Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Video Blogi związane z Elektroniką na Youtube

max-bit 07 Cze 2016 11:33 4551 27
  • Już od kilku lat na YT istnieją różne tzw "VideoBlogi"
    Uważam że najwyższy czas zrobić im mały przegląd.
    Ja ze swej strony zapraszam do dyskusji, uwag, opinii.

Na wstępie postaram się je wymienić (kolejność wg mnie), postaram się opisywać w kolejności ich dodawania, oczywiście każdy dodaje "coś od siebie".

Zagraniczne:
    1. EEVblog - może nie najstarszy, ale chyba największy blog o elektronice.
    Ale wg mnie niestety coraz gorszy, o ile na początku Pan David L. Jones (zwany Dave Jones) jeszcze w swych video prezentacjach coś ciekawego opisywał, prezentował. To w ciągu ostatnich 2 lat widzimy totalną równię pochyłą, niestety poza mailbagami (reklama?) i czasem że chłopina coś zdemontuje, to już nic twórczego nie ma, ostatni projekt usupply-a, poległ w mrokach dziejów. Dziś to głownie reklama na ogół produktów Keyslighta czasem Tek-a po za tym jakich Chińskich wyrobów. Czasem coś ze śmietnika lub jakiegoś szpeja z mailbaga.
    Tak więc o ile stare "odcinki" można oglądać, to o tyle współczesne to raczej ryją dno, niestety.
    Podobnie podupadło forum , choć ostatnio strona przeszła lifting to nie poprawiło to sytuacji, nie wiem może nie ma już czego pokazywać, albo gość ma inną fuchę a to poleciało w odstawkę.

Polskie
    2. Dwa kanały powiązane ze sobą Reduktor Szumu i kolejny który powstał później RS Elektronika.
    Może najpierw o Reduktorze Szumu, o ile pierwsze odcinki były naprawdę dobre, to z czasem się sytuacja lekko pogorszyła. Fajne były opisy danego sprzętu, walka z voodoo audio, to było niezłe. Podobały mi się też opisy historycznego sprzęt, coś to wnosiło. Dziś mamy głownie naprawy sprzętu przy okazji opis sprzętu, może nie jest to złe, ale chyba powinien powstać osobny kanał RS Serwis :)
    Mogę zrozumieć, że tematyka się wyczerpała, to w pewien sposób tłumaczyłoby autora. Ale można np. robić historyczne przeglądy sprzętu czy np. porównania ? Oczywiście to jest trudne, ale jeśli znaleźliby się chętni producenci, mógłby kanał żyć, ciut innym trendem.
    RS Elektronika - kanał czysto o elektronice, tutaj poziom od początku podobny, ale jeden odcinek lepszy inny gorszy, a czasem całkiem słaby.
    Tematy poruszane są najczęściej dla bardzo początkujących, wadą jest też to że jest to z odcinka na odcinek niestety skakanie po tematach, brak spójności odcinków to też nie mała wada.
    Oba kanały nie są złe, mogę je polecić, choć jak napisałem czasem może nam temat nie spasować albo wydawać się dla nas zbędny, na szczęście YT daje możliwość wyłączenia :) albo szybkiej zmiany odcinka.

Dobra, to na tyle na dzień dzisiejszy.
    Kto chce może pisać uwagi lub opisać inne kanały .

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    max-bit
    Poziom 27  
    max-bit napisał 1795 postów o ocenie 253, pomógł 36 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2007 roku.
  • BotlandBotland
    marcin55246
    Poziom 25  
    Jest jeszcze ElektroPrzewodnik, dla początkujących, całkiem dobrze tłumaczy, przynajmniej dla mnie.
    kowal011
    Poziom 19  
    bigclivedotcom - angielski, ciekawostki, światełka itd.
    willyvmm
    Poziom 28  
    marcin55246 napisał:
    Jest jeszcze ElektroPrzewodnik, dla początkujących, całkiem dobrze tłumaczy, przynajmniej dla mnie.

Wszystko się zgadza, ale jest jedno ale. Oglądałem kilka odcinków i niestety zdarzają się błędy rzeczowe, niemożliwe do wyłapania przez początkujących. Druga sprawa, to tematy (przynajmniej te które oglądałem) były potraktowane powierzchownie. Wystarczająco aby coś odpalić ale za mało żeby zrozumieć. Czasami miałem wrażenie że autor sam nie do końca rozumie temat a boi się do tego przyznać.

Pozdrawiam
    Willy.
  • BotlandBotland
    max-bit
    Poziom 27  
    Sam coraz bardziej myślę nad stworzeniem takiego videobloga, może w przyszłości kto wie ?
    Właśnie bym chciał tak po szkolnemu od A do Z, bez takiego od tyłu od środka itd.
    Choć wiem skądinąd, że to co mamy w internetach jest zawsze mocno promowane przez firmy PR, a ludziom się czasami zadaje że to tak ad hoc :)
    a_noob
    Poziom 22  
    Ciężko znaleźć jakiś rzeczowy kanał o elektronice, tematyka bardziej na słowo pisane.
    EEVblog faktycznie dawniej stał na wyższym poziomie, wcześniej byłem zachwycony i te piękne schematy w DaveCad'zie ;) Jak przegrzebałem starsze odcinki i zostały już tylko bieżące to od roku może ze trzy razy zajrzałem i lipa...
    max-bit
    Poziom 27  
    Mógł bym powiedzieć że dziś EEVblog jest chyba jednym z gorszych, wystarczy spojrzeć co można obejrzeć zlepka dość bezsensownych filmików z mailbagów co to ludzie albo chcą coś zareklamować (nie wnikam jak to działa) albo wysyłają dosłownie śmieci.
    Już jest nawet to zabawne jak dostaje jakieś produkty od chińczyków.

Dobra przytoczę inne blogi:

Mr Carlson's Lab - też taki sobie, gość raczej fan starego sprzętu, choć filmiki są dość długie czasem można obejrzeć, no o ile ktoś lubi taki sprzęt.

The Signal Path Blog - blog o elektronice ale, z wyższej półki głównie powyżej 1 GHz aż do 100 GHz, gość jest doktorem, osprzęt laboratorium bogate, nawet bardzo bogate. Jeśli ktoś się interesuje wysokimi częstotliwościami to ciekawe. Filmiki są od przypadku jak gość coś naprawia czy dorwie jakiś sprzęt pomiarowy za xx(x) k$. Dobry kanał, ale tematyczny.

TRXBench - kanał prowadzony przez krótkofalowca więc głownie o krótkofalarstwie, choć nie należy oczekiwać zgłębiania wiedzy o krótkofalarstwie raczej znowu zobaczymy jak Pan coś naprawia ... filmiki raczej nudnawe :)

w2aew - i znowu krótkofalowiec, tym razem bardziej poznamy podstawy elektroniki często związanej w jakiś sposób z krótkofalarstwem, filmiki krótkie i dość zwięzłe, mogę polecić.
    gbd.reg
    Poziom 21  
    Z Polskich:
    Atnel - mirekk36. Jest nastawiony na promowanie produktów firmy Atnel (nie mylić z Atmel), ale oprócz materiałów marketingowych posiada naprawdę sporo ciekawych poradników dotyczących głównie programowania AVRów. Ostrzegam tylko, że filmiki są dość długie :) Wadą też jest to, że do niektórych projektów lub poradników publikowanych na tym kanale wymagane jest posiadanie książek lub przynajmniej bibliotek do AVRów dołączonych do tych książek.

Andrzej Iwaniuk - posiada bardzo duży mix różnej treści: elektronika, programowanie, sieci komputerowe, tworzenie stron WWW, ostatnio widzę sporo tematyki gier komputerowych na tym kanale. Trzeba dość sporo poprzebierać żeby wyciągnąć to, co nas interesuje, ale wiele filmów posiada na początku nazwy tag określający tematykę.

mirek sakowicz - posiada kilka kanałów, publikuje sporo treści, część z nich to reklamy produktów, które próbuje sprzedać, część jest nic nie warta, ale można wyciągnąć dość sporo ciekawych informacji.

Elektro Maras - mnóstwo podstaw elektroniki i programowania, arduino, prostych konstrukcji mechanicznych itp.
    doxent
    Poziom 21  
    Techmoan - Anglik z Liverpoolu prezentuje dużo ciekawych nowinek. Głównie kamery typu GoPro, wideorejestratory ale też dawno zapomniane standardy audio-video, nietypowe i zapomniane nośniki i odtwarzacze.

AvE - elektronarzędzia od środka ale też inne projekty elektroniczne oraz dziwne urządzenia. Bardzo ciekawy kanał Kanadyjczyka prowadzony z humorem.

vwestlife - komputery i inne urządzenia. Głównie starocie ale ciekawie przedstawione.
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

Z mojej listy:
    1. Mike's Electric Stuff - dużo rozbieranek, sporo porad praktycznych.
    2. Julian Ilett - podstawy, paczki z Chin i sporo o OŻE.
    3. Afrotechmods - też podstawy.
    4. Analog Zoo - a to ciekawa strona i kanał. Sporo użytecznej wiedzy z zakresu podstaw techniki analogowej i radiowej.
    TechEkspert
    Redaktor
    Jackziom
    Poziom 23  
    Dodaję swoje subskrybowane które są warte uwagi, oprócz bigclivedotcom (uwielbiam poczucie humoru tego gościa), Julian Ilett polecam właśnie te:

Krzysztof Kruszka - trochę o WN, zjawiskach fizycznych, elementach dawnych instalacji, antykach przemysłu, własne konstrukcje- ciekawy kanał choć ostatnio coś rzadko wrzuca.

electronupdate - o wszystkim po trochu, choć głównie tematyka LED i rozbiórki różnej elektroniki - ciekawe ujęcia układów scalonych- krzemów (chipów) bez obudowy- używa do tego jakiegoś kwasu.

elektronik2313 - podstawy, programowanie Arduino, konstrukcje własne...

Francesco Ferretti - młody Włoch, proste porady i naprawy sprzętu, kanał dość "luźny", ale prowadzony całkiem rzeczowo- po Angielsku!

Great Scott - tutaj również młody Niemiec, całkiem twórczy i pomysłowy, student Elektrotechniki, ciekawe konstrukcje własne, programowanie Arduino (przeważnie), kanał dobrze stoi merytorycznie - wrzuca dosyć regularnie - warto zasubskrybować. Prowadzony po Angielsku, jego motto to "Stay creative, and I will see you next time!" którym to kończy każdy swój film.
    olelek
    Poziom 24  
    CNLohr - ciekawe pomysły elektroniczne, kombinowanie jak koń pod górę ;) (np. Ethernet na attiny) [EN]
    Kevin Darrah - podstawy elektroniki i arduino, poziom wyżej od totalnych podstaw. [EN]
    @vcu_electronik - kanał naszego Kolegi z forum, prezentuje swoje konstrukcje [PL]
    Arduino Lego Trains - nazwa mówi sama za siebie. Autor jest na 99% Polakiem [EN]
    max-bit
    Poziom 27  
    A dziś trochę zapomniane i porzucone kanały a szkoda ... bo były dobre pewnie nie miały wsparcia firm które podciągają oglądalność (tak tak czystych YT-rów którzy wypromowali się sami jest mało bardzo mało) za większością stoją firmy które podbijają oglądalność. Po prostu agencje reklamowe.

No ale do rzeczy:
    Gerry Sweeney - fajny kanał był ale od 2 lat martwy warto jednak obejrzeć ...

Jeri Ellsworth - dziewczyna i elektronika .... ale i nie tylko elektronika również od 2 lat kanał martwy
    max-bit
    Poziom 27  
    W sumie nie wiem czy to już nie wiem co napisać ...
    Ale aby podciągnąć oglądalność Pan Dave L Jones przeszedł samego siebie (lub firma PR promująca jego kanał)
    I oto oglądamy jak w budynku w którym Pan Dave wynajmuje lokal odnajduje w koszu oscy za 300k$ (niech będzie nawet 100k$)...a nie zakładam aby przeczesywał wszystkie śmietniki w AU.
    Nie zachęcam do oglądania, a jeśli już to do wstawienia MINUSA.
    Bo to już przesada dla podbicia "oglądalności"
    Ostatnio kanał nie reprezentuje ze sobą nic .... już nawet śmieciowych "mailbagów" nie ma o wtorkowych "rozbiórkach" nie wspomnę gdyż te już też nie występują (bo już nie ma co rozbierać)....

Oczywiście oscyloskop był nie sprawny gdyż oscyloskop "poluzowany" kabelek zasilania.... tia ...

Link
    a_noob
    Poziom 22  
    @max-bit dopóki w ostatnim zdaniu nie przeczytałem "oscyloskop", nie miałem zielonego pojęcia co to jest/są oscy... Druga sprawa, minusując filmy na youtube, przyczyniasz się do wzrostu ich popularności, nie liczy się czy reakcja na film jest pozytywna czy negatywna, liczy się sama reakcja, a jak chcesz komuś zaszkodzić to możesz co najwyżej nie zareagować.
    a_noob
    Poziom 22  
    Liczy się ruch i reakcja, na tym zależy portalowi. Jak dużo ludzi źle reaguje na film to i tak jest jakaś oglądalność, jak nikt nie reaguje, to film jest nijaki i nie przyciągnie nowych odbiorców.
    olelek
    Poziom 24  
    Wracając do tematu,
    max-bit napisał:
    Mr Carlson's Lab - też taki sobie, gość raczej fan starego sprzętu, choć filmiki są dość długie czasem można obejrzeć, no o ile ktoś lubi taki sprzęt.

Ostatnio ten kanał budzi we mnie duże skupienie. Polecam wesprzeć go na Patreon, za $2 dostajemy dostęp do niepublicznych filmów (na razie kilka). Filmy są długie, ale szczegółowe, mało opinii dużo faktów. Autor każde zagadnienie stara się wytłumaczyć i zaprezentować, a nie tylko podaje za pewnik do wkucia. No i ta aparatura :)
    Jackziom
    Poziom 23  
    Witam!

To i ja dodam swój mały "update" - kanały który niedawno odkryłem (zasubskrybowałem):

DiodeGoneWild - zagraniczny kanał czeski, prowadzony po angielsku. Autor ma ciekawy (albo się go lubi albo nienawidzi) akcent - na początku myślałem, że gość jest Hindusem :D . Kanał inspirowany chyba nieco kanałem "bigclivedotcom" - podobne treści aczkolwiek w innym stylu. Warto wspomnieć, że często gościem specjalnym na filmach jest jakże urokliwy kot autora. Osobiście podziwiam autora za chęci i czas na "inżynierię odwrotną".

Rafał Jackiewicz - świetny polski, merytoryczny kanał, autor bardzo ciekawie przedstawia problemy związane z miernictwem, metrologią, akwizycją danych - wszelkich pomiarów wielkości elektrycznych i nieelektrycznych. Szkoda tylko, że zaprzestał regularnej aktywności. Osobiście moje przesłanie do autora jest takie, żeby kontynuował dzieło, które było na prawdę ewenementem na polskim youtube.

FFcossag - fiński kanał, prowadzony po angielsku. Obejmuje tematy napraw urządzeń, ich odzysku bądź modyfikacji. Prowadzony luźno, ale raczej z przewodnim tematem szeroko pojętej "elektroniki".
    max-bit
    Poziom 27  
    Ostatnio EEVBLOG to już ryje dno
    Nawet nie ma śmietnikowych unpacków czy rozbiórek
    Za przeproszeniem pieprzenie o niczym. Ogólnie dno a już nawet rycie po mule.

The Signal Path Blog tez zamienił się w kanał z reklamą .... co ja se nie umiem oscyloskopu dobrac :) szczególnie takiego za p...lion $

Mr Carlson's Lab - ostatnio trochę bida .... coś chłop się chyba nachapał ....

Ogólnie zauważam że początkowym entuzjazmie i po nachapaniu (przepraszam ale tak to wygląda) Panowie sobie odpuszczają, chyba najbardziej to widoczne jest w EEVBlog i kolejny The Sig Patch (choć ten ostatni to chyba forse ma z innego źródła bo lab (choć nie wiem czy to urządzenia "służbowe" czy priv ) ma wyposażony w sprzęcior chyba coś za bańkę dularów.

Ogólnie aktualnie czasem jeszcze obejrzę Reduktor Szumu choć tylko ze względu ze można jakiś sprzęcik zobaczyć od środka.
    Po za tym nie ma ciekawych kanałów które by czegoś uczyły albo coś omawiały.

Mike ostatnio też od wielkiego święta.

TRXBench - ciagle nic ciekawego coś sobie Pan naprawia.

A ostatnio taki znalazłem niszowy kanalik
    Jeśli ktoś interesuje się technika pomiarową to polecam
    xDevscom
    Też polecam stronkę trochę jest tam mięska
    Gość siedzi w precyzyjnych multimetrach i kalibratorach.
    pawel_x
    Poziom 13  
    Witam

Ostatnio znalazłem na youtube kanał Zaprojektuj i Zbuduj: https://www.youtube.com/channel/UCX2t0nD6fB62pC4FTOFtbmw

Co jest na vblogu

- kurs elektroniki dla początkujących elektroników
    - kurs programowania w języku C dla początkujących programistów
    - inne (testy sprzętu, elementów), odpowiedzi na pytania widzów itp