Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz impulsowy. Pokłócone Arduino i jego dodatki

Potworzyca 06 Jun 2016 08:13 849 2
    Potworzyca
    Level 2  
    Witam.
    Jeśli zgłosiłam się do złego miejsca to z góry przepraszam.

Mam zasilacz impulsowy 12V/2A do arduino, rozgałęziacz i pompę 6-12V o poborze 800mA. Postanowiłam oba podpiąć do jednego zasilania by zaoszczędzić sobie gniazdek i baterii które by poszły na utrzymanie tej pompy na chodzie.
    Problem się pojawia przy próbie podpięcia pompy ( dodam że po drodze używam przekaźnika 25V/800mA jesli dobrze pamiętam żeby jakoś sterować tym ustrojstwem przez arduino).
    Kiedy obwód pompy sie zamyka, przez chwilowy skok resetuje mi się arduino i de facto dzieje sie tak podczas każdego impulsu dopóki nie odłączę elementu.
    Mam więc pytanie. Jak to pogodzić? Czy lepszy zamiast przekaźnika będzie tranzystor bipolarny? Użyć LC na obwodzie pompy czy wystarczą same kondensatory? I jeśli to jaka by była najlepsza wartość kondensatora/ów lub dławika?
    Będę wdzięczna za pomoc bo nie chcę testować po omacku.
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Ojej, 12 VDC na Arduino ? A stabilizator 5VDC to gdzie u Koleżanki? Co zaś do separacji, zasugerował bym np. transoptor pomiędzy wyjściem Arduino a przekaźnikiem. Chyba, że to Arduino resetuje się przez zakłócenia EMC generowane przez iskrę na stykach przekaźnika. Jest tam układ gaszący typu RC ?? Jeszcze jedno - start silnika to na pewno więcej niż te 800mA przez kilkadziesiąt milisekund. Nie pada tam napięcie poniżej progu stabilizacji, tj. ok. 7VDC ?
    Potworzyca
    Level 2  
    Ok problem został naprawiony i ogólnie wszystko działało świetnie i gładko :)
    Problem tkwił w.... zasilaczu. Odziwo ten który zamówiłam DOSŁOWNIE przesyłał impulsy elektryczne w częstotliwości 2/sec. Po wymianie zasilacza wszystko wróciło do normy, nawet nie były potrzebne żadne kondensatory.
    A tak odnośnie stabilizatora 5V to jeśli dobrze pamiętam to arduino ma go w sobie (a poza tym producent zaleca zasilacze w przedziale 6-12V więc to na pewno nie sprawiało problemu). Zamiast tranzystorów użyłam przekaźników do pompy i wentylatorka.
    Poza tym to dziękuję za propozycje i chęć pomocy :)