Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DAF XF 105 - Sterownik szyb nie działa

dejv42 05 Cze 2016 12:18 1149 2
  • #1 05 Cze 2016 12:18
    dejv42
    Poziom 16  

Witam wszystkich. Zwracam się z prośbą o pomoc dotyczącą sterownika szyb w Daf-ie 105. Mianowicie sterownik przez nieuwagę kierowcy został zalany wodą w momencie padającego deszczu. Po rozebraniu go dokładnie wyczyściłem wszystko sprawdziłem tranzystory BTS 141, wszystkie diody i przekaźniki. Napięcie zasilania dochodzi do procka ale na skutek naciśnięcia przycisku otwierania szyb moduł nie reaguje jedynie grzeją się układy 4532A pokazane na zdjęciu poglądowym. Po podmianie grzejących się elementów nadal ta sama sytuacja. Może ktoś miał podobny problem i byłby w stanie pomóc? Z góry dziękuję.

0 2
  • #2 21 Mar 2017 08:53
    Mieszko23
    Poziom 11  

Cześć
    Pewnie niewiele pomogę.
    Ale tam u góry jest taki kwadratowy scalak.
    To być może jakiś mikrokontroler (przydałoby się zbliżenie - bo nie widać oznaczeń).
    A po jego lewej stronie jest chyba rezonator - taki podłużny srebrny (niestety - słabo widać na tym zdjęciu).

takie układy są wrażliwe na wilgoć. Jesli to rezonator to może się nie wzbudzić (do generowania drgań) i procesor nie będzie działa.
    I wtedy nic nie będzie działać.
    Tranzystory mogą się grac bo są np. źle sterowane - a niekoniecznie uszkodzone

Jeśli ten element to rezonator/generator - to ja bym go wylutował i ponownie wlutował (wtedy może wyschnie). Ew. wymienił na nowy,
    Można by tez sprawdzić oscyloskopem czy są oscylacje - pewnie kilka MHZ.

...
    Ale to tyle dywagacji.
    Z fusów się więcej nie wywróży :)
    Pozdrawiam

0
  • #3 21 Mar 2017 17:09
    dejv42
    Poziom 16  

Dziękuję za wskazówki problem udało mi się rozwiązać.

0