Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowany dzielnik częstotliwości

zetowy 05 Cze 2016 22:09 933 6
  • #1 05 Cze 2016 22:09
    zetowy
    Poziom 2  

Witam kolegów oraz koleżanki. Mam pewien problem, a mianowicie projekt do zrobienia. Zadanie brzmi:
    Zaprojektować sterowany dzielnik częstotliwości. Układ ma dwa wejścia x1 i x2. Jeśli na wejściach pojawia się wartość 00, to na wyjściu jest wartość 0. Gdy x1x2=10, układ generuje częstotliwość f/4. Dla x1x2=01, układ generuje częstotliwość f/6, a dla x1x2=11 układ generuje częstotliwość f.
    Nie mam pojęcia jak się za to zabrać. Nie mam problemu ze zrealizowaniem dzielnika, który będzie dzielił częstotliwość zgodnie ze wzorem fwejściowe/2^n. Próbowałem znaleźć wspólną wielokrotność 4 i 6 tak aby otrzymana liczba mogła być zapisana jako 2^n, ale wydaje mi się, że tak się nie da. Poszukuje sposobu jak rozwiązać problem tego że dzielnik ma realizować dzielenie przez 4 i przez 6 jednocześnie.
    Do tego zadania trzeba użyć dwóch przerzutników JK, na tego typu przerzutniki jest tylko jedno wejście a w zadaniu opisane jest iż muszę sterować układ dwoma wejściami.
    Zastanawiam się także czy moje rozumowanie jest poprawne. Na załączonym schemacie pokazane jest jak powinno się rozkładać liczbę. Wymyśliłem, ze skoro mam dzielić przez 4 i 6 to wspólną wielokrotnościa jest 12. 12 można rozłożyć na 2*2*(2+1). Mając to mogę utworzyć schemat na 4 przerzutnikach. Czy jest to dobry pomysł?

0 6
  • #2 06 Cze 2016 19:51
    kpodstawa
    Poziom 31  

Czy wolno Tobie w projekcie zastosować układ PLL lub FLL? Jeżeli tak, to przeanalizuj warunki spełnienia wymagań projektu. Jeżeli nie, to wycofuję propozycję i możesz złożyć wniosek do Moderatorów o usunięcie mojego postu.

Krzysztof Podstawa

P.S. Czy możesz zastosować liczniki "modulo N" (tu: N=6)? Chodzi mi o syntezę licznika z przerzutników i bramek wykrywających stan N-1 i zerujących licznik. Jeżeli tak, to sednem projektu może być odpowiednie bramkowanie sygnałów 1:1, 1:4 i 1:6, czyli układ "sterowania" ma charakter kombinacyjny. K.P.

0
  • #3 06 Cze 2016 22:16
    zetowy
    Poziom 2  

Projekt ma zostać zrobiony na przerzutnikach i bramkach. Oczywiście zastosowanie licznika modulo N wchodzi w grę jak najbardziej. Gdybym za zadanie miał podzielić sygnał na części czwórki, sprawa była by prosta, robię licznik modulo 3 i działa(?), a tutaj jest przez 4 i 6. Zastanawiam się co rozumiesz przez bramkowanie sygnałów. Przecież za pomocą bramek (nand, nor itp.) nie rozdzielę sygnału?

0
  • #4 06 Cze 2016 23:05
    2749043
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 07 Cze 2016 10:36
    kpodstawa
    Poziom 31  

Ja "widzę" ten projekt z trzema, równoległymi (czyli niezależnymi) torami sygnałowymi: 1:1, 1:4 i 1:6 - można je otrzymać przez zastosowanie odpowiednich dzielników, czyli liczników. Następnie jest "bramkowanie", które opiszę w następnym akapicie.

Sygnały binarne można sumować (bramka OR) lub blokować (bramką AND - przez podanie na jedno z wejść zera logicznego). Zatem trzy tory sygnałowe można wprowadzić na bramkę OR i ma się jedno wyjście. Każdy tor sygnałowy można zablokować bramką AND tak, aby na wyjściu otrzymać tylko jeden z trzech sygnałów.

To jest ogólna idea. Teraz trzeba dokonać syntezy układu kombinacyjnego, który w zależności od "słowa sterującego" (czyli dwu wejść binarnych) odpowiednio zablokuje-odblokuje poszczególne "zawory" AND. Czy widzisz już głębokie ukłony ze strony tabeli funkcji logicznych i tablic Karnaugh'a?

Oczywiście, aby nie było zbyt łatwo należy pamiętać, że w praktycznej realizacji trzeba zastosować tzw. układy zupełne - NAND lub NOR.

Aby moje pastwienie się nad Tobą było dotkliwe, uprzedzająco dodam, że w efekcie powinieneś dostać układ kombinacyjny przypominający multiplekser. No chyba, że wolno w projekcie zastosować multipleksery, to wtedy masz zadanie ułatwione.

Krzysztof Podstawa

0
  • #6 09 Cze 2016 16:49
    zetowy
    Poziom 2  

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 2 [minuty]:

Wyliczyłem na podstawie tablic przejść sygnały wyzwalające każdy przerzutnik i wyszło coś takiego.

0
  • #7 11 Cze 2016 10:51
    kpodstawa
    Poziom 31  

Myślę, że zaczynasz rozumieć moje myślenie, ale uprośćmy ten schemat. Na boku: jako pomoc naukową weź sobie schemat logiczny i funkcję binarną multipleksera scalonego dla porównywania, czy Twoje funkcje logiczne i schematy są podobne.

Myślałem o tym, aby sygnał wejściowy "f" rozdzielić równolegle na trzy tory. W dwu torach należy zastosować liczniki-dzielniki tak, aby otrzymać trzy równoległe sygnały 1:1, 1:4, 1:6.

Jeżeli każdy sygnał częstotliwościowy podasz na wejścia sygnałowe multipleksera, to podając odpowiednią kombinację na jego wejście adresowe, na wyjściu selektora otrzymasz sygnał o wybranej częstotliwości. Jak widać wystarczy jeden "mux".

Jako uważny uczeń już rwiesz się do tablicy z uwagą: Ale są trzy sygnały, a multiplekser działa z krotnością liczby "2", czyli najbliższy to jest selektor o 4 wejściach sygnałowych, czyli dwu wejściach adresowych.

Bardzo dobrze - dostateczny (byłem kiedyś belfrem). Tak się robi w praktycznych realizacjach - stosuje gotowy układ, pozostawiając nadmiarowe wejścia bez przyporządkowania.

Ty masz dokonać syntezy układu kombinacyjnego na bramkach, który to układ będzie takim niepełnym multiplekserem. Zostaw na chwilę na boku sygnały częstotliwościowe i... pomyśl jak sterować trzema wejściami sygnałowymi za pomocą dwu sygnałów adresowych. Dlatego ja obejrzałem Twoje załączniki, ale z pełną świadomością je zignorowałem.

Jeszcze jedno - nie dałem jakiegoś rysunku, lecz opis słowny, który ma być bazą do schematów ideowych. Po belfersku - chodzi o ustawienie Twojego myślenia, zamiast gotowca - przecież ten projekt będziesz musiał obronić, czyli widzieć co i jak działa.

Krzysztof Podstawa

0