Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Akumulator 12v Li-ion Budowa

miro199318 05 Jun 2016 16:36 3336 7
    miro199318
    Level 7  
    Witam
    Chce zbudować akumulator 12V z ogniw li-ion, miał by to być pakiet 3s10p, musi działać jak zwykły akumulator kwasowo-ołowiowy, czyli ładowanie mogło się odbywać za pomocą napięcia 13,6v , rozładowywanie i ładowanie z tych samych złączy i najlepiej żeby miał jakieś zabezpieczenie przed głębokim rozładowaniem. I własnie tu zaczyna się problem, jak pogodzić to wszystko ze sobą ? szukałem w internecie rożnych modułów lądujących zabezpieczających itp ale żaden z nich nie spełniał moich wymagań.
    Może wy mi pomożecie :D
    Pozdrawiam
    miro199318
    Level 7  
    Kupiłem używany i zepsuty ups, elektronikę naprawiłem ale niestety akumulator był padnięty. wiec pomyślałem dlaczego by nie wykorzystać ogniw li-jon których mam dostatek, i własnie stad się zrodził pomysł na budowę akumulatora. w pełni naładowany pakiet 3s ma 12,6v wiec wystarczająco, robiłem już małe próby na pakiecie 3s3p i wszystko by grało gdyby nie to ładowanie 13,6v
    Xantix
    Level 40  
    1.Metoda ładowania akumulatorów kwasowych jest inna niż li-ion - układ ładujący z UPS się do tego celu nie nadaje.
    2. Akumulatory Li-ion nie znoszą pracy buforowej - a zatem nie mogą zostawać cały czas pod napięciem ładowania (tak jak akumulatory żelowe). Musiałbyś zastosować układ, który odłączałby aku od napięcia po naładowaniu i na bieżąco monitorował ich stan okresowo doładowując.
    3. Generalnie musiałbyś zastąpić układ ładowania z UPS układem dedykowanym do akumulatorów li-ion.
    4. Niektóre źródła podają, że przechowywanie ogniw li-ion w stanie pełnego naładowania skraca ich żywotność (odwrotnie niż żelowe - one lubią być trzymane w stanie pełnego naładowania) - a w UPS akumulatory muszą być non stop w pełni naładowane.
    Podsumowując, moim zdaniem lepszym wyborem byłoby użycie akumulatora żelowego.

Dodano po 5 [minuty]:

miro199318 wrote:
    w pełni naładowany pakiet 3s ma 12,6v

To napięcie pod obciążeniem bardzo szybko spadnie. Nominalnym napięciem dla 3 cel li-ion jest 11,1 V. A pod wpływem rozładowania to napięcie jeszcze spadnie. A tymczasem elektronika w UPS odetnie aku już przy napięciu około 10,5 V (czyli 3,5 V na celę li-ion - a więc akumulator zostanie tylko lekko rozładowany). Natomiast napięcie końca rozładowania dla takiego pakietu to jakieś 9 V.
    miro199318
    Level 7  
    Widzę ze jednak z mojego projektu nici, ale to nic, spróbuje wykorzystać te ogniwa do czegoś innego, może macie jakieś pomysły co można z nich zrobić? mam na stanie jakieś 50 szt sprawnych
    Xantix
    Level 40  
    Na przykład Power Bank można zrobić. Albo mocną latarkę patrolową (jak ktoś w nocy dużo chodzi i lubi mieć jasno). Ewentualnie backupową baterię do jakiegoś urządzenia...
    miro199318
    Level 7  
    Teraz sobie przypomniałem ze mam dość spory panel słoneczny, może zrobię jakieś oświetlenie ogrodu czy coś w tym stylu, co myślicie o takim wykorzystaniu własnie tych ogniw, nadają się ?
    Xantix
    Level 40  
    A czego nie? Będą pracować cyklicznie, wystarczy tylko dobrze dobrać źródło światła tak, żeby zbytnio nie drenowało ogniw. Musisz zastosować przetwornicę DC-DC i układ ładowania ogniw. Do zasilania LED (bo zakładam, że ledów użyjesz) w zależności od ich mocy można wykorzystać albo proste źródło prądowe albo dedykowany driver (w przypadku diod mocy). Do tego oczywiście układ zabezpieczający ogniwa no i jakiś włącznik zmierzchowy co by się lampka automatycznie zapala. W sumie układ do zrobienia.
    Tylko ważna kwestia - lampka solarna jak będzie umieszczona w słońcu może się mocno nagrzewać latem - a wysoka temperatura otoczenia powoduje szybką degradację ogniw li-ion.