Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zgrzewarka - Zastapienie stycznika tyrystorami

cysiek18 04 Jun 2016 11:53 1353 4
Relpol
    cysiek18
    Level 9  
    Witam , mam pytanie odnosnie zastapienia stycznika tyrystorami. W zgrzewarkach ktore ogladalem elektrycy wymontowali styczniki ktorych styki czesto sie wypalaly i zastosowali układ tyrystorowy Semikron, taki jak na zdjeciu ponizej tylko nie moglem doczytac parametrow. Moje pytanie jest odnosnie wysterowania tego tyrystora. Wiem ze jest kilka metod, w tej zgrzewarce jak zauwazylem sa zastosowane 2 moduly tyrystorow polaczone równolegle a ich bramki sa połaczone przez styk przekaznika NO z jednej strony dolutowane sa rezystory chyba do ograniczenia pradu bramki a w innej natomiast zastosowany jest tylko jeden modul tyrystorowy natomiast bramki tez sa zwierane przez przekaznik z dolutowanymi rezystorami z jednej storny. Dlaczego w ten sposob mozna spowodowac zalaczenie tyrystora i skad wiadomo jaki prad poplynie. I czy takie wysterowanie jest prawidlowe?

Mam jeszcze dodatkowe pytania.
    1 czy jest jakis wzor wedlug ktorego mozna wyliczyc prad i dobrac odpowiedni rezystor do tyrystora?
    2 czy jest jakis wzor na obliczenie pradu jaki moga przeniesc gdy sa połaczone szeregowo takie moduly?

Przegladałem forum w poszukiwaniu jakisch konkretnych informacji ale fachowcy podawali tylko jakie tyrystory dobrac do konkretnej zgrzewarki a ja chcialbympoznac ogolna zasade jak dobierac tyrystory do zgrzewarki i jak okreslac ich parametry.

Prosze o wyrozumiałość nigdy nie miałem doczynienia z takimi ukladami i posiadam o nich tylko i wyłącznie wiedze teoretyczna na tyle ile bylo mi to do tej pory potrzebne.
  • Relpol
    kosmos99
    Level 38  
    Zajrzyj do jakiejś książki z podstaw elektroniki, tam będą potrzebne wzory i zasada działania tyrystora.,
    ryszardon
    Level 21  
    Witam. Polecam książki: Technika tyrystorowa Roman Barlik, Mieczysław Nowak oraz Układy tyrystorowe Jerzy Luciński. W tych publikacjach znajdziesz odpowiedź na Twoje pytania. Książki znajdziesz w sieci. Pozdrawiam
    cysiek18
    Level 9  
    Ksiazke nr sciagnałem w dzien podania jej, natomiast mam pytanie z innej beczki. Jakis tytul ksiazki z ktorej moge sie dowiedziec wiecej o budowie piecy indukcyjnych, doborze kondensatorow do takich pieców. Z gory dziekuje za jakies tytuly.
    szczupx
    Level 19  
    Zamiast się bawić z tyrystorami kup gotowy stycznik SSR sterowany 230V