Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sprawdzenie blokady pralki Siemens WXTS 1231 BY /12

tomasz.ryszard 05 Jun 2016 18:11 6987 6
  • #1
    tomasz.ryszard
    Level 11  
    Witam

    Mam uszkodzony moduł sterujący w pralce Siemens WXTS 1231 BY/12. Uszkodzony jest triak w obwodzie blokady pokrywy pralki. W związku z planowaną naprawą modułu muszę wpierw dokładnie sprawdzić blokadę, która prawdopodobnie była przyczyną uszkodzenia triaka. Nie wykluczam, że do awarii modułu mogło przyczynić się iskrzące gniazdko zasilające 230 V (niestabilny kontakt z bolcem wtyczki zasilania pralki). W pralce zamontowana jest blokada typ BP P/5 R1, CA. Oznaczenie blokady wg producenta blokady firmy Bitron: 5550007152 (wg katalogu cz. zam. Siemens: 178567). Jak dokładnie sprawdzić blokadę?. Czy wykonany i opisany dalej tok sprawdzenia blokady jest prawidłowy?Załączam szkic przedstawiający schemat blokady, podłączenia jej do modułu sterującego i sposób w jaki testowałem blokadę. Na początku wcisnołem (obróciłem) zaczep blokady symulując zamknięcie pokrywy pralki. Podłączyłem żarówkę 60W /230V między piny 2 i 4 blokady. Następnie podałem napięcie 230 V pod piny 2 i 3 blokady Wówczas po ok 3 s zwarł się styk wewnątrz blokady (słychać było kliknięcie) i zapaliła się podłączona żarówka co świadczyłoby, że blokada jest zdolna podawać zasilanie na elementy wykonawcze pralki jak silnik, elektrozawory itp. Po odłączeniu napięcia i po upływie ok 33 s styk wewnątrz blokady rozwarł się (słychać kliknięcie) i żarówka zgasła. W czasie zasilania pinów 2 i 3 blokady nie można było zwolnić przyciskiem otwierania pokrywy zaczepu (haczyka) blokady, stało się to możliwe dopiero gdy zgasła żarówka co potwierdza sprawność działania zabezpieczenia blokady w zakresie otwarcia pokrywy w czasie pracy pralki. Opór zmierzony między pinami 2 i 3 blokady wynosi ok 850 Ohmów i mieści się w zakresie podanym w dokumentacji (500 - 1500 Ohmów). Czy przeprowadzone w ten sposób sprawdzenie upoważnia do stwierdzenia że blokada jest sprawna? Czy i jakie są potrzebne dalsze sprawdzające czynności? Może potrzeba jeszcze podłączyć w szereg z elementem PTC blokady (do pinu 2) amperomierz (a nawet lepiej miernik zużycia prądu z opcją rejestracji maksymalnych wartości napięcia i prądu) i obserwować zmiany przez np 1 godzinę. Na płycie w obwodzie blokady pokrywy znajduje się (uszkodzony) oryginalny triak firmy Fagor Electronica o oznaczeniu FT0109MN (końcówka 275 - nie wiem co oznacza ale chyba nie zawiera istotnych zakodowanych informacji). Parametry triaka: RMS on state Current 1 A, Non-repetitive On-State Current 8,5 A, Repetitive Peak Off State 600 V, Peak Gate Current 1A (20us max, Tj = 125 C), Igt = 10 mA. Jaką wartość zmierzonego podczas testu prądu i napięcia należy dla tego triaka przyjąć za dopuszczalną, by móc stwierdzić że blokada jest absolutnie sprawna i jej podłączenie do naprawionego modułu nie spowoduje jego ponownego uszkodzenia? Proszę o porady.
  • Helpful post
    #2
    machefi
    Home appliances specialist
    tomasz.ryszard wrote:
    Czy przeprowadzone w ten sposób sprawdzenie upoważnia do stwierdzenia że blokada jest sprawna? .

    Nie. Blokada sprawna to nowa blokada. Każda używana i przechodzona może okresowo puszczać lawinowy prąd zwarcia pomimo wcześniejszych prawidłowych pomiarów. Wymień blokadę na nową, triaka sterującego pastylkę PTC i sprawdź wartości okolicznych oporów smd w pobliżu uszkodzonego triaka.
  • #3
    tomasz.ryszard
    Level 11  
    Sprawdzenie blokady pralki Siemens WXTS 1231 BY /12 Sprawdzenie blokady pralki Siemens WXTS 1231 BY /12
    Dziekuję za odpowiedź. Rozumiem, że głównym (oprócz rezystora szeregowego podłączonego do elektrody A2 triaka) obciążeniem dla triaka jest opór PTC("pastylka") podgrzewająca bimetal blokady i opór ten w przypadku żużytej (przepracowanej) blokady może się w czasie pracy blokady okesowo zmieniać z jakiejś przyczyny.
    Jeżeli opór jej zbyt bardzo zmaleje to wzrośnie prąd płynący przez triak układu blokady pokrywy pralki i po przekroczeniu wartości granicznej może uszkodzić triaka, niektóre pobliskie mu rezystory i ewentualnie tranzystor. Która wartość prądu powoduje przebicie triaka układu blokady:
    - RMS on state Current 1 A, czy
    - Non-repetitive On-State Current 8,5 A
    W/w dane obciążenia prądowego dotyczą fabrycznie zamotowanego na płycie sterującej triaka firmy Fagor FT0109MN (275) Czym zastąpić niedostępny oryginalny triak ?. Czy może to być np. triak firmy ST model Z0109 MN w obudowie SOT 223 (do montażu powierzchniowego) ? Czym się kierować przy doborze zamiennika? W załączeniu przesyłam zdjęcia uszkodzonego modułu sterującego Siemens 5WK59045 07 (9000 077 725) pralki Siemens WXTS 1231 BY/12. Które elementy na zdjęciu oprócz triaka (ten ewidentnie jest uszkodzony gdyż widoczny jest krater) mogą być jeszcze do wymiany?
  • #4
    nares
    Home appliances specialist
    tomasz.ryszard wrote:
    Czy może to być np. triak firmy ST model Z0109 MN w obudowie SOT 223 (do montażu powierzchniowego)

    Może być.
    tomasz.ryszard wrote:
    Które elementy na zdjęciu oprócz triaka (ten ewidentnie jest uszkodzony gdyż widoczny jest krater) mogą być jeszcze do wymiany?

    No przecież już miałeś napisane:
    machefi wrote:
    sprawdź wartości okolicznych oporów smd w pobliżu uszkodzonego triaka.

    Uszkodzenia dwóch rezystorów smd, widać gołym okiem. Dość robienia doktoratu z prostej usterki - bierz się do roboty.
  • #5
    tomasz.ryszard
    Level 11  
    1. Okazuje się że sklep w którym mam zamiar zakupić triak nie posiada tego zamiennika (Z0109MN). Czy może być innym zamiennikiem triak firmy ST model Z0107MN? Różni się od poprzedniego zamiennika (Z0109MN) prądem bramki: ten ma 5 mA a tamten zamiennik i oryginalny triak miały 10 mA? Czy im mniejszy jest prąd bramki to triak jest lepszy?

    2. Widzę uszkodzony (najmniejszy wymiarami) rezystor na górnej nodze uszkodzonego triaka. Jakiej mocy jest ten rezystor?
    Który jeszcze rezystor jest uszkodzony?
  • #6
    tomasz.ryszard
    Level 11  
    W oczekiwaniu na dostawę zamówionych części elektronicznych bliżej przyglądając się blokadzie, zauważyłem potrząsając nią, że coś musiało się oderwać w środku blokady. Po rozebraniu blokady okazało się, że częściowo rozpadła się (pokruszyła) "pastylka" - grzałka PTC. Być może podczas pracy pralki (pod wpływem drgań) oderwany kawałek pastylki zwarł na chwilę bimetal górny z dolnym doprowadzając do zwarcia w obwodzie blokady i uszkodzenia triaka. Choć "odłamki" są izolatorem to jednak ich płaskie części (kontaktowe z bimetalem) są metalizowane. W załączeniu zdjęcie uszkodzonej "tabletki" i zdjęcia przedstawiające budowę blokady pralki, które mogą zainteresować początkujących.
    Mam już zastępczą używaną blokadę:
    - opór zmierzony między pinami 2 i 3: 840 Ohmów (przy temp. otoczenia ok 20 C)
    - styk K blokady zwiera się po 6-7 s od podania napiecia 230 V na piny 2 i 3 blokady (grzałkę PTC - pozystor)
    - styk K blokady rozwiera się po 56 s od odłączenia zasilania 230 V od pinów 2 i 3 blokady
    - maksymalny prąd pobierany jest w chwili podania napięcia 230 V na piny 2 i 3 blokady i wynosi 0,32 - 036 A (moc max. 76 - 81 W)
    - po nagrzaniu pozystora (po ok 30 s) pobór prądu spada do ok. 10 mA (moc ok. 2,3 W).

    Sprawdzenie blokady pralki Siemens WXTS 1231 BY /12 Sprawdzenie blokady pralki Siemens WXTS 1231 BY /12 Sprawdzenie blokady pralki Siemens WXTS 1231 BY /12 Sprawdzenie blokady pralki Siemens WXTS 1231 BY /12
  • #7
    tomasz.ryszard
    Level 11  
    Minęły 2 tygodnie od naprawy modułu. W tym czasie zostało wykonanych kilka prań. Pralka i zamontowana testowana wyżej zakupiona używana blokada oraz naprawiony moduł sterujący pracują bez zarzutu.
    Zostały wymienione w module sterującym następujące uszkodzone elementy:
    A - oryginalny triak firmy Fagor Electronica model FT0109MN (niedostępny) na zamiennik firmy ST model Z0109MN (skrócone oznaczenie na triaku Z9M)
    B - rezystor 10 kΩ SMD 0805 (0,125 W) na identyczny
    C - rezystor 180Ω SMD 1206 (0,25 W) na identyczny
    Uszkodzone elementy zostały oznaczone odpowiednio literami A, B, C na załączonej szczegółowej fotografi Fot. 1. Na fotografi Fot. 2 zaznaczyłem zgrubną lokalizację tych elementów na module.

    Sprawdzenie blokady pralki Siemens WXTS 1231 BY /12 . Sprawdzenie blokady pralki Siemens WXTS 1231 BY /12