Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica VOLT POLSKA 2000W - Czy należy uziemić przetwornicę

05 Cze 2016 20:30 3960 31
  • Poziom 22  
    Witam,

dokonałem zakupu przetwornicy Volt Polska sinus 2000W, nie doszukałem się w instrukcji, czy tą przetwornicę należy uziemić. W gniazdkach napięcia wyjściowego jest bolec od uziemienia, należy go podłączyć z uziemieniem instalacji elektrycznej w budynku? Uziemienie przetwornicy nie łączy się z minusem z akumulatora.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 22  
    Przetwornica będzie zasilać jedno pomieszczenie, w którym jest lodówka i kilka innych urządzeń. Producent nic nie wspomniał w instrukcji o uziemieniu, gdy pierwszy raz podłączyłem obciążenie 6A, to wentylatory zaczęły w niej od razu pracować z maksymalnymi obrotami, raz po odłączeniu tego obciążenia samoczynnie się zresetowała, być może spowodowane było to brakiem uziemienia.
  • Poziom 39  
    Problemem może być rodzaj obciążenia tej przetwornicy. Wspominasz o lodówce - to ona może być tym obciążeniem, które źle współpracuje z przetwornicą. Czy przetwornica daje czysty sinus?
  • Poziom 43  
    Dyskusyjna sprawa.....bo...zarówno N jak i L nie są w takiej przetwornicy uziemione, czyli zastosowanie przewodu PE mija się z celem. Osobiście, zastrzegam, że to moja osobista idea była by, by uziemić wyjście PE z przetwornicy i założyć za nią RCD. Owszem, koszt, ale detekcja przebicia izolacji gdziekolwiek zapewniona. Niech się Koledzy ,,Sieciowcy" wypowiedzą teraz.
  • Poziom 39  
    Czy aby te 2000W to nie jest chwilowe obciążenie jakie jest wstanie przetwornica "wytrzymać" a rzeczywistości daje około 1500W. To że przetwornica jest na określoną moc ale musisz uwzględnić rodzaj obciążenia aby w momencie włączenia przetwornica nie "przysiadła".
  • Poziom 22  
    Powracając do tematu, czy aby zapobiec dużemu spadkowi napięcia przy większym poborze prądu z akumulatora, można podłączyć na wejściu 12V przetwornicy kondensator 1F, który zakumuluje spadki napięcia? Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne dla przetwornicy?
  • Poziom 43  
    Dla przetwornicy jest bezpieczne.
  • Poziom 43  
    Maryush napisał:
    kondensator 1F,
    Na ile czasu zaakumuluje, przy tak dużych prądach ? Na kilkadziesiąt milisekund ? Jedynie poprawi nieco żywotność akumulatora, biorąc pod uwagę impulsowy charakter jego obciążenia.
  • Poziom 43  
    1F daje 1A przy spadku napięcia o 1V w ciągu 1s.
    Jak przetwornica jest na 24V to przy 2000W pobiera 83A.
    Spadek napięcia można przyjąć z 5V, bo przetwornica wyłączy się dopiero przy jakimś dużo większym spadku. Np. spadku do 12V.
    A więc mamy 5V i 83A.
    Co przy 1F daje czas podtrzymania równy 60ms. Wystarczy?
    Oczywiście to wszystko pod warunkiem że ten kondensator ma wydajność prądową ze 100A.
  • Poziom 22  
    Producent przetwornicy VOLT POLSKA, albo pomylił się pisząc, że przetwornica wyłączy się przy napięciu 10,5V albo ta przetwornica jest felerna, bo wyłącza się już przy napięciu 11,5V a jest na 12V. Nie mam multimetru, który zapamiętałby minimalną wartość napięcia. Nie wiem, co z tym zrobić, czy oddać ją na serwis, czy dokupić jeszcze jedne akumulator i połączyć go równolegle z obecnym, który ma 75Ah, jest przystosowany do pracy cyklicznej z głębokim rozładowaniem, stan nowy.
  • Poziom 43  
    Jak przetwornica jest na 12V, to pobiera 166A.
    Dodatkowo spadek napięcia trzeba przyjąć ze 2.5V.
    A więc robi się czas podtrzymania tylko 15ms. Czyli kondensator nie ma sensu.
    Trzeba drugi akumulator.
    Poza tym trzeba specjalny akumulator.
    Jaki masz podłączony teraz?
    Chyba nie taki samochodowy? Tzn. rozruchowy?
    Tutaj trzeba akumulator trakcyjny.
  • Poziom 43  
    A jakie konkretnie parametry ma ten akumulator?
    Bo chyba jest za słaby do tego zastosowania.
  • Poziom 22  
    Jest to akumulator Powerbat CBE 12V 75Ah:

CHARAKTERYSTYKA:

bardzo duża żywotność (ok. 10-12 lat) przy prawidłowej eksploatacji
    niskie samorozładowanie
    mała rezystancja wewnętrzna i bardzo dobra charakterystyka rozładowania rozładowania dużym prądem
    konstrukcja zapewniająca szczelność
    całkowita bezobsługowość
    rekombinacja gazów
    praca w dowolnym położeniu
    praca w szerokim zakresie temperatur
    odwracalność parametrów po głębokim rozładowaniu

ZASTOSOWANIA:

W PRACY BUFOROWEJ:

oświetlenie awaryjne
    systemy bezpieczeństwa i antywłamaniowe
    sprzęt telekomunikacyjny
    systemy przeciwpożarowe
    systemy wykrywania gazów
    zasilacze bezprzerwowe

W PRACY CYKLICZNEJ:

przenośne tv i video
    narzędzia zasilane elektrycznie
    przenośne urządzenia pomiarowe
    echosondy
    sprzęt laboratoryjny
    modele i zabawki
    przenośne komputery
    łodzie i jachty
    wózki inwalidzkie
    oświetlenie awaryjne
    systemy solarne
  • Poziom 43  
    To nie jest żadna charakterystyka.
    Tylko jakiś bełkot reklamowy.
  • Poziom 43  
    To już lepiej podłączyć ten lepszy akumulator samodzielnie.
    Ten który masz jest prawdopodobnie bardzo słaby. Sugeruje to brak informacji technicznych o nim. Prądy rozładowywania rzędu 160A przy pojemności akumulatora 75Ah, są co najmniej zastanawiające jak na akumulator do głębokich rozładowań. Takie prądy rozładowywania są ledwo uzyskiwane przez akumulatory rozruchowe (a i to przy dość znacznym spadku napięcia).
    Myślę że Twój może mieć zalecany prąd rozładowywania na poziomie 30...40A max.
    Ile kosztował ten akumulator?
  • Poziom 43  
    Odpisz najpierw na pytanie powyżej :D
    I napisz ile możesz na to maksymalnie wydać.
    Bo ja jakiś czas temu wydałem około 2000zł na akumulatory trakcyjne 24V o pojemności 120Ah i prądzie rozładowywania 40A.
    Jak Ty chcesz 160A ciągłego prądu rozładowania przy 12V to coś mi się zdaje że się w 3000zł nie zmieścisz.
    Swoją drogą przetwornica o mocy 2000W zasilana z 12V to słabe rozwiązanie.
    Sama przetwornica ma pewnie nie za wysoką sprawność. A dochodzą problemy ze spadkami napięć na przewodach zasilających i problemy z akumulatorem. Lepiej by tu było zastosować przetwornicę zasilaną napięciem 24V albo nawet 48V.
  • Poziom 43  
    To najprościej dokupić drugi taki sam i połączyć je równolegle.
    Tylko najpierw doprowadzić ten drugi do takiego samego stopnia zużycia jak ten pierwszy. A to może być trudne do uzyskania.
  • Poziom 22  
    Z ciekawości sprawdziłem oscyloskopem, jak wygląda jakość napięcie w czasie, gdy pracuje regulator i jest fatalnie, na przebiegu widać tylko szum. Po odłączeniu paneli przebieg jest stabilny. W regulatorze na wejściu są dwa kondensatory 100uF/100V, czy dodanie pojemności 2200uF lub 4700uF zaradzi coś w tym momencie? Prawdopodobnie przetwornica resetuje się przez te szumy.
  • Poziom 43  
    Przede wszystkim to powinny być tam kondensatory wysokoprądowe i typu low ESR.
    Czyli dobre elektrolityczne o łącznej pojemności ponad 1000uF (najlepiej nawet z 10 mniejszych kondensatorów połączonych równolegle) oraz jakieś dobre foliowe (np. MKP10) kilka uF (też kilka równolegle, np. ze 4 po 1uF).