Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie, blokowanie zasilania układu PCM1702

dawidos75 03 Cze 2016 16:54 471 5
  • #1 03 Cze 2016 16:54
    dawidos75
    Poziom 3  

Zastanawiam się, jak powinno wyglądać prawidłowe zasilanie i odprzęganie układu PCM1702 (ogólnie układów cyfrowo-analogowych) okiem elektronika a nie audiofila. Przeczytałem gdzieś artykuł, w którym uzasadnione było, żeby stronę cyfrową odprzęgać również do masy analogowej, tak jak stronę analogową. I to już jest dla mnie jasne. Dla strony cyfrowej należy użyć kondensatora tantalowego, lub elektrolitycznego o niskiej impedancji + mały kondensator ceramiczny z zakresu 10-100nF. A jak powinna wyglądać strona analogowa? Czy dla prawidłowego działania układy należy zachować symetrię w blokowaniu zasilania strony cyfrowej i analogowej? Czy nie i należy użyć:
    Elektrolit o niskiej impedancji + ceramiczny, lub sam elektrolit?
    Elektrolit o niskiej impedancji + foliowy MKT, czy MKP?
    Elektrolit do „audio” + foliowy lub sam elektrolit?
    Przeczytałem gdzieś, że do odprzęgania zasilania należy używać tylko kondensatorów ceramicznych, albo wcale, tymczasem w wielu zasilaczach występują kondensatory 100nF MKT a nie nawetMKP? Jak to w końcu jest? Może ktoś mi to jakoś wyjaśni, bo po lekturze w Internecie mam totalny mętlik w głowie.

0 5
  • CControls
  • CControls
  • #3 03 Cze 2016 17:55
    dawidos75
    Poziom 3  

Freddy napisał:
    Czyżby Google dał Ci bana?

Jak mam to rozumieć? Nie poruszałem tego tematu na żadnym innym forum, choć nie ukrywam, że czytałem. Prawdę mówiąc to spodziewałem się odesłania mnie do PDF-u układu i tym samym zamknięcia tematu, bez żadnej dyskusji w temacie. A może warto rozwiać kilka audiofilskich mitów, no chyba, że to wiedza tajemna.

0
  • #4 03 Cze 2016 18:07
    Freddy
    Poziom 43  

dawidos75 napisał:
    Jak mam to rozumieć?
    Normalnie, otwierasz DS, jak go nie masz, to ściągasz z sieci i sprawdzasz zalecenia producenta.
    Czu to takie trudne, aby zrobic to samemu?
    dawidos75 napisał:
    rozwiać kilka audiofilskich mitów
    dawidos75 napisał:
    okiem elektronika a nie audiofila
    No to zdecyduj się, raz piszesz tak, a raz tak.

0
  • Pomocny post
    #5 04 Cze 2016 12:37
    Xantix
    Poziom 40  

dawidos75 napisał:
    Przeczytałem gdzieś, że do odprzęgania zasilania należy używać tylko kondensatorów ceramicznych, albo wcale, tymczasem w wielu zasilaczach występują kondensatory 100nF MKT a nie nawetMKP? Jak to w końcu jest? Może ktoś mi to jakoś wyjaśni, bo po lekturze w Internecie mam totalny mętlik w głowie.

Generalnie temat odsprzęgania zasilania jest niezwykle złożony - ale i tak można wyróżnić kilka podstawowych zasad (jak choćby dbanie o prawidłowe prowadzenie masy i innych ścieżek na PCB, unikanie bliskiego sąsiedztwa torów sygnałowych i zasilających no i oczywiście stosowanie odpowiednich obwodów odsprzęgających).
    Co do kondensatorów... Generalnie prostym a zarazem skutecznym rozwiązaniem jest używanie do odsprzęgania pary kondensatorów:
    - zwykłego elektrolitycznego - o pojemności około 100 uF - ma on za zadanie odfiltrować "śmieci" w zakresie niskich częstotliwości -
    - oraz kondensatora ceramicznego o pojemności 100 nF - on ma za zadane pracować tłumiąc zakłócenia w zakresie wyższych częstotliwości
    Dlaczego tak ważny jest aby to był kondensator ceramiczny? Otóż zwykłe kondensatory elektrolityczne mają stosunkowo dużą indukcyjność własną (a także inne parametry, które są niekorzystne przy wyższych częstotliwościach) - co znacznie im utrudnia tłumienie zakłóceń o wysokich częstotliwościach (a czasem wręcz sam kondensator może się przyczynić do "rozsiewania" tych zakłóceń). Dlatego stosuje się także kondensatory ceramiczne o niskiej indukcyjności własnej - one skutecznie usuwają zakłócenia leżące na wyższych częstotliwościach. Z kolei zwykły "elektrolit" dzięki swojej znacznej (w porównaniu do ceramicznego) pojemności dobrze filtruje zakłócenia o niskich częstotliwościach (np. przydźwięk sieci). Takie połączenie kondensatorów gwarantuje, że wyeliminowane zostaną zakłócenia zarówno o niskich jak i wysokich częstotliwościach.
    Czy kondensatory foliowe zamiast ceramicznych lepiej sprawdzają się przy odsprzęganiu - raczej w to wątpię... Wprawdzie parametry mają zazwyczaj lepsze (zwłaszcza jeśli chodzi o indukcyjność własną), ale w takim zastosowaniu wydaje mi się, że nie jest to aż tak decydujące.
    Swoją drogą - jak mówiłem - jeśli np. płytka PCB będzie źle zaprojektowana to może się okazać, że żadne kondensatory (nawet najlepsze) nie rozwiążą problemu).

Dodano po 6 [minuty]:

Zobacz jeszcze ten ciekawy artykuł:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2353174.html

0
  • #6 19 Cze 2016 08:55
    dawidos75
    Poziom 3  

Trzeba przyznać, że bardzo ciekawy artykuł a sam temat odsprzęgania jest o wiele bardziej złożony niż mogłoby się wydawać.

0