Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obejscie pompy CO - zawór grawitacyjny

fazi162 04 Cze 2016 11:31 1299 7
  • #1 04 Cze 2016 11:31
    fazi162
    Poziom 10  

Witam wszystkich.
    Jestem na etapie budowy kotłowni i zastanawiam się nad koniecznością zastosowania obejścia pompy CO. Instalacja składa się z czterech rozdzielaczy (dwa na grzejniki -parter i piętro ) zasilanych rurą miedzianą 22mm ze wspólną pompą .Odejścia na grzejniki wykonane rurą PEX 16mm. Ogrzewanie podłogowe wygląda podobnie ( dwa rozdzielacze również z osobną pompą i zaworem mieszającym) . Do tego zasobnik CWU z pompą . Piec 24kw w układzie otwartym naczynie 30l. Czy w takim przypadku konieczne jest zastosowanie zaworu grawitacyjnego czy może lepiej zainwestować w układ zasilania awaryjnego?
    Pozdrawiam

0 7
  • #3 04 Cze 2016 12:25
    fazi162
    Poziom 10  

piec węglowy

0
  • Pomocny post
    #4 04 Cze 2016 14:07
    Ptak3124
    Poziom 24  

Jeśli instalacja grzewcza (lub jej fragment) ruszy grawitacyjnie, to dobrze jest zastosować zawór różnicowy na "obejściu" pompy.
    W razie, gdy pompa się zatrzyma, to zadziała grawitacja. Takie rozwiązanie pomoże zabezpieczyć kocioł na paliwo stałe przed przegrzaniem.

Jeśli kocioł jest z podajnikiem, to brak prądu jest jednoznaczny z wygaszenidm kotła i nie ma ryzyka zagotowania kotła. Więc grawitacja jest zbędna.

Piszesz o rozdzielaczach i rurach 16mm jako podejście do grzejników. Odcinki rur pewnie są długie i każdy grzejnik ma zawór... Moim zdaniem grawitacja nie ruszy i nie ma zensu kombinować z zaworem różnicowym.

Lepiej skup się nad prawidłowym podłączeniem naczynia przelewowego. To właśnie ta część instalacji zabezpieczy wszystko podczas zagotowania wody w kotle.

0
  • #5 04 Cze 2016 14:57
    fazi162
    Poziom 10  

Dziękuje Ptak3124 Utwierdziłeś mnie w moich podejrzeniach naczynie wyrównawcze mam podłączone calową rurą w Lini prostej nad piecem wiec myślę ze jest ok

0
  • #6 05 Cze 2016 12:50
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Wg mnie ze zawory sa bez sensu na małych instalacjach, a zatrzymana pompa ma swobodny przepływ bez ruchu wirnika pompy , bo wirnik pompy ma charakter odśrodkowy.
    Dla niedowiarków proponuje dmuchnąć w króciec pompy lub przelać przez nią swobodnie wodę.
    Inna sprawą jest ich bezmyślne stosowanie w instalacjach gdzie nie ma szansy na prace grawitacyjną.

0
  • #7 06 Cze 2016 16:03
    ls_77
    Poziom 30  

Potwierdzam - nie ma co się bawić w tym przypadku w zawór różnicowy. Czasami one potrafią narobić więcej kłopotów niż pożytku.

0
  • #8 12 Cze 2016 00:39
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

ls_77 napisał:
    Potwierdzam - nie ma co się bawić w tym przypadku w zawór różnicowy. Czasami one potrafią narobić więcej kłopotów niż pożytku.

Zwłaszcza jak je para z gotującego się pieca zaatakuje.

Tak jak pisali jeśli układ nie ma szans na prace w grawitacji , a tu na pewno nie ma to nie zakładaj zaworu.

0