Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie schodów na zewnątr - jaki czujnik ruchu, PIR, MW

05 Cze 2016 22:10 3837 16
 • Poziom 9  
  Witam,
  Planuję zamontować oświetlenie LED schodów ZEWNĘTRZNYCH. Chcę, aby LEDy ( 6szt., 230V) zapalały się automatycznie po wykryciu ruchu.
  Tak wstępnie zastanawiam się nad TYM czujnikiem.
  Zamontuję go pod daszkiem nad schodami, instalację schowam pod podbitką.
  Dałbym do niego zasilacz 12V, a jego wyjście NO czasowe podłączył do przekaźnika załączającego oświetlenie.
  Czy taki czujnik sprawdziłby się.

  Generalnie chodzi mi o to, aby LEDy zapalały się gdy:
  - ktoś zbliży się od dołu schodów na odległość mniejszą niż 3m
  - ktoś wyjdzie/ otworzy drzwi wejściowe

  Dodatkowo idąc prosto za schodami jakieś 10m jest droga, którą często jeżdżą samochody. Naprzeciwko drzwi są (w odl. 10m) drzewa. Zastanawiałem się nad takim czujnikiem na podczerwień, ale podobny mam w lampie halo i zapala się kiedy chcę (deszcz, silny wiatr itp.).
  Jak sprawują się takie czujniki dualne na zewnątrz?
 • OptexOptex
 • Poziom 23  
  Masz alarm?
  Polecam Integrę i podłączenie tego pod ten system.
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Bogatemu kto zabroni? Nie prościej wykorzystać z drugiego linku gotowy włącznik na 230V z wykrywaniem ruchu i zmierzchu? Cena z 30zł. Do nabycia w większości wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych w dziale oświetlenie. Deszcz i silny wiatr pewnie zmieniają szybko temperaturę tła i dlatego czujnik wykrywa "ruch".
  Dla oświetlenia LED takie nieoczekiwane załączenia raczej nie będą przeszkadzać.
 • OptexOptex
 • Poziom 23  
  Ale dzięki automatyce będzie miał możliwość rozwoju, np dzwoni domofon i już zapala się światło. Albo sterowanie oświetleniem z telefonu - włączone na stałe jak robimy grila.
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Do ciągłego świecenia wystarczy zwykły ścienny przełącznik. Nie rozumiem koncepcji z zapalaniem się światła na schodach za pomocą przycisku domofonowego. Zazwyczaj gość czeka przed bramą, więc mu światło na schodach nie jest potrzebne.
 • Poziom 9  
  Nie, nie mam żadnego alarmu.
  Jeżeli chodzi o ten czujnik to właśnie obawiam się, że będzie zapalał oświetlenie gdy zerwie się wiatr, przejedzie samochód i z wielu innych przyczyn, a jest to, przynajmniej dla mnie, denerwujące - wiem jak jest z halogenem gdy mruga 20razu w ciągu nocy.

  Sądziłem, że zastosowanie czujnika PIR + MW ograniczy prawie do zera te fałszywe załączenia.

  Ok, więc jaki czujnik byście polecili i gdzie go najlepiej umieścić?
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Jeszcze jedna sprawa. Gdy oświetlenie LED będzie skierowane w górę, to może zadziałać zmierzchowy. Na klatce mam czujniki mikrofalowe w oprawach na każdym piętrze. Na dole wykrywa ruch nawet będąc na zewnątrz przed drewnianymi drzwiami. Ważne, aby czujnik miał IP na poziomie 44 lub wyższym. Pisałeś, że masz zwykły czujnik pod halogenem. Pobaw się nim. Regulując wzmocnienie może go na tyle ogłuszysz, że będzie reagował tylko na niewielkim obszarze.
 • Specjalista elektryk
  Czujka OD850 to czujka zewnętrzna do systemów SWiN. Takie czujki są wykonywane tak aby eliminować fałszywe alarmy. Do sterowania oświetleniem ona się nie nadaje, bo działa zbyt "drętwo". Sygnał zadziałania jest iloczynem sygnałów z MW i PIR i nie można go z tego co pamiętam przestawić na sumę logiczną. Trzeba by było zajrzeć do instrukcji.

  pzdr
  -DAREK-
 • Poziom 9  
  Więc uważasz, że element mikrofalowy (czujnik dualny w trybie and) jest zbędny bo będzie wykrywał ruch ciągle?
  Próbuję znaleźć jakiś czujnik zewnętrzny, ale z 3 regulacjami (czasu załączenia, oswietlenia lux i czułości), ale nic nie mogę znaleźć.
 • Poziom 24  
  Prościej by było zastosować podwójną barierę optyczną IR i prostą logikę z generatorem mono-stabilnym jako zabezpieczenie czasowe. Przecięcie wiązki na górze, czy na dole załącza oświetlenie na ustalony czas.
 • Poziom 9  
  Tyle, że te bariery optyczne są bardzo drogie - chyba, że szukałem nie tam gdzie trzeba.
  Poza tym, z tego co widziałem, trzeba by na dole umieścić naprzeciwko nadajnik podczerwieni i odbiornik (podobnie zresztą jak na górze), a z tym byłby problem. Np. nadajnik mozna przyczepić do ściany, ale gdzie odbiornik?
 • Poziom 24  
  Schody bez balustrady?
  Owszem bariery są drogie, ale w wykonaniu dla systemów alarmowych. W takim projekcie nie potrzeba aktywnego toru podczerwieni, choć zaimplementowanie nie jest trudne. Wiązka podczerwieni może się odbijać, więc nadajnik i odbiornik mogą być obok siebie. Podejrzewam, że pluszaki przy drzwiach w sklepach działają na tej zasadzie.
  Czy wykonywałeś już próby z posiadanym czujnikiem ruchu? Pogoda zmienna, więc masz możliwość testowania.

  Pomysł z czujnikiem mikrofalowym, ale schowanym w ścianie w jakiejś wodoodpornej obudowie rozwiązałoby problem definitywnie. Potrzeba by było wykonać próby z głębokością umieszczenia czujnika. U mnie nie reaguje na małego psa. Dopiero jak wyjdę z półpiętra załącza się światło na piętrze.
 • Poziom 9  
  Sorry za moją nieobecność, ale fachowcy są na etapie kładzenia tynku więc nie miałem czasu.

  Znowu poszukiwałem czujnika i chyba zdecyduję się na ten
  Czy to dobry wybór? Czy będzie współpracował z ośw. LED?

  Chciałem kupić czujnik (jak pisałem wcześniej) z trzema pokrętłami regulacji (w tym z regulacją czułości sensora), ale nigdzie nie mogę takiego znaleźć. Może ktoś z Was natknął się na taki?

  Chociaż mój czujnik w lampie halogenowej, o którym pisałem wcześniej, miał trzy pokrętła, ale regulacja tego od czułości jakby nic nie dawała.
  W tym będę musiał najprawdopodobniej eksperymentować z zaklejaniem soczewki taśmą elektroizolacyjną.
 • Poziom 23  
  Przepraszam, że wtrącam się z offtopem, ale czy nie łatwiej pójść do hurtowni elektrycznej? Pooglądasz, Pan/i Ci doradzi, bez eksperymentowania wydasz pieniądze wprostproporcjonalnie do zadowolenia.
  W wybranym przez Ciebie czujniku brak regulacji SENS, o którą pytałeś.
 • Poziom 42  
  Więc trzeba to zgłosić i zmniejszyć czułość czujnika w tej oprawie a nie ironizować na forum.
  A oszczędność pewnie i tak mimo tego istnieje gdyż najprawdopodobniej zastosowano ledy a nie tradycje żarówki.
 • Poziom 10  
  Ledy ledy co z tego jak to miga dzien i w noc ktokolwiek przejdzie po przedpokoju. Takie miganie zabije te ledy prędzej czy później każdy led ma tam swoją ilość cykli. Nie wiem czy jest tam jakaś regulacja problem jest zgłoszony. Problemu by nie było jakby zastosowano pir + mikrofale a tak to jest jak jest.