Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat układu 3 osiowego joysticka hallotronowego

ufozioom 07 Cze 2016 09:57 2670 7
 • #1 07 Cze 2016 09:57
  ufozioom
  Poziom 2  

  Witam. Muszę wykonać płytkę PCB z mikrokontrolerem, który obsłuży 3 osiowy joystick, a współrzędne położenia wyśle przez RS422. Proszę o sprawdzenie schematu elektrycznego, oraz odpowiedź na pytania:
  -Jeżeli chcę wykorzystać podstawkę pod AtMege8, a nie lutować uC do płytki to czy muszę zaznaczać to jakoś w projekcie?
  -Czy dobrze zrobiłem schemat podłączenia gniazda zasilania DC 5,5mm do układu? Chodzi mi dokładnie o takie gniazdo:
  http://electropark.pl/zlacza-dc/66-gniazdo-zasilajace-dc-2-1-5-5-mm.html

  Z góry dziękuje za pomoc.
  Schemat układu:
  Schemat układu 3 osiowego joysticka hallotronowego

  0 7
 • CControls
 • #2 08 Cze 2016 00:59
  marco47
  Poziom 41  

  Projektując schemat, nie trzeba uwzględniać podstawki, bo wystarczy w gotowej płytce zamiast układu przylutować podstawkę.

  Bolec powinien być podłączony do VCC, a masa do otoczki, więc w tym przypadku masz je podłączone odwrotnie.

  0
 • #3 30 Cze 2016 23:11
  excray
  Poziom 39  

  marco47 napisał:
  Projektując schemat, nie trzeba uwzględniać podstawki, bo wystarczy w gotowej płytce zamiast układu przylutować podstawkę.

  Trochę trzeba. podstawka jest szersza niż scalak więc trzeba pamiętać o tym dodatkowym dystansie dla elementów umieszczonych przy układzie. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że podnosi nam układ do góry przy umieszczaniu elementów nad scalakiem.

  0
 • CControls
 • #4 02 Lip 2016 00:02
  marco47
  Poziom 41  

  Ale twierdzenie o zbędnym uwzględnieniu podstawki w amatorskim projekcie, jest jak najbardziej na miejscu.

  Pokaż mi projekty amatorów które są projektowane z elementami tak upchanymi że milimetr bliżej przy obrysie np. układu scalonego, spowoduje taką kolizję.

  Oczywiście, przy projektowaniu zawodowym, należy taką obudowę(podstawkę) uwzględnić, ale to akurat w tym temacie nie jest potrzebne.

  0
 • #5 02 Lip 2016 13:40
  excray
  Poziom 39  

  Metoda edukacyjna polegająca na tym, że najpierw komuś wykładasz o tym ze coś jest nie ważne by za chwilę twierdzić zupełnie co innego jest conajmniej słaba. Lepiej od samego początku stawiać sprawę jasno. Tym bardziej, że niektóre podstawki są naprawdę spore. To czy to ma znaczenie czy nie powinien zdecydować autor a przynajmniej powinien wiedzieć o tym przy projektowaniu.

  0
 • #6 03 Lip 2016 01:23
  marco47
  Poziom 41  

  To o czym piszesz, to jest przerost formy nad treścią.

  Przypomnij Sobie, czy w projektowaniu na własne potrzeby(amatorsko), komplikowałeś Sobie schemat, umieszczając oprócz symbolu układu scalonego np. mikroprocesora, który poprawnie połączyłeś z pozostałymi elementami, umieściłeś symbol podstawki pod ten układ i dublowałeś połączenia z tymi samymi elementami.
  Bo takie dublowanie musisz zrobić aby program poprawnie zinterpretował umieszczenie dwóch elementów jeden nad drugim, w tym przypadku podstawki i samego układu(mikroprocesora)
  Do tego dodaj poprawne prowadzenie ścieżek, polygnów i innych powierzchni.

  Chyba że specjalnie stworzyłeś specjalną bibliotekę z samymi podstawkami, która na schemacie odpowiadała pinologi wspomnianego wcześniej mikroprocesora.

  Więc po co komplikować sobie projektowanie, jak wystarczy na etapie lutowania płytki, najpierw wlutować podstawkę, a dopiero później włożyć układ.

  0
 • #7 03 Lip 2016 13:06
  excray
  Poziom 39  

  Ja nie mówię o schemacie tylko o projekcie płytki. Projektując układ ścieżek i elementów musisz wziąć pod uwagę to że podstawka jest szersza. Inaczej kondensatory filtrujące które zgodnie z DS mikroprocesora powinny być jak najbliżej nóg zasilających mogą Ci się nie zmieścić.

  0
 • #8 03 Lip 2016 23:20
  marco47
  Poziom 41  

  Jeżeli umieszczasz kondensatory THT przy mikroprocesorze (podstawce), to i tak nie możesz je umieścić bliżej niż typowy raster, w tym przypadku 2.54mm od środka otworów.
  Typowe podstawki są szersze i dłuższe o 1.27mm (max) na stronę, więc i tak spokojnie zostaje miejsce na ceramiczne kondensatory filtrujące.

  Dlatego ponownie twierdzę, że przy prawidłowo projektowanej PCB, nie ma znaczenia, czy w trakcie rysowania schematu, umieszczasz podstawkę, czy tylko zwykły symbol układu (mikroprocesora).

  Dlatego lepszym sposobem, nawet dla zaczynających przygodę z projektowaniem, jest umieszczanie możliwie gdzie się da elementy SMD, w tym przypadku kondensatory filtru przy mikroprocesorze, nawet bezpośrednio lutowane przy pinach zasilających.

  0