Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lexman - Gniazda 230V w łazience bez IP44

3Daro 06 Jun 2016 18:31 2256 4
Optex
 • #1
  3Daro
  Level 2  
  Witam,

  Mam pytanie o gniazda elektryczne do łazienki. W moim nowym mieszkaniu są już wyprowadzone przewody pod gniazdka z uziemieniem. Zakupiłem z rozpędu zestaw włączników i gniazd Lexmana w Leroy Merlin bez ochrony IP44 tj. plakietki bez klapek. W tym kolorze (Inox) takich widzę, że nawet nie ma z tej serii. Mam teraz problem z ewentualnym zwrotem dlatego proszę o informację czy takie zwykłe gniazdka mogę założyć bez obaw o porażenie prądem?

  Dodam, że jedno z gniazd jest w odległości ok. 40-50cm od umywalki, jakieś 30cm ponad i w lewo. Podczas kąpieli też się w naszym obecnym mieszkaniu potrafi naparować. W nowej łazience jest za to okno i wentylacja mechaniczna.

  Pozdrawiam,
  Arek
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  jann111
  Level 32  
  3Daro wrote:
  jedno z gniazd jest w odległości ok. 40-50cm od umywalki, jakieś 30cm ponad i w lewo. Podczas kąpieli też się w naszym obecnym mieszkaniu potrafi naparować.

  Ważne jest aby gniazdo było oddalone przynajmniej 60 cm od krawędzi wanny lub brodzika, zabezpieczone wysokoczułym RCD. Co do IP poza strefą 2 należy zachować zdrowy rozsądek jeśli już tam gniazdo musi być. Uszczelniacz i klapka uchronią styk ochronny oraz styki gniazda przed powstaniem nieprzewodzącego nalotu. Dlatego jeśli potrafi naparować to zastosuj hermetyczne. Odległość od umywalki wydaje się rozsądna.
 • Optex
 • #3
  piciu.h
  Level 11  
  Tak jak kolega napisał
  jann111 wrote:
  należy zachować zdrowy rozsądek

  Przepisów jest wiele ale jest moda by być 'bohaterem w swoim domu'. To co zamontujesz to Twoja sprawa kolego ale pomyśl (jeśli nie o sobie) to o innych. Jeśli jest oświetlenie o bezpiecznym napięciu 12 czy 24V do łazienki to bezpiecznie jest takie zamontować i tak samo są gniazda bryzgoszczelne. Dlaczego więc nie zadbać o bezpieczeństwo w tym przypadku nawet kosztem zakupu kolejnych gniazd?
 • #4
  3Daro
  Level 2  
  Dziękuję. Mam wrażenie, że większość urządzeń, które widzę w sklepie nie ma tych gumek uszczelniających. Czy to powinno być razem czy to się kupuje oddzielnie?
  W przypadku tej kolekcji wszystkie zestawy gniazd i włączników składało się z pojedynczych elementów.
 • #5
  jann111
  Level 32  
  3Daro wrote:
  Czy to powinno być razem czy to się kupuje oddzielnie?

  Są serie gniazd gdzie zestaw uszczelniający jest w komplecie ale są też gniazda do których można dokupić "uszczelniacze". Lexmana jakoś nie kojarzę. ;)
  Nie zaopatruję się w hiper......sklepach. :D