:
    Przecież to nie może się dobrze skończyć!

Chcesz się założyć?
    Odpowiedziałem już na ten zarzut. Proponuję w przyszłości czytać wątki w całości. Nie będziesz wtedy tracił czasu na pisanie niepotrzebnych postów.
    jesion40
    Level 27  
    kazink wrote:
    Chcesz się założyć?
    Mógłbym się założyć - ostatecznie analiza dotyczyła schematu takiego, jaki podałeś - ten jest błędny!

Ale faktycznie nie doczytałem się odpowiedzi, że nie należy montować części elementów. Przepraszam, odnośnik wrzucił mnie na 2 stronę i nie zauważyłem, że podczas mojej nieobecności urosła cała 3 strona :cry:

Rozumiem pomysł, ale przyznam, że mam wątpliwości co do tłumaczenia, że jednoczesne połączenie obu elementów nie ma sensu. Ba, analizując ponownie (przed napisaniem poprzedniego postu) działanie układu nawet polubiłem pomysł, że wybierając odpowiednio stan wysokiej impedancji, wysoki i niski na wyjściu można odpowiednio wysterować każdy z elementów lub pozostawić je wyłączone. Konieczne do tego jest jedynie spełnienie warunku, o którym poprzednio pisałem, który nie da się spełnić przy zasilaniu z Vcc = 5V.

Ale już przy zasilaniu z baterii? A gdyby do tego obniżyć napięcie zasilania diod LED i/lub wstawić w obwody baz dodatkowe LED, to takie rozwiązanie byłoby możliwe. Wówczas w stanie niskim byłaby wysterowana jedna LED (obecna) a w stanie wysokim druga (dodana) i tranzystor. W stanie wysokiej impedancji obie byłyby wygaszone, tranzystor wyłączony.
    kazink
    Level 14  
    jesion40 wrote:
    Ale już przy zasilaniu z baterii? A gdyby do tego obniżyć napięcie zasilania diod LED i/lub wstawić w obwody baz dodatkowe LED, to takie rozwiązanie byłoby możliwe. Wówczas w stanie niskim byłaby wysterowana jedna LED (obecna) a w stanie wysokim druga (dodana) i tranzystor. W stanie wysokiej impedancji obie byłyby wygaszone, tranzystor wyłączony.

O, i to jest całkiem niezły pomysł. Ale myślę, że praktyczna przydatność takiego rozwiązania będzie bardzo wąska - tak bardzo, że nie opłaca się powiększać płytki, żeby zmieścić dodatkowe diody lub rezystory. Dużo więcej sensu ma przejście na układ z większą ilością pinów I/O (i SMD, dzięki czemu wszystko się zmieści na takiej samej płytce).
    Jeśli będę kontynuował płytki uniwersalne w przyszłości, to raczej będą miały siatkę punktów lutowniczych zamiast miejsc na diody i tranzystory.
    Justyniunia
    Level 35  
    A ja nie pytam co kto potrzebuje, produkuje, tylko mam swoja własną, obleśnie paskudną, uniwersalną do granic możliwości i kosztowną po taniości ;)

Wtykam se sobie co chcę i gdzie chcę.
    Póki co, to ogranicza mnie ino fantazyja.

A jak czegoś nie będzie się dało zrobić, albo się nie zmieści, to wetknie się w tylny panel co to ma wszelkie wyprowadzenia, łącznie z zasilaniem 5V/1,5A i 12V/5A, które jest na pokładzie.

Teraz interesują mnie dwa kabelki. Jeden płaski do komputera, a drugi taki śmieszny z dwoma bolcami co go się w ścianę wkłada.

A tak serio serio, jeśli chodzi o w pełni uniwersalną płytkę, to raczej nie ma takiej.
    To tak jak z programem, każdy pisany jest indywidualnie pod konkretne urządzenie.

Stąd też pomysł na ten mój test board.
    Każda fabryczna ma wszystko... czego akurat nie potrzeba i odwrotnie.

No bo tak logicznie myśląc, to po co mi na takiej płytce np. triaki z optoizolacją?
    Jeśli program potrafi zaświecić LED na płycie testowej, to równie dobrze potrafi zaświecić LED w optotriaku, ten zasilić triak, tamten pobudzić cewkę stycznika 3f, który poda napięcie na silnik 75kW, albo sieć SN itd... (wiem, poniosło mnie)

Może pomyśl o budowie modułowej - mała płytka główna z procem i równolegle biegnącymi ścieżkami (wyprowadzeniami portów), a w nią wtykane pozostałe (potrzebne w danej konstrukcji) płytki/moduły.
    Bardziej uniwersalnie to się już chyba nie da. Z resztą żeby konkurować z Chińczykami, to trzeba by się tam urodzić, bo już chyba wszystko wymyślili.
    kazink
    Level 14  
    Takie modułowe już są. Nazywają się Arduino :)
    kazink
    Level 14  
    No tak. I ponieważ to się dobrze sprzedaje, to bardzo trudno byłoby wejść z nowym standardem. Musiałby on być wyraźnie lepszy od Arduino, co może być niemożliwe. Nawet ST zrobiło swoje płytki ewaluacyjne i moduły kompatybilne z Arduino zamiast wymyślić własny standard.