Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niektóre zastosowania indukcyjności - #13 edu elektroda.pl

TechEkspert 05 Cze 2016 22:05 6264 2
  • Niektóre zastosowania indukcyjności - #13 edu elektroda.pl
    W 13 odcinku edu elektroda.pl indukcyjności dla początkujących. Praktyczne próby pokazujące właściwości elementów indukcyjnych. Sprawdzimy jak wygląda narastanie prądu na indukcyjności, jak cewka oddaje zgromadzoną energię. Co się dzieje przy nasyceniu rdzenia oraz czym jest parametr AL. Poruszony został temat reaktancji indukcyjnej, dobroci, rezonansu i filtrów LC.
    Odcinek przeglądowy, mający w założeniu zachęcić do dalszych poszukiwań osoby zaczynające swoją przygodę z elektroniką.
    Miejmy nadzieję że odcinek 13 obali mit pechowości tej liczby oraz sprawi, że od dzisiaj indukcyjność na schemacie nie będzie powodem problemów z uruchomieniem urządzenia ;)

Czy mieliście jakieś przygody z indukcyjnościami?
    Pamiętam że kiedyś paproch przyklejony do powierzchni tworzących szczelinę powietrzną w rdzeniu kubkowym o dużej wartości AL, spowodował że zacząłem wątpić w rzetelność oznaczeń rdzeni przez producentów ;)

Link

Fajne! Ranking DIY
    Adi162
    Poziom 10  
    Witam
    Bardzo podobają mi się takie wideo poradniki. Ja też posiadam oscyloskop Rigol ds 1054z. Chciałbym się zapytać czy nie bał się Pan mierzyć napięcia sieciowego ?
    Gdzieś kiedyś czytałem że nie powinno oscyloskopem mierzyć napięcia sieciowego szczególnie jeżeli mierzymy tą samą fazę na której pracuje oscyloskop.
    TechEkspert
    Redaktor
    Przy pomiarach napięcia sieci należy zachować szczególną ostrożność,
    chwila nieuwagi i konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne :|.

Różne zabezpieczenia takie jak RCD, izolowane narzędzia oraz rzeczy tak proste jak porządek na stanowisku pracy pozwalają na ograniczenie ryzyka w różnych scenariuszach. Należy pamiętać, że wymienione zabezpieczenia nie ochronią przed bezpośrednim przepływem prądu przy dotknięciu L i N.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo sprzętu, przy mniej pewnych pomiarach/urządzeniach warto korzystać z sondy HV (wysokonapięciowej).

W przypadku oscyloskopów (i innego sprzętu pomiarowego), częstym błędem jest brak zwrócenia uwagi na fakt, że chassis połączone jest z przewodem PE,
    chwila nieuwagi i połączenie masy oscyloskopu z przewodem fazowym (lub innym punktem z potencjałem względem PE) wywoła spore "bum"... zakończone zadziałaniem RCD lub wyłącznika nadprądowego, a także uszkodzeniami sprzętu lub zagrożeniem zdrowia i życia.

Także bezpieczeństwo przede wszystkim.