Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena CB ML 145 rezystancja

05 Cze 2016 10:32 2301 20
  • #1 05 Cze 2016 10:32
    2770618
    Użytkownik usunął konto  
  • Megger
  • #2 05 Cze 2016 11:26
    2767377
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 05 Cze 2016 12:09
    Novile
    Poziom 32  

SQ3RLZ napisał:
    Jeśli gdzieś wyczytałeś, że pomiędzy promiennikiem, a masą kabla czy anteny powinno być przejście to autora takiej wypowiedzi osobiście bym chyba zastrzelił
    No to czekam strzelaj!
    Za to co napisałeś wyżej powninno ci się cofnąć licencję , unieważnić egzamin operatorski i cię wyśmiać.
    Człowiek który pisze takie bzdury, nie rozróżnia terminów REZYSTANCJA od IMPEDANCJA, nie powinien posługiwać się znakiem KF.
    Nie masz totalnie pojęcia o podstawowych terminach. Jak ktoś pisze "przejście" to nie to samo co "zwarcie" bo miernik z buzzerem nie odróżnia tych dwu rzeczy.A Pan KF-owiec nie odróżnia prądów w.cz. od n.cz.
    Nie wie, że dla cewki anteny w paśmie 27MHz miernik zawsze pokaże prawie zerową rezystancję. Dlaczego?Proszę sobie poczytać a nawet zobaczyć jka zbudowana jest taka cewka!Kilka zwoi grubego drutu.
    Nie wie też Pan "strzelacz" nic totalnie o budowie cewek ,ale wystarczy poszukać-
    tu jest cewka tej anteny SIRIO AS100 ale jest identyczna jak ML145.
    Proszę sobie zobaczyć jak wygląda cewka z odczepem indukcyjnym na masę ,bo może też być odczep pojemnościowy na masę przez kondensator jak w IC-100 Hustlera.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2061309.html

A może trochę teorii kolego:
    http://radioinfo.pl/pracownia-radio/177-cewki-indukcyjne-garsc-teorii

1
  • #4 05 Cze 2016 12:12
    slu_1982
    Poziom 26  

Ja nie chciałem się odzywać, bo szkoda słów. Popieram inicjatywę Novile, powinno się odbierać pozwolenie radiowe za takie głupoty :D

I jeszcze cytat, z narysowaną podobną anteną.

Anonymous napisał:
    Witam.
    Antena 0.5 fali CB nie posiada przeciwwag, tylko cewke dopasowującą.
    Cewka ta ma 10zwojów drutem w emalii 1mm, nawinięta jest na rdzeniu powietrznym o średnicy 32mm.
    Posiada odczep na trzecim pełnym zwoju ,licząc od strony masy.
    Antene stroimy długością promiennika.
    Antena CB ML 145 rezystancja

1
  • Megger
  • #5 05 Cze 2016 12:15
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jezus Marian. RLZ - zmień lekarza bo to o czym piszesz, jest nie tragedią, ale katastrofą.
    Nie wiem ile masz lat, ale nawet w 19 wieku ubiegłego stulecia były ZWARTE dla prądu stałego anteny.

Nawet nie wiem, co napisać.

1
  • #6 05 Cze 2016 12:16
    2770618
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 05 Cze 2016 12:25
    Novile
    Poziom 32  

slu_1982 napisał:
    Ja nie chciałem się odzywać, bo szkoda słów
    Właśnie trzeba się odezwać bo wielu młodych potencjalnych adeptów KF i CB przeczyta te bzdury i uzna za prawdę.
    Poza tym kolega się afiszuje do tego znakiem SQ3RLZ co może budzić większą wiarygodność jego wpisu.Ja mam tylko "Novile" napisane nieważne, że mam SP8 bo tym nie chwalę się tutaj.
    Ale jak ja zdawałem egzaminy, to w Komisji nie miałem dwóch kuzynów ,wujka i szwagra, tylko ludzi co się znali na radiotechnice.
    Za takie informacje jak wyżej kolega napisał ot by mi kopa w d.... zasadzili a nie dali certyfikat!
    Ciekawe jak Pan SQ3RLZ wytłumaczy nam zasilanie bocznikowe dipola Prostego albo zasilanie tak popularnej anteny typu "J".

0
  • #8 05 Cze 2016 12:26
    slu_1982
    Poziom 26  

Cześć, jeszcze raz. Skupiliśmy się na głupotach RLZ. A kolega dalej potrzebuje pomocy. Powinno być przejście między środkowym przewodem a ekranem. Któryś lut nadal potrzebuje ponownego rozgrzania by połączyć elementy. Musisz sam do tego dojść który. Być może będzie to w miejscu odczepu cewki. Tak jak tu: https://obrazki.elektroda.pl/8888604400_1312791478.jpg

0
  • #9 05 Cze 2016 12:28
    JacekCz
    Poziom 35  

Ryszard_to_wie napisał:
    Dostałem radio CB do naprawy ... Jak mówię nie mam w tym doświadczenia, opieram się chwilowo tylko na czytaniu forum.

Złota czcionka

Moderowany przez kriss51.:

Złota czcionka dla Ciebie za brutalne zaśmiecanie tematu. Znowu pracujesz na ostrzeżenie. 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

0
  • #11 05 Cze 2016 12:44
    2767377
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 05 Cze 2016 12:57
    2770618
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 05 Cze 2016 12:57
    JacekCz
    Poziom 35  

Ryszard_to_wie napisał:
    ... Promiennik w dodatku ma długość 127cm także jak wymienię przewód to sprawdzimy czy da się dobrze zestroić. Zestaw radio i antenę kupił od kogoś, działało na innym aucie więc może tam było dobrze zestrojone no ale odkroić 18cm to wydaje mi się trochę przesadą.

1. Skąd wniosek że za długi? Może po jakimś paproku który przedłużał?
    Gdybym hipotetycznie dostał papraną antenę samochodową o za długim bacie, bym próbował cewkę odwinąć trochę, co raz w życiu robiłem i to była udana operacja (lemm pochodzący z dwóch gdzie był dostęp do cewki)
    18cm różnicy to jest bardzo dużo jeśli chodzi o wydajność, szkoda ciąć bez analizy problemu.
    Była paprana to już jej gorzej nie będzie.

2. Skąd wniosek że u kogoś było używane, tzn było dobrze zestrojone? Choćby to forum jest przykładem, że eksploatowane są dowolnie rozstrojone anteny i padają rady równie wartościowe jak wieszanie amuletów.

3. EDIT folia aluminiowa może mieć sens techniczny (zwiększona pojemność na styku z dachem, czyli OK, tego chcemy) lub tylko marketingowy (efekt zerowy a nawet lekki negatywny) gdy zamontowana nieprawidłowo.

1
  • #14 05 Cze 2016 13:06
    2770618
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 05 Cze 2016 13:10
    slu_1982
    Poziom 26  

Ryszard_to_wie napisał:
    Mętlik w głowie, szum na forum. Uczę się szybko tak mi się wydawało do tej chwili. Może zasugeruję się w między czasie słowami zaczerpniętymi z filmu "Nic śmiesznego" i zapytam wprost - Pokaż go to palcem bo chciałbym uwierzyć że śnie - a konkretnie czy widoczne na rysunku dwa elementy mosiężne mają się stykać ze sobą po skręceniu czy jednak jest to rodzaj jak wspomniał Novile cytuje "bo może też być odczep pojemnościowy na masę przez kondensator". A jak mogę się domyślać to takie dwie okrągłe zbliżone do siebie na odległość 0,1mm obręcze mosiężne mogą stanowić kondensator?. I tak bardzo dziękuje za zainteresowanie. Antena CB ML 145 rezystancja

Musi się stykać. Ewentualnie jeszcze teraz sprawdź SWR z tą przerwą.

Długości promienników i cewki, ilośc zwojów ze sobą współgrają. Tu masz tak policzone i należy to na razie zostawić. Antena zbudowana przez producenta nie powinna mieć więcej jak 2.5 SWR. Dokręć to tak, by obręcze się stykały i sprawdź SWR. Jeżeli będzie w granicach do 2.5 będzie ok. i będziesz mógł wedy pracować nad długością promiennika. No chyba że od razu SWR będzie odpowiedni :)

0
  • #16 05 Cze 2016 17:14
    Novile
    Poziom 32  

Ryszard_to_wie napisał:
    jak wspomniał Novile cytuje "bo może też być odczep pojemnościowy na masę przez kondensator"
    Chyba kolega się lekko zagalopował z tym cytatem.Proszę zacytować całą frazę a nie tylko część.Taka interpretacja wprowadza tylko zamieszanie i ferment w temacie.Wyraźnie pisałem że odczep pojemnościowy dotyczy Hustlera IC-100 gdzie jest zastosowana pojemność 130pF na rzeczonym odczepie.
    Tu ma się stykać wszystko.Proszę zwrócić uwagę iż jedna z 4 śrub jest masowa i ona musi być "trafiona" w swoje miejsce. Jak ktoś przesunie kopułę i się to źle złoży to nie ma szans na dobry SWR. Ta antena tylko wygląda na tak prostą ale w rzeczywistości taka nie jest.

0
  • #17 05 Cze 2016 19:47
    2770618
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 05 Cze 2016 21:08
    arturavs
    Poziom 37  

Profilaktycznie wymień też kabel. Ten który tam jest to porażka. Powinien być z linką na gorącej żyle.
    O ile w zastosowaniu stacjonarnym jeszcze by uszedł, to w tym przypadku tego zastosowania się nie nadaje.
    Po kilku, kilkunastu założeniach anteny na dach ( czy gdzie tam jest stawiana) pęknie żyła.

0
  • #19 07 Cze 2016 13:03
    sq3hta
    Poziom 17  

1. Dlaczego na zdjęciu pokazujesz ML145 a piszesz o ML140?
    2. Te dwa elementy, o których piszesz, mają ze sobą kontakt.
    3. Jakoś dziwnie rozłożyłeś tą antenę.
    Spójrz tu Link

0
  • #20 09 Cze 2016 10:52
    2770618
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 09 Cze 2016 13:46
    kriss51
    Moderator

Ryszard_to_wie napisał:
    Dodam jeszcze że zostanie wymieniony kabel czego jeszcze nie zrobiłem a przecież uciąłem z dobrych 20cm do miejsca przerwy ekranu.

To też może być powodem wysokiego SWR-a. Kabel musi mieć długość jak w oryginale.

0