Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VW Passat 1.9TDI AFN '98 - Nieprawidłowe kodowanie silnika?

06 Cze 2016 08:37 3375 11
  • Poziom 9  
    Witam!
    Problem dotyczy VW Passat 1.9 TDI AFN (98)z układem ESP (Bosch 5.3).
    Klient trafił do mnie ze świecąca kontrolką układu ESP., w sterowniku którego był zarejestrowany tylko jeden błąd: mówiący o zapisaniu usterek w sterowniku silnika.
    Co ciekawe w ECU silnika brak błędów, kodowanie sterownika silnika 0002 (soft. coding). Z rozmowy z klientem dowiedziałem się, że sterownik silnika był wymieniany (kodowanie starego sterownika również 0002).
    Sprawdziłem oznaczenia obu sterowników są identyczne. Po sprawdzeniu przewodów, kodowania CAN gateway, podmianie sterownika ESP nie stwierdziłem żadnych nieprawidłowości. Co ciekawe w blokach pomiarowych sterownika silnika, grupa 125 (komunikacja CAN bus): widnieją tylko deska (Instruments 1) i SRS (Airbag 1).
    W międzyczasie trafił do mnie podobny Passat (niestety nie sprawdziłem oznaczenia kodu silnika....), w którym kodowanie było 0005. Tutaj w grupie bloków pomiarowych były: deska (Instruments 1), SRS (Airbag 1) oraz ESP (ABS 1).

Moje pytanie czy istnieje możliwość zmiany kodowania (choćby na próbę) sterownika silnika na 0005? Jeśli tak to jak to zrobić?
    Próbowałem na wiele sposobów i zawsze pozostaje kodowanie 0002...
    Dziękuję za wszelką pomoc!
  • Specjalista grupy V.A.G.
    Istnieje możliwość przekodowania jednak nie spotkałem się z kodowaniem 00005 więc pewnie dlatego Ci nie przyjmuje.

00001 = Automatic Transmission
    00002 = Manual Transmission (FWD) Front Wheel Drive
    00003 = Manual Transmission (AWD) All-Wheel Drive

Podaj numer sterownika.
  • Poziom 9  
    Przepraszam, że dopiero dzisiaj odpisuję ale nie mam auta już u siebie w warsztacie.
    Numery sterowników:
    - silnik: 038906018FS,
    - ESP/ABS: 8D0907389D.

W załączeniu zdjęcie z drugiego Passata z jego kodowaniem.....
  • Poziom 9  
    Przepraszam!
    W pierwszym poście pominąłem jedno "0".
    Oczywiście kodujemy ostatnią pozycję.
  • Poziom 43  
    Ja nie znalazłem 00005 w ecu jest 1 manual , 2 automat i 3 napęd quatro.
    W ESP dopasuj kodowanie do auta wg. linku wyżej.
  • Moderator Samochody
    A nie powinien dokodować do ECM układu ABS wogóle, na przedostatnim znaku? Przecież muszą mieć ze sobą komunikację, dla regulacji momentu obrotowego. Pod warunkiem oczywiście, że to faktycznie ESP, a nie goły ABS.
  • Poziom 9  
    Witam!
    Poniżej kolejny screen z prawidłowo zakodowanym sterownikiem ESP w feralnym passacie.... Jak widać na foto jest to ESP a nie goły ABS.
    Co ciekawe w parametrach ESP widać informacje y sterownika silnika np. prędkość obrotowa silnika.

Brak mi już pomysłów, proszę o pomoc.
  • Moderator Samochody
    Co się stało ze starym sterownikiem?

Czy jak go podłączysz to dalej świeci się kontrolka od ESP?
  • Admin grupy Samochody
    michal122 napisał:
    Z rozmowy z klientem dowiedziałem się, że sterownik silnika był wymieniany
    Numer bosch zgadza się 0 2xx xxx xxx?
    Soft w nowym nie obsługuje ESP.
  • Poziom 9  
    Stary sterownik został uszkodzony, przez poprzedniego specjalistę.
    Numery obu sterowników są identyczne (zarówno Bosch jak i VW).
    Jak go podłączę jest dokładnie to samo tzn. w sterowniku silnika brak błędów a ESP swoje. W sobotę dokładnie sprawdzę jeszcze raz opisy sterowników na jednym był chyba napis Diesel a na drugim EDC15. A może (teraz na to wpadłem...), CAN gateway jest, źle zakodowany?