Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lovi HL-0615 - identyfikacja układu scalonego

mirex 05 Cze 2016 18:10 1020 12
  • #1 05 Cze 2016 18:10
    mirex
    Poziom 43  

Witam.
    Ma ktoś pomysła, co to może być za układ?
    Brak jakichkolwiek napisów na nim, pracuje jako sterownik w podgrzewaczu butelek LOVI HL-0615.
    Zaznaczam od razu, że jest to nowsza wersja płytki, niż ta - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2267920.html

Też SMD 8 pin w konfiguracji:
    1 - Vcc +5V
    2 - sterowanie LED1
    3 - nie wykorzystane
    4 - sterowanie LED2
    5 - wejście kontrolne, termistor do masy podwieszony przez 4,3kΩ do 5V
    6 - wyjście na tranzystor sterujący przekaźnikiem
    7 - ON/OFF przy czym ON to L, a OFF H
    8 - masa

Trochę czasu już spędziłem przed monitorem, przejrzałem dziesiąt różnych aplikacji i zero efektów. Może dlatego, że praktycznie nie mam kontaktu z takimi rzeczami.

Jakieś sugestie lub propozycje zastąpienia tego, nawet przy przeróbkach mile widziane.

• #2 05 Cze 2016 19:56
    timo66
    Poziom 22  

A może jakieś zdjęcie tej płytki. Jesteś pewien że ten scalak nie jest przylutowany do góry nogami?

Na starej płytce masz podwójny wzmacniacz operacyjny, tak więc nie sądzę by producent zmienił cały koncept sterowania.

• #3 05 Cze 2016 20:35
    mirex
    Poziom 43  

Owszem, zdjęcie jutro będzie.
    Jestem pewien, że nie jest d... do góry przylutowany, bo kropa przy pin 1 jest. Dopuszczam, że to jakiś chińczyk odwrotny lub nawet lustrzany. Albo i „dwa w jednym”. ;)

timo66 napisał:
    Na starej płytce masz podwójny wzmacniacz operacyjny, tak więc nie sądzę by producent zmienił cały koncept sterowania.

Ok, ale pokaż mi podwójny wzmacniacz, który ma trzy odrębne wyjścia - dla diody czerwonej, dla zielonej (podwójny led) i dla przekaźnika.

• #4 05 Cze 2016 23:12
    ArtXs
    Poziom 18  

Bez zdjęć ciężko stwierdzić. Podpinanie diód pod osobne wejścia nie ma sensu. Z reguły zielona dioda powinna być podpięta do zasilania, a czerwona pod wyjście przekaźnika.
    Wzmacniacz pracuje zapewne jako komparator. Przeanalizuj gdzie jest podłączony potencjometr (nic nie napisałeś na ten temat), a gdzie termistor. Potencjometr wytwarza napięcie odniesienia, porównywane z napięciem wejściowym z termistora.
    Przy dwukolorowej diodzie mozna wykorzystać drugi komparator do gaszenia zielonej jeśli zapala się czerwona.
    Nic nie napisałeś o zachowaniu układu (zupełnie martwy, coś się świeci, itp.)

• #5 06 Cze 2016 00:31
    mirex
    Poziom 43  

Mam prośbę... nie wydziwiajcie, skoro nie wiecie jak działa podgrzewacz butelek dla dzieci.
    Tam nie ma żadnego potencjometra kochaneńki. Bo i po co ma być? Temperatura ustawiona jest sztywno (plus jakaś histereza, choćby tylko wynikająca z naturalnej pracy grzałki), a jedynym kręciołkiem jest włącznik/wyłącznik.

Wszystko, co istotne w konfiguracji opisałem szczegółowo. Rano dla bardziej ciekawych dodam obrazek.

ArtXs napisał:
    Nic nie napisałeś o zachowaniu układu (zupełnie martwy, coś się świeci, itp.)

A wytłumaczysz mi jakie to ma znaczenie w identyfikacji układu scalonego?
    Chciałem zauważyć, że wcale nie pytam, jak to naprawić.
    Szukam kogoś, komu opisana konfiguracja coś przypomina, miał do czynienia z podobnym scalakiem.

Jeśli nikt nic podobnego nie spotkał w układach regulacji temperatury, to albo badziew skończy w elektrośmieciach, albo - jak znajdę czas i natchnienie - coś tam na pająka włożę. :-)

• #6 06 Cze 2016 08:12
    ArtXs
    Poziom 18  

Zadajesz pytanie o scalak "x" w urządzeniu "y" i pytasz co to za scalak i czym go zastąpić. Sugeruje to chęć naprawy.
    Jedyne informacje jakie podałeś to, że są do niego podpięte 2 diody, termistor i tranzystor.
    Moje pytanie o zachowanie układu nie jest bez sensu. Jeżeli na przykład któraś dioda miga świadczy to o zastosowaniu mikrokontrolera, jeżeli świeci się zielona to mógł paść tranzystor sterujący przekaźnikiem, jeżeli układ jest martwy to do sprawdzenia zasilanie i bezpiecznik termiczny jeżeli tam jest. Itp. Itd.
    Udostępniłeś link do innego tematu z podobnym urządzeniem więc staramy ci się pomóc w oparciu o to co widzimy.

Jeżeli masz tam mikrokontroler, układ pinów zasilania i wejścia analogowego sugeruje coś z rodziny PIC, np 12F675.

PS. Termostat w formie pastylki są powszechnie stosowane w wyparzaczach do butelek.

• #7 06 Cze 2016 10:14
    mirex
    Poziom 43  

@ArtXs, daj spokój, nie teoretyzuj.

Wystarczająco dokładnie, tak mi się wydaje, opisałem budowę, aby można było - jeśli to układ znany specom, a nie produkcja pod to jedno urządzenie - zidentyfikować go przez ludzi, którzy bawią się w takie rzeczy, jak regulacja temperatury lub mają czas, aby pogrzebać w internecie.

Nie będę prowadził żadnych dyskusji dotyczących naprawiania, bo nie taki jest profil tego działu.
    Ale uwierz mi na słowo, że potrafię sprawdzić, czy elementy zewnętrzne są sprawne, czy nie. ;)

Dziękuję za zaangażowanie, ale myślę, że takie gadanie, jak między przedszkolakami, to strata naszego czasu.

Zatem ad rem - czy kojarzy ktoś układ pracujący w konfiguracji pinów podanej wyżej.

Dodano po 1 [godziny] 34 [minuty]:

ArtXs napisał:

Jeżeli masz tam mikrokontroler, układ pinów zasilania i wejścia analogowego sugeruje coś z rodziny PIC, np 12F675.

Myślałem, że poważni ludzie nie muszą cytować całych fraz.
    Przyznasz, że dziwnie potrafią potem wyglądać wypowiedzi po zmianach treści. ;)

Tak, masz rację, to może być PIC12F675.

• #8 06 Cze 2016 17:50
    timo66
    Poziom 22  

Pic12F675 raczej nie pasuje do tego połączenia. Moja wiedza nie jest powalająca ale pinem 4 (GP3/MCLR/VPP) nie można wysterować drugiej diody LED.

Wszelkiego rodzaju komparator czy wzmacniacz operacyjny też tego układu w takiej pinologi nie zastąpi ponieważ piny zasilania są przeważnie 1,4,8 ewentualnie 6 - w tym przypadku 4 nie może być podciągnięta pod ujemne napięcie.

Jak się zachowują diody LED1 i LED2? Czy któraś z nich cały czasz świeci? Jest możliwy tryb trój-kolorowy?

Czy te otwory na płytce to są przelotki? Czy może ścieżki są "przerwane"? Lovi HL-0615 - identyfikacja układu scalonego

Tak po za tym nie za wiele widać na tym zdjęciu.

• #9 06 Cze 2016 22:11
    ArtXs
    Poziom 18  

Zauważ że masz na płytce dokładnie opisane wartości i symbole wszystkich elementów. Nad scalakiem masz 2711 - może chodzić o ALD2711 Link, tylko że to cię prowadzi spowrotem do LM358.

PS. Na zdjęciu w powiększeniu ścieżka biegnąca z czerwonej diody wygląda jakby skręcała w prawo pod termo-klej na granicy z białym obramowaniem pinu 4. (Zdjęcie nie jest zbyt wyraźne).

• #10 06 Cze 2016 23:30
    mirex
    Poziom 43  

Napisałem wyraźnie i poprawnie - pin 4 połączony jest z diodą. Nie idzie w prawo.

I myślisz, że tego 2711 nie wziąłem na dzień dobry pod uwagę, widząc, że elementy mam opisane i zgodne z opisami na druku? ;)

Przykro mi, że zdjęcie jest za mało wyraźne. Ja co prawda widzę na nim wszystko, ale to pewnie dlatego, że w pamięci mam obraz z natury. ;)

• #11 07 Cze 2016 16:59
    timo66
    Poziom 22  

mirex nie wiem dlaczego idziesz w takie zaparte i się aż sam zacytuję.

timo66 napisał:

Jak się zachowują diody LED1 i LED2? Czy któraś z nich cały czasz świeci? Jest możliwy tryb trój-kolorowy?

Czy te otwory na płytce to są przelotki? Czy może ścieżki są "przerwane"? Lovi HL-0615 - identyfikacja układu scalonego

Tak po za tym nie za wiele widać na tym zdjęciu.

Tak owszem ty sobie pomierzyłeś co i jak, jednak nikt nie twierdzi że jesteś nieomylny.
    Twoja postawa jest przynajmniej ignorancka.Przykro mi, ale szkoda mi czasu na takie dziecinne przedrzeźnianie.

• Pomocny post
    #12 12 Cze 2016 12:09
    velsper
    Poziom 29  

Trochę pogrzebałem po chińskich stronach.

2711 odnosi się do mikrokontrolera SN8P2711, natomiast jego "podobna wersja" to PMC131-S08, rozkład wyprowadzeń mógłby się zgadzać.

http://www.zk71.com/fuwei_3080/products/fuwei_3080_71809993.html
    http://www.lbmcu.com/Upload/zh-cn/2015/4/20150427094794868.pdf

Niemniej jednak nie znalazłem noty do niego, bo co prawda są noty do mikrokontrolerów SN8P2711 jak i PMC131, nawet po angielsku, ale nie obejmują wersji w obudowie SO8.

• #13 12 Cze 2016 12:45
    mirex
    Poziom 43  

Dziękuję @velsper.
    Mnie podczas wyszukiwania frazy 2711 nic ciekawego nie udało się namierzyć.

Co prawda urządzenie niebawem będzie działać na prościutkim układzie UL7523, bo taki był pod ręką, ale ważne, że znaleziono, jak się wydaje, konkretną odpowiedź.

Oryginalnego układu nie mam zamiaru sprowadzać, a jeśli nawet by był, to pisaniem programów się nie zajmuję. To czarna magia dla mnie. ;)
    Ale tak to bywa z ignorantami. ;)

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo