Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Athlon X2 4800+ AM2 Wysokie temperatury procesora

05 Cze 2016 11:22 1125 32
  • Poziom 16  
    Witam, posiadam:
    Płytę główną GA-M61SME-S2L (rev. 2.0)
    Procesor AMD Athlon X2 64 4800+
    Zasilacz 350W BeQuiet z certyfikatem 80+
    Chłodzenie Boxowe na socket AM2

Temperatury w spoczynku wg CoreTemp 1.0 RC9 to 37°C-48°C zaraz po uruchomieniu

Przy obciążeniu 50-60% po około 5 minutach odpalenia temperatura dochodzi do 55-60°C.

Przy dłuższym obciążeniu na 100% temperatura idzie powyżej 60°C dochodzi do 90 stopni C na jednym rdzeniu.

Pastę nakładałem kilka razy i nic to nie zmieniało

Pasta Halnizye HY880 , chłodzenie boxowe AM2

Na innym procesorze LE-1150 temperatury dochodzą do maks około 41°C-45°C.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 23  
    Możesz spróbować wymienić pastę między IHS a jądrem.

NieUmiem napisał:
    Na innym procesorze LE-1150 temperatury dochodzą do maks około 41°C-45°C

To jest dużo słabszy procesor, więc nie ma co się dziwić, że na niższe temperatury.

NieUmiem napisał:
    Komputer przed chwilą się zaciął się przy temperaturach procesora około 42-45°C

To raczej nie była wina procesora.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 16  
    Zaznaczę że temperatura błyskawicznie skacze z 56 na 61 , z 61 na 56 przy obciążeniu 100% i tak co 0,5 sekundy

Dodano po 1 [minuty]:

Czym później skleić IHS z procesorem po wymianie pasty ?

Dodano po 1 [minuty]:

Jaka jest krytyczna temperatura dla tego procesora ? (Przy jakiej temperaturze może się coś w nim uszkodzić ?)
  • Poziom 23  
    Nie jest to jakaś tragiczna temperatura. Jaką masz obudowę?

NieUmiem napisał:
    Czym później skleić IHS z procesorem po wymianie pasty ?

Najlepiej klejem silikonowym wolno schnącym.
  • Poziom 16  
    Przed chwilą temperatura doszła do 120 stopni celsjusza i komputer się wyłączył :/

Nie wiem czy już nie po procku :(
  • Poziom 23  
    NieUmiem napisał:
    Przed chwilą temperatura doszła do 120 stopni celsjusza i komputer się wyłączył :/

Powinno być zabezpieczenie w BIOS, chyba że je wyłączyłeś.

Jak uruchomisz podaj nazwę kodową jądra z programu CPU-Z
  • Poziom 16  
    Dotknąłem komputera minutę po wyłączeniu i IHS wcale nie był gorący , jedynie radiator był gorący .
  • Poziom 26  
    Te procesory tak mają , nie sądze abyś doszedł z nim do ładu.
  • Poziom 23  
    anet870 napisał:

Pomagał demontaż IHS i zamontowanie chłodzenia bezpośrednio na jądro.

Możesz obniżyć napięcie procesora, ale musisz sprawdzić później stabilność.
  • Poziom 6  
    Miałem podobny problem z temperaturami i pomogła tylko zmiana chłodzenia na wydajniejsze. Zmieniałem pasty na takie jak Cooler Master E2, Arctic MX2 i na boxowym chłodzeniu temperatury były takie sam( tylko, że mam Intela, więc u AMD może się to trochę róźnić).
    Jaki jest airflow w obudowie? Wentylatorki chodzą na najwyższych obrotach przy 100% obciążeniu procesora?
  • Poziom 26  
    czesl4f napisał:
    anet870 napisał:

Pomagał demontaż IHS i zamontowanie chłodzenia bezpośrednio na jądro.

Możesz obniżyć napięcie procesora, ale musisz sprawdzić później stabilność.

Trzeba umieć oskalpować pacjenta a w ogóle to się nie opłaca przy takim procesorze, szkoda pastę marnować.
  • Poziom 23  
    anet870 napisał:
    Trzeba umieć oskalpować pacjenta

Oczywiście że trzeba umieć, ale innego wyjścia nie ma. I tak i tak nie może na nim pracować, a procesor dość stary, więc pobawić się można.
  • Poziom 16  
    Montaż CPU bez IHS, to raczej kiepski pomysł na AM2 z boxowym chłodzeniem.
  • Poziom 23  
    Jeśli kiedyś montowałeś chłodzenie na sockecie 462 to nie będziesz miał problemu, trzeba uważać na jąro.
  • Poziom 16  
    Tylko dosyć masywny ten radiator boxowy nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawe że jest cięższy około 1,5 raza może nieco więcej niż ten boxowy na 462
  • Poziom 23  
    Zdaję sobie sprawę montowałem na AM2 dużo większe bez IHS'a.
    Tu nie chodzi o masę tylko o to jak sprawnie założysz chłodzenie. Jak już będzie założone to jądra nie uszkodzi.
  • Poziom 6  
    Sprawdzałeś może temperaturę innymi programami? HWMonitor, RealTemp?
  • Poziom 16  
    Wygląda że wina leżała po stronie pasty na rdzeniu (nałożyłem świeżą pastę na rdzeń). Teraz przy stałym użyciu bez pasty na IHS (jedyna pasta jest pod IHS na rdzeniu) nie przekracza przy użyciu 6-12% 48 stopni celsjusza

Procesor bez IHS z chłodzeniem nie był dociśnięty (brak pasty na Radiatorze)
    i nie chciał wgl się uruchomić .
  • Poziom 23  
    NieUmiem napisał:
    Teraz przy stałym użyciu bez pasty na IHS

Na IHS też nałóż pastę powinno spaść jeszcze parę stopni.
    Sprawdzałeś pod obciążeniem?
  • Poziom 16  
    Jak sprawdzić czy procesor jest dalej w 100% sprawny ?

Jest jakiś programik co wychwytuje błędy ?

Pod obciążeniem przez kilka minut (5-7 minut ) 100% bez pasty na IHS temperatura wachała się w 65-68 stopniach celsjusza
  • Poziom 23  
    OCCT test CPU na 20-30min jak przejdzie to znaczy że jest OK, ale daj najpierw tą pastę na IHS :P
  • Poziom 16  
    Dam jak przykleje IHS do CPU, bo póki co nie mam kleju u siebie. Tata ma na wsi pistolet z klejem (procesor sobie poczeka na sklejenie tydzień).

Ech, 5 zł pasty na marne, kupowałem 2x po 0,5G po 2,50zł HY880, gdybym wiedział że tak będzie kupiłbym za 12,99zł 4g pasty.
  • Poziom 43  
    Nie wiem jak dokładnie to wygląda w AMD, ale w Intelach ludzie przyklejają IHS na wąskie paski taśmy dwustronnej (szybko, łatwo do tego w razie potrzeby łatwo rozmontować). To się przecież ma trzymać tylko tyle żeby się nie rozpadało przy zdejmowaniu radiatora.
  • Poziom 16  
    Wymieniłem pastę pod IHS na rdzeniach , podobnie też pastę na IHS , oczywiście przemyłem i wyczyściłem pozostałości po poprzedniej alkocholem izopropylowym.

Procesor w stresie przy temeperaturze otoczenia 18-20°C osiąga ponad 80°C po kilku minutach obciążenia na 100% , a po dłuższym czasie dochodzi do 120 stopni .

Temperatury mierzone CoreTemp , oraz w Biosie

Po dotknięciu Radiatora i procesora nie wydaje mi się aby osiągał on rzeczywiście tak wysoką temperaturę
  • Poziom 23  
    IHS przykleiłeś czy tylko złożyłeś? Może nie równo dociska.
  • Poziom 6  
    W tym procesorze często pada czujnik, w wyniku czego temperatury na monitoringu nie są rzeczywiste. To chyba najbardziej powszechny problem tej serii procesorów. Można to łatwo sprawdzić - nagrzej go do wysokiej temperatury za pomocą np. gry, zminimalizuj ją, i miej w tle uruchomiony program do monitoringu. Wyłącz grę z paska po czym zobacz na temperaturę. Jeśli czujnik siadł, zejdzie ona w przeciągu kilku sekund do minimalnej. Tak szybkie odprowadzanie ciepła raczej nie jest możliwe.
  • Poziom 16  
    @donio gdy procesor jest zużyty na 100% i nagrzany do 70°C , gdy zużycie procesora spadnie do 10-20% Temperatura spada po 1-2 sekundach do 54-55°C .

Co do tego gdy nagrzał się ostatnio na około 120 stopni , radiator był na tyle gorący że oparzyłem się dotykając go.