Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz 12v 30A proszę o schemat

06 Jun 2016 14:09 1122 2
  • Level 2  
    Siemka pisze z taka sprawa potrzebuje jakiś schemacik i krotka instrukcje na co uważać . Pisze ponieważ nie wiem jak zrobić zasilacz z 230 V na 12 V 30 A, będzie on służył do zasilania silniczka samochodowego. Dziękuje . Samo zasilanie by wystarczyło tylko mam taka chęć żeby samemu to zbudować i przy okazji czegoś się nauczyć.
  • Level 40  
    Pytanie pierwsze: Jaki jest twój poziom wiedzy z zakresu elektroniki?
    Co do zasilacza... Jak to ma służyć do zasilania silnika to teoretycznie napięcie nie musi być dokładnie stabilizowane - zatem wystarczyłby odpowiedni transformator jakichś 400 VA + mostek prostowniczy i kondensator filtrujący. Taki zasilacz jest stosunkowo prosty w budowie - ale... koszt transformatora odpowiedniej mocy to koszt w okolicach jakichś 150 PLN. A więc nieco drogo.
    Natomiast za parę złotych możesz zakupić jakiś dobry i sprawny zasilacz komputerowy ATX o odpowiedniej mocy. Ma on stabilizowane napięcie 12 V - a niektóre wersje mają wydajność na linii 12 V grubo powyżej 30 A. Więc taki zasilacz świetnie by się nadał - koszt nieduży a i sam zasilacz lekki i łatwo dostępny.
    PS. Jeśli to nie tajemnica - co to za silniczek? Z jakiego urządzenia?
  • Level 43  
    Z zasilaczami ATX to trudno powiedzieć jak się ma rzeczywista obciążalność do tego co napisano na obudowie w końcu to sprzęt konsumencki, ale mozna tanio kupić używane zasilacze serwerowe niedawno kupiłem taki za dwie dychy na bazarku (Wolumenie) 30A 12V, ale jakby ktoś chciał to mozna znaleźć nawet po 150A.
    Na alledrogo pewnie też są, tylko cena pewnie nie będzie tak atrakcyjna.