Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja prędkości Sinamics G120

04 Cze 2016 13:57 1581 3
  • Poziom 7  
    Cześć,

Mam silnik Siemensa 1LA7070-2AA10 i do niego falownik Sinamics G120C z modułem mocy PM240.
    Ustawiłem falownik w tryb sterowania wektorowego z regulacją prędkości, bez pomiaru z enkodera. Ponieważ jednostka sterująca CU240E-2 PN nie ma wejścia enkoderowego.
    Za to na wale silnika jest zamontowany enkoder, którym jest podłączony do mikrokontrolera. Na mikrokontrolerze zliczam impulsy i liczę prędkość.
    I tu pojawia się problem. Bo po ustawieniu wartości zadanej w falowniku, silnik osiąga prędkość nieco wyższą niż zadana (o około 20 obr/min). A przynajmniej tak odczytuje enkoder.

Czy ta niepoprawna prędkość może wynikać z tego, że model silnika, na którym opiera się regulator w falowniku, jest niedokładny?
    Bo raczej wątpię, że jest to wina złego pomiaru w enkoderze.
  • Poziom 19  
    Witam,

Rozumiem, że zadaje Kolega prędkość (przeliczoną na podstawie impulsów z enkodera) z mikrokontrolera - w jaki sposób? (analog?) W związku z tym - czy wszystko jest w porządku ze skalowaniem?.

Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    Ze skalowaniem jest wszystko ok. Tzn. ja zadaję mu przez wejście analogowe np. 800, a on to odczytuje jako 803 albo 804. No bo wiadomo, wejście analogowe nigdy nie jest idealne.
    Wiem, że tyle odczytuje jako wartość zadaną, bo mam podgląd w programie STARTER.
    Ale odczytuje powiedzmy to 803 i reguluje tą prędkość - dochodzi do jakiejś tam prędkości i pokazuje w STARTERZE, że osiągnął to 803.
    Ale pomiar enkoderem wskazuje na to, że jest np. 820. Więc wg mnie coś jest nie tak z modelem silnika w falowniku (regulacja bez enkodera). Ale chcę się upewnić.
  • Poziom 19  
    A to jest silnik synchroniczny? Jeśli nie, to musisz mieć sprężenie zwrotne, inaczej regulator nie ma szans w otwartej pętli skompensować dokładnie uślizgu.