Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Potencjometr] Suwakowy - czy może jakaś alternatywa ?

07 Cze 2016 16:52 741 9
 • Poziom 7  
  Hej :) W moim najbliższym projekcie będę wykorzystywał coś w stylu "suwaków" do regulacji - podane będzie napięcie a mikrokontroler będzie je odczytywał ( reszta jest mało istotna ). Problem jest taki, iż takich suwaków będzie kilka koło siebie, ponadto zakres regulacji ( droga przebyta przez suwak od min do max ) będzie bardzo niewielki, coś koło 2cm. Większość oferowanych potencjometrów suwakowych niestety ma dość toporne obudowy, nie dość że szerokie to wysokie. Mam tez problemy ze znalezieniem takich małych potencjometrów. Ponadto, takie potencjometry będę musiał przebudować - bo regulacja ma być "sprężynująca" to znaczy, jakaś prosta sprężynka, która będzie przywracała suwak to początkowej pozycji. Do suwaka potencjometru będzie przyczepiony kawałek sznurka. Brzmi to głupio, lecz jest to bardzo mało dokładna wersja czujnika linkowego ( potencjometra linkowego ). Potrzebuję do swojego projektu czegoś takiego, lecz nie znalazłem w sieci odpowiednio małych czujników linkowych, które oferują tak krótki zakres pomiarów ( nie musi być on skrajnie dokładny, jednak gabaryty robią swoje ). Jakieś porady, jakieś alternatywy ?
 • Poziom 39  
  Są gotowce na meditronic tylko nie wiem czy takie ceny będą Ci odpowiadać :).
  Wpisz w Google "PM15FLP20A-0,5%-1K".
 • Poziom 7  
  D214d3k napisał:
  Są gotowce na meditronic tylko nie wiem czy takie ceny będą Ci odpowiadać :).
  Wpisz w Google "PM15FLP20A-0,5%-1K".


  Gotowce te już poznałem, są też gotowce pod hasłami "czujnik linkowy". Jednak ceny są straszne, głównie za sprawą ogromnej precyzji i powtarzalności tych urządzeń :) Mnie te cechy są zbędne, a czujników będę wykorzystywał ponad 12... dlatego cena ta nie jest akceptowalna do mojego rozwiązania :)

  Cenną informacją okazać może się też fakt, iż projekt ten jest czysto hobbystyczny, dlatego i budżet jest ograniczony :) Co do zacierających się potencjometrów - normalna sprawa, jednak nie zależy mi na ogromnej żywotności, a nawet jeśli - zawsze mogę wymienić potencjometr na nowy ( o ile nie kosztuje on kroci ).
 • Poziom 32  
  Według mnie, nawet gdyby wielkość nie miała znaczenia, to potencjometry suwakowe mają jakąś dziwną skłonność do "zacierania się", nawet bardziej od potencjometrów obrotowych. Ręka ludzka jakoś sobie z tym poradzi (np. lekkimi ruchami na boki), ale mechanizm cięgnowy ze sprężyną powrotną może być zawodny.

  Rozumiem, że głównym kryterium realizacyjnym Twojego projektu jest skąpstwo, czyli stosowanie tutaj pojęć "przetwornik położenia liniowego" (w znaczeniu: fabrycznie wykonany - do kupienia) raczej Cię zdenerwuje?

  Krzysztof Podstawa

  Dodano po 33 [minuty]:

  Przejrzałem zdjęcia opublikowane przez wyszukiwarkę (nie G.....). Potencjometr suwakowy produkcji Alpha Products Inc. sfotografowano razem z linijką - ma długość ok. 55 mm, czyli zakres ruchu suwaka może mieć wartość ok. 45 mm.

  Myślę, że potencjometry suwakowe nie mogą mieć gabarytów mniejszych, niż jakieś wartości "fizjologiczne" typowej ręki ludzkiej, aby się je dało w ogóle użytkować. Może zatem dobrze będzie złagodzić niektóre kryteria "geometryczne" Twojego projektu. Zakres ruchu 20 mm raczej nie miałby zastosowania w urządzeniach elektronicznych nastawianych ręcznie, bo zwykły człowiek nie ma aż takiej precyzji w dłoniach.

  Krzysztof Podstawa
 • Poziom 7  
  Najmniejszym produktem który znalazłem było to :

  [Potencjometr] Suwakowy - czy może jakaś alternatywa ?
 • Poziom 39  
  Mam samochodowy korektor Pioneer tam siedzi 10 takich precyzyjnych suwaków może za czymś takim się rozejrzyj? Myślę że dla trwałości i stabilności ważne będzie dobre dobranie punktu zaczepu linki i sprężyny.
 • Poziom 35  
  Może magiczne słowo to "joystick" analogowy np. od PC. Wraca sam, raczej się "nie zaciera". Tylko impendacje trzeba czymś zewnętrznym dopasować.

  PS. A może układ cyfrowy do takiego joya/switcha, np. na mikrokonrolerze i wtedy "mega" dokładny potencjometr. Np. dajesz w górę to podskakuje o ileś tam rzędów, a później opada zgodnie z opóźnieniem.
 • Poziom 7  
  Joystick byłby dobrym rozwiązaniem, lecz jest jeden poważny problem - są dość szerokie, a ustawienie 12 z nich obok siebie nieco uniemożliwiło by stworzenie czegoś na wzór equalizera, tak jak to planuję zrobić.
 • Poziom 35  
  W takim razie, jak ktoś wyżej napisał, poszukaj w "car audio" equalizerów, generalnie mają malutkie potencjometry suwakowe i zazwyczaj obok siebie.
 • Poziom 30  
  Jeśli nie jest wymagana liniowość dzielników napięcia, można tu rozważyć zastosowanie w projekcie transoptorów szczelinowych z domontowanymi sprężynującymi przesłonami. Przy takim rozwiązaniu gabaryty zestawu mogą być bardzo niewielkie i bardzo wysoka niezawodność.