Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa turbiny wiatrowej Pawlaka z generatorem na bazie silnika do e-bike'a.

05 Cze 2016 07:40 6894 34
 • Użytkownik usunął konto  
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 33  
  Podaj wymiary turbiny - najmniej 200W przy 9 m/sek to prawie Pikuś.
  Budowa turbiny wiatrowej Pawlaka z generatorem na bazie silnika do e-bike'a.
 • Poziom 17  
  Witam.
  W turbina Pawlaka składała się z dwóch części. Jedna ruchoma wewnątrz, oraz zewnętrzna która była nie ruchoma i stanowiła jakby wzmacniacz wiatru.

  Pozdrawiam.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 33  
  Zgoda na dwie części - muszą być - tylko szubienica jest zbędna.
  Ta ruchoma wewnątrz nie musi mieć wałka - wystarczą dwa bolce na pokrywach.
  Zewnętrzna to prowadnice wiatru i jednocześnie stabilny wspornik na podstawie - wtedy ta szubienica jest zbędna.
  Wbudowywanie silnika od e-bika jako generatora jest ryzykowne - to jest maszyna prądu trójfazowego której działanie jest sterowane przez elektronikę i służy do energooszczędnego napędu.Działa też w drugą stronę jako prądnica ale lepszy jest klasyczny pralkowiec.
  Pralkowiec wbudowany na zewnątrz turbiny Pawlaka daje szansę na dostosowanie (przekładnią ) obrotów turbiny do obrotów prądnicy i tym samym doboru ich mocy nominalnych.Wbudowana prądnica w osi turbiny nie ma tych możliwości - brak jakiegokolwiek manewru.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 33  
  Znając zasadę działania można zbudować taki sam generator - niczym nie różni się od pralkowca.
  Dopasowanie generatora do obciążenia przez kontroler (przyspieszacz) jest potrzebne gdy podjeżdżamy pod górkę lub z górki albo po twardym asfalcie lub miękkim trawiastym bagnie.
  Kontroler dawkuje ampery (obroty) w zależności od potrzeb, My musimy je zużyć w zależności od napięcia (obrotów).
  Maszyny elektryczne nie zawsze nadają się do pracy jednakowo w obie strony.
 • Poziom 35  
  braunsbergboy7 napisał:
  ...Ściśle to trójfazowa synchroniczna maszyna prądu przemiennego...
  A co to za jakaś nowa i na dodatek bzdurna teoria :?: Niby skąd masz w rowerze prąd przemienny. To są bezszczotkowe silniki prądu stałego. Tradycyjne komutatory zostały zastąpione komutacją elektroniczną, zrealizowane jest to na tranzystorach Mos-Fet sterowanych przez procesor. Żeby procesor wiedział kiedy, na które uzwojenie oraz jak "duży" wysłać impuls elektryczny stosowane są czujniki Halla po jednym na każde uzwojenie.
 • Poziom 43  
  Turbina Pawlaka jest jedną z najgorszych konstrukcji, jeśli chodzi o zużycie materiału dla uzyskania 1W mocy turbiny.
  Ponadto WSZYSTKIE turbiny VAWT mają znacznie niższą sprawność niż HAWT, gdyż "napędzane" jest tylko pół turbiny - poruszające się zgodnie z wiatrem, a przeciwległe pół - poruszając się "pod wiatr" - hamuje ją.
  Dla 200W przy 9m/sek (sprawdź prognozę pogody, jak często masz taki wiatr) Twoja konstrukcja będzie miała przekrój wystawiony na wiatr ok. 5m2.
  Jeżeli prądnica będzie miała 300 obr/min, to jej waga dla 200W będzie ok. 50kg. Wolniejsza będzie odpowiednio jeszcze cięższa.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 35  
  braunsbergboy7 napisał:
  ...danymi na podstawiem których regulowane będzie obciążenie ("zużywane ampery", chociaż wolałbym określenie "pobierana moc") będą nie obroty a szybkość wiatru i gęstość powietrza w danej chwili....
  A jak i czym chcesz mierzyć "gęstość" powietrza ?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 43  
  braunsbergboy7 napisał:
  ... tak obciążyć generator żeby turbina pracowała maksymalnie efektywnie ...
  Tu jest istotna trudność: charakterystyki turbiny i charakterystyki pradnicy nie pokrywają się, można znaleźć tylko 1 punkt przecięcia.
  Charakterystyka mocy mechanicznej turbiny to parabola 3 stopnia w funkcji prędkosci wiatru: obroty sa proporcjonalne, a moment rośnie do kwadratu prędkości wiatru.
  Charakterystyka napięcia pradnicy to prosta zależność liniowa od prędkości wiatru.
  Charakterystyka wydajności prądowej to parabola 2 stopnia do chwili osiągnięcia prądu maksymalnego, potem prosta równoległa do osi "x" (w rzeczywistości z niewielkim wzniosem, gdyż przy szybszym wietrze poprawiają sie warunki chłodzenia prądnicy).
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 33  
  Kiedyś rozbierałem takie podobne silniki.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=268596
  Ten "Rzuć okiem na wnętrzności" jest ciut inny podobny uzwojeniem do eksperymentu KOMELA
  "W przedstawionej konstrukcji minimalizację momentu zaczepowego uzyskano przez zastosowanie nietypowej, nieparzystej liczby zębów stojana różnej o trzy od liczby biegunów magnetycznych wirnika".
  http://www.komel.katowice.pl/ZRODLA/FULL/101/ref_08.pdf
  Nie wszędzie są stosowane czujniki Halla.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 33  
  Policz cewki w stojanie = bieguny stojana.
  Policz neodymy na wirniku = bieguny wirnika.
  Podaj wyniki - chcę rozszyfrować budowę i zasadę pracy Twego silnika.
  Z góry dziękuje.
 • Poziom 43  
  OK, dysponując możliwościami warsztatowymi i dostępem do materiałów porównywalnym z Siemensem, powinno się udać zbudowanie prądnicy o mocy 200W przy 300 obr/min i wadze ok. 20 kg. Zakładam, że wykorzystanie obwodu magnetycznego będzie takie samo w przypadku prądnicy, jakie było dla silnika, z którego ten magnetowód pochodzi.
  Wystarczy jednak, że szczelina powietrzna "wyjdzie" 2 razy wieksza, niż była w silniku, aby strumień (i moc) zmalały 2-krotnie.
  Jeśli Twoje doświadczenie, oraz możliwości warsztatowe i materiałowe są na poziomie "przeróbek pralkowca", to wynik 2 razy gorszy będzie sukcesem.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  Silnik jest do dyspozycji w każdej chwili.
 • Poziom 33  
  Przy projektowaniu generatora w KOMEL przyjęto następujące, podstawowe założenia:
  - moc 10 kW
  - napięcie wyjściowe 3X230 V
  - częstotliwość 50 Hz
  - prędkość obrotowa 125 obr./min.
  Mała prędkość obrotowa (125 obr./min.) przy częstotliwości napięcia wyjściowego 50 Hz narzuca liczbę biegunów wirnika równą 48.
  Liczba biegunów stojana nieparzysta, różna od ilości biegunów wirnika o 3 (trzy).
  Moja liczba może być różna o 6 (sześć) - ten sam skutek przy parzystej ilości żłobków.
  Mam na takie zadanie stojan z 90-cioma żłobkami ale to nie wszystko.
  Wykorzystanie obwodu magnetycznego można zaprojektować i wykonać kilka razy lepiej niż w klasycznej trójfazowej konstrukcji.
  Bez inwestycji kosmicznej można to sprawdzić na pralkowcu.
  Moja próba 12-to fazowej wolnobieżnej prądnicy nie była udana ze względu na gabaryty prostownika.
  Budowa turbiny wiatrowej Pawlaka z generatorem na bazie silnika do e-bike'a. Budowa turbiny wiatrowej Pawlaka z generatorem na bazie silnika do e-bike'a.
  Zbieranie mocy metodą Komela potęguje wolnobieżność.
 • Poziom 43  
  Dla maszyn elektromagnetycznych (a więc silników i prądnic), Fizyka mówi:
  U=n*((dφ/dt)), gdzie U = wyindukowane napięcie, n - ilość zwojów na cewce, φ - strumień objęty cewką, dφ/dt - szybkość zmiany strumienia, [/dt] - odwrotność obrotów. Strumień = przekrój magnetowodu * indukcja.
  Jeśli nie zmieniamy kształtu, ani materiału magnetowodu, to indukcja w prądnicy bedzie taka sama jak w silniku. Ograniczenie indukcji wynika z krzywej magnesowania i dopuszczalnych strat powodujacych grzanie rdzenia.
  Jeśli obniżamy obroty, to maleje wyjndukowane napięcie (jest proporcjonalne do obrotów), i w tym samym stopniu maleje moc.
  Prąd, jakim można obciążyć prądnicę, nie zależy od obrotów, tylko od klasy izolacji oraz przekroju drutu, jakim pradnicę nawinieto i warunków jej chłodzenia.
  Dla maszyn szybkoobrotowych warunki chłodzenia są lepsze (choćby dlatego, że na osi maszyny jest osadzony wentylator, który daje większy przepływ powietrza chłodzącego), więc można dopuścić większą gestość prądu, zatem maszyna o 10 razy wyższych obrotach może mieć więcej, niż 10 krotnie wyższą moc, niż maszyna wolnoobrotowa o tej samej wielkości.
  Reguła działa tak samo w odwrotną stronę: maszyna wolniejsza ma niższą moc, (co najmniej) tyle razy, ile razy obroty sa niższe.
  Maszyna, która ma ZERO obrotów - ma zero mocy, niezależnie od jej wielkości.
  Moc zależy też od "trybu pracy" - praca przerywana (dorywcza) zezwala na obciążenie maszyny wyższą mocą (bo nie zdąży się nagrzać do niebezpiecznej temperatury).
  I tu dochodzimy do istotnej różnicy wymagań: jeśli silnik do e-bike'a pracuje dorywczo, a prądnica w elektrowni ma pracować długotrwale, to może się okazać, że z 200W silnika jako prądnicy nie "wyciągnie się" 200W.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 33  
  12-to fazowa miała 300 V przy mniej niż 300 obr/min.Gabaryty prostownika (12 faz/8 A)to nic w porównaniu z Kołtunem przyłączy do 48 końcówek prostownika.Sposób zbierania mocy z uzwojenia (przy 12 faz x 24 bieguny x 2 połówki = 576 szczytowań / obrót) to prawie prąd stały z akumulatora o napięciu 300 V.
  Uzwojenie (do rozszyfrowania) u Komela i w silniku do e-bike'a rozwiązuje Mi ten problem - będzie można zbierać prąd trójfazowy przemienny po konstrukcji uzwojenia jak na obrazku 24/22 lub 90/ 88.
  Budowa turbiny wiatrowej Pawlaka z generatorem na bazie silnika do e-bike'a.Budowa turbiny wiatrowej Pawlaka z generatorem na bazie silnika do e-bike'a. Budowa turbiny wiatrowej Pawlaka z generatorem na bazie silnika do e-bike'a.Budowa turbiny wiatrowej Pawlaka z generatorem na bazie silnika do e-bike'a.
  Trudno mi policzyć ilość biegunów na zdjęciu silnika do e-bike,a.
  Czy to nie przesada jak na jeden obrót będzie się mijać 90 biegunów stojana z 88 biegunami wirnika.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 33  
  Jak Ja liczę to przeważają bieguny na stojanie - na zdjęciu jest ich więcej niż na wirniku.