Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kierunek prądu stałego. 12V

07 Cze 2016 14:51 2220 10
 • Poziom 6  
  Czytałem ze prad płynie od + do - ale niektórzy mówia ze na odwrót, ale gdy podłaczyłem zasilacz 12v to na plusie bylo napiecie a na minusie nie bylo wiec wnioskuje ze płynie od + do -. jak to w końcu jest, prosze o odpowiedz
 • Poziom 40  
  Tutaj występuje rozbieżność. Bo w ujęciu historycznym przyjęło się, że prąd płynie od "plusa do minusa". Dlaczego? Bo zjawisko prądu elektrycznego odkryto dużo wcześniej niż elektrony i inne cząstki elementarne. Ten kierunek przyjęto gdyż uważano, że prąd musi przepływać z punktu o wyższym potencjale do punktu o niższym potencjale (analogicznie jak woda - płynie z góry na dół). A gdy odkryto, że prąd elektryczny to uporządkowany ruch elektronów (które mają ujemny elementarny ładunek elektryczny) to okazało się, że wypływają one z ujemnego bieguna zasilania w kierunku bieguna dodatniego. Podsumowując: Umownie prąd płynie od plusa do minusa. W rzeczywistości kierunek ten jest odwrotny (od minusa do plusa).
 • Poziom 6  
  Ale elektrony chyba zawsze są nośnikami?
 • Poziom 40  
  kenway99 napisał:
  ale elektrony chyba zawsze są nosnikami

  W przewodnikach tak - w nich nośnikami prądu są tylko elektrony. W półprzewodnikach nośnikami mogą elektrony (półprzewodnik typu n) lub dziury (półprzewodnik typu p) - choć warto wyjaśnić, że tzw. prąd dziurowy to tak naprawdę ruch elektronów - po prostu elektrony przeskakują między miejscami w sieci krystalicznej półprzewodnika wypełniając jedne dziury a tworząc następne - daje nam to złudne wrażenie, że dziury przemieszczają się - choć tak naprawdę to nadal ruch elektronów.
  Jednak w elektrolitach - czyli roztworach przewodzących prąd elektryczny - nośnikami prądu są jony - czyli cząsteczki chemiczne obdarzone ładunkiem dodatnim lub ujemnym.
 • Poziom 6  
  jesli na przewodniku od - do + to dlaczego na kablu czerwonym czyli plusie mam nap12v a na czarnym minusie 0v, wedlug tego plynie od plusa do minusa
 • Poziom 40  
  kenway99 napisał:
  jesli na przewodniku od - do + to dlaczego na kablu czerwonym czyli plusie mam nap12v a na czarnym minusie 0v, wedlug tego plynie od plusa do minusa

  A co ma jedno do drugiego?
  Nie rozumiesz, że prąd w rzeczywistości płynie "pod górkę" - tzn. od ujemnego bieguna baterii dodatniego?

  Dodano po 2 [minuty]:

  To, że się przyjmuje że prąd płynie od + do - to tylko umowa. W rzeczywistości jest inaczej.
 • Poziom 6  
  aha czyli plynie z kabla czarnego na czerwony?

  Dodano po 48 [sekundy]:

  aha czyli plynie z kabla czarnego na czerwony? nie mowie jakby co o baterii tylko o zasilaczu
 • Poziom 40  
  kenway99 napisał:
  aha czyli plynie z kabla czarnego na czerwony?

  W rzeczywistości tak (innymi słowy jakbyś wziął i zobaczył elektrony pod mikroskopem to byś zobaczył jak wypływają z ujemnego bieguna baterii/zasilacza i płyną do dodatniego).
  kenway99 napisał:
  nie mowie jakby co o baterii tylko o zasilaczu

  Nieważne - czy bateria/zasilacz/prądnica - wszędzie jest tak samo.
  Swoją drogą - tak na chłopski rozum... Elektrony mają ładunek ujemny, tak? A jednoimienne ładunki się odpychają - natomiast różnoimienne się przyciągają. Skoro + przyciąga minus a elektrony mają znak minus no to dodatni biegun zasilacza będzie je przyciągał, prawda? Natomiast ujemny biegun będzie je odpychał... Dlatego płyną od ujemnego bieguna do dodatniego.
 • Poziom 6  
  no przy tak malym napieciu nie poczuje czy on plynie z - do +, musze miec miernik. dziekuje bardzo za wyjasnienie i przepraszam za "wiercenie dziury w brzuchu"