Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator 12v Li-ion Budowa

miro199318 05 Cze 2016 16:36 1290 7
  • #1 05 Cze 2016 16:36
    miro199318
    Poziom 4  

Witam
    Chce zbudować akumulator 12V z ogniw li-ion, miał by to być pakiet 3s10p, musi działać jak zwykły akumulator kwasowo-ołowiowy, czyli ładowanie mogło się odbywać za pomocą napięcia 13,6v , rozładowywanie i ładowanie z tych samych złączy i najlepiej żeby miał jakieś zabezpieczenie przed głębokim rozładowaniem. I własnie tu zaczyna się problem, jak pogodzić to wszystko ze sobą ? szukałem w internecie rożnych modułów lądujących zabezpieczających itp ale żaden z nich nie spełniał moich wymagań.
    Może wy mi pomożecie :D
    Pozdrawiam

0 7
  • #2 05 Cze 2016 16:52
    szymon122
    Poziom 37  

Z jakiego powodu chcesz zastąpić akumulator kwasowo-ołowiowy litowo jonowym?
    Nie będziesz miał 12V tylko 11.1V (3s).

0
  • #3 05 Cze 2016 17:03
    miro199318
    Poziom 4  

Kupiłem używany i zepsuty ups, elektronikę naprawiłem ale niestety akumulator był padnięty. wiec pomyślałem dlaczego by nie wykorzystać ogniw li-jon których mam dostatek, i własnie stad się zrodził pomysł na budowę akumulatora. w pełni naładowany pakiet 3s ma 12,6v wiec wystarczająco, robiłem już małe próby na pakiecie 3s3p i wszystko by grało gdyby nie to ładowanie 13,6v

0
  • #4 05 Cze 2016 17:17
    Xantix
    Poziom 40  

1.Metoda ładowania akumulatorów kwasowych jest inna niż li-ion - układ ładujący z UPS się do tego celu nie nadaje.
    2. Akumulatory Li-ion nie znoszą pracy buforowej - a zatem nie mogą zostawać cały czas pod napięciem ładowania (tak jak akumulatory żelowe). Musiałbyś zastosować układ, który odłączałby aku od napięcia po naładowaniu i na bieżąco monitorował ich stan okresowo doładowując.
    3. Generalnie musiałbyś zastąpić układ ładowania z UPS układem dedykowanym do akumulatorów li-ion.
    4. Niektóre źródła podają, że przechowywanie ogniw li-ion w stanie pełnego naładowania skraca ich żywotność (odwrotnie niż żelowe - one lubią być trzymane w stanie pełnego naładowania) - a w UPS akumulatory muszą być non stop w pełni naładowane.
    Podsumowując, moim zdaniem lepszym wyborem byłoby użycie akumulatora żelowego.

Dodano po 5 [minuty]:

miro199318 napisał:
    w pełni naładowany pakiet 3s ma 12,6v

To napięcie pod obciążeniem bardzo szybko spadnie. Nominalnym napięciem dla 3 cel li-ion jest 11,1 V. A pod wpływem rozładowania to napięcie jeszcze spadnie. A tymczasem elektronika w UPS odetnie aku już przy napięciu około 10,5 V (czyli 3,5 V na celę li-ion - a więc akumulator zostanie tylko lekko rozładowany). Natomiast napięcie końca rozładowania dla takiego pakietu to jakieś 9 V.

0
  • #5 05 Cze 2016 17:36
    miro199318
    Poziom 4  

Widzę ze jednak z mojego projektu nici, ale to nic, spróbuje wykorzystać te ogniwa do czegoś innego, może macie jakieś pomysły co można z nich zrobić? mam na stanie jakieś 50 szt sprawnych

0
  • #6 05 Cze 2016 18:55
    Xantix
    Poziom 40  

Na przykład Power Bank można zrobić. Albo mocną latarkę patrolową (jak ktoś w nocy dużo chodzi i lubi mieć jasno). Ewentualnie backupową baterię do jakiegoś urządzenia...

0
  • #7 05 Cze 2016 19:09
    miro199318
    Poziom 4  

Teraz sobie przypomniałem ze mam dość spory panel słoneczny, może zrobię jakieś oświetlenie ogrodu czy coś w tym stylu, co myślicie o takim wykorzystaniu własnie tych ogniw, nadają się ?

0
  • #8 05 Cze 2016 19:25
    Xantix
    Poziom 40  

A czego nie? Będą pracować cyklicznie, wystarczy tylko dobrze dobrać źródło światła tak, żeby zbytnio nie drenowało ogniw. Musisz zastosować przetwornicę DC-DC i układ ładowania ogniw. Do zasilania LED (bo zakładam, że ledów użyjesz) w zależności od ich mocy można wykorzystać albo proste źródło prądowe albo dedykowany driver (w przypadku diod mocy). Do tego oczywiście układ zabezpieczający ogniwa no i jakiś włącznik zmierzchowy co by się lampka automatycznie zapala. W sumie układ do zrobienia.
    Tylko ważna kwestia - lampka solarna jak będzie umieszczona w słońcu może się mocno nagrzewać latem - a wysoka temperatura otoczenia powoduje szybką degradację ogniw li-ion.

0