Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Siemens WM12A260 - Wywalenie korków, blokada drzwi,błysk z okolic silnika

talessin 07 Jun 2016 19:35 4017 17
 • #1
  talessin
  Level 10  
  Witam.
  Pralka to Siemens E - Nr. WM12A260/4 FD 8606.

  Problem zaczął się od wywalenia korków podczas wirowania. wyciągnąłem pranie, zamknąłem drzwiczki i rozpocząłem oględziny.

  1. Programator niby działa: pokazuje jakieś tam rzeczy na wyświetlaczu. Przy próbie włączenia [przycisk start] programu błysk spod pralki i korki wywalone.
  2. Chwile później podejscie nr 2. Przy próbie ustawienia samego programu błysk i wywala korki.

  //// spuszczenie wody, pralka na bok, wysuszenie.

  3. Pralka pobiera woda, bęben kręci, pompa odprowadza wodę, bęben wiruje. Wszystko cacy. Blokada drzwi nie chce puścić.

  Pytanie: Czy ewentualne zalanie w jakis sposob silnika mogło wpłynąć na te usterki i uszkodzenie blokady? Czy sama blokada mogła wywołać te usterki ale po puszczeniu wilgoci(środowisko w pralce wydawało się suche) dała spokój silnikowi/programatorowi i sama pozostała uszkodzona? Zaznaczam, że po pierwszym wywaleniu korków nie było problemu z otwarciem drzwiczek i wyciagnieciu mokrego prania. Po odłączeniu blokady pralka nie chce ruszyc z programem dajac komunikat na wyswietlaczu "PUSH". Po ponownym podlaczeniu smiga sobie radośnie ale robi tylko puste przebiegi bez prania bo nie pozwala otworzyc drzwi. Czy jest to ewidentnie uszkodzenie blokady?
  PS. nie slychac cykniecia zwolnienia, które zazwyczaj wystepuje po kilku minutach od zakonczenia prania. Ale czy to spowodowane jest brakiem impulsu od programatora czy ignorowaniem go?


  EDIT:
  Ważny szczegół: Pralka po zakonczeniu cyklu nie wyświetla "END" jak wcześniej, a pokazuje pozostały czas do końca cyklu mianowicie: "0:00"
 • #2
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Blokada na początek, chociaż po tylu zwarciach mogą być też zniszczenia na module.

  talessin wrote:
  Ale czy to spowodowane jest brakiem impulsu od programatora czy ignorowaniem go?

  To nie działa w ten sposób.
  Odłączałeś pralkę od prądu? Być może blokada puści po jakimś czasie.
 • #3
  Gobro
  Level 31  
  Należy też sprawdzić szczotki w silniku , ponieważ mogły się zużyć i są za krótkie.
 • #4
  talessin
  Level 10  
  Tak, pralka była wyłączona przez prawie dwa dni. Pusiciłem właśnie testowe pranie z pustym bębnem zobaczyć czy może po pełnym cylku pusci. Nic. dalej trzyma, ale pranie zrobiła. Woda odpompowana.

  Dodano po 19 [minuty]:

  Gobro wrote:
  Należy też sprawdzić szczotki w silniku , ponieważ mogły się zużyć i są za krótkie.


  Ale ma się to nijak pewnie do blokady, która teraz przestała zaskakiwać prawda?

  Ważny szczegół: Pralka po zakonczeniu cyklu nie wyświetla "END" jak wcześniej, a pokazuje pozostały czas do końca cyklu mianowicie: "0:00"


  Dodano po 2 [godziny] 34 [minuty]:

  Wyłamałem blokadę. Dzieci nie mam więc pół biedy. Dalej zastanawia mnie tylko zależność między zalaniem silnika, a uszkodzenie blokady.
 • #5
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  talessin wrote:
  Wyłamałem blokadę. Dzieci nie mam więc pół biedy.


  Bez blokada pralka i tak nie będzie funkcjonować poprawnie. Blokada mogła zepsuć się ot tak, mogło tez nastąpić zwarcie przy silniku które ją zniszczyło, ale skoro piszesz że silnik działa to nie powinien być on źródłem kłopotów.
  Nie zmienia to faktu, że szczotki sprawdzić można, chociażby dla wiedzy ile jeszcze podziałają.
 • #6
  talessin
  Level 10  
  Blokadę zmostkowałem, pralka przekonana, że cały czas zamknięta. Jednak nie jest tak kolorowo jak myślałem. Kiedy przychodzi do odwirowania, lub kiedy ustawie sam problem wirowania to pompa zaczyna pracować i nie chce przestać, trochę pokręci bębnem ale nie wchodzi na wysokie obroty po kilku minutach anemicznego kręcenia kończy program. Rzeczy pozostają nieodwirowane do końca.

  EDIT:
  Może to po prostu hydrostat? Cały czas stara się odpompować wodę przy wirowaniu, nie zwalnia blokady drzwiczek. Grzałkę odłączyłem na wszelki wypadek, żeby żadnego zwarcia ewentualnego nie robiła, ale wcześniej na 90stopniach poleciała bez problemu. Wywaliła korki dopiero przy programie odwirowania. Czy hydrostat może powodować zwarcie w silniku?
 • #7
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  dzi_dziuś wrote:
  Nie zmienia to faktu, że szczotki sprawdzić można


  Coś w tym kierunku zrobiłeś czy gdybamy ? :) najlepiej wymontuj silnik, to 1 albo 2 wkręty i pokaż go tutaj z uwzględnieniem komutatora, szczotki też :)
 • #8
  talessin
  Level 10  
  Pralka Siemens WM12A260 - Wywalenie korków, blokada drzwi,błysk z okolic silnika zajechane jak koń po westernie. Tak na moje laickie oko. Czy one mogą robić takie zwarcie że wywołało korki i brak mocy żeby bęben zakręcić zaladowany? Odlaczylem wcześniej profilaktycznie grzałke żeby wyeliminować jej przebicie. Teraz dotarło do mnie, że pralka robiła pranie nawet 90stopni ale z brakiem załadunku.
 • #9
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  talessin wrote:
  Czy one mogą robić takie zwarcie że wywołało korki i brak mocy żeby bęben zakręcić zaladowany?


  Jak najbardziej. Nie mają natomiast wpływu na blokowanie drzwi.
 • #10
  talessin
  Level 10  
  Zmieniłem szczotki. pusciłem puste pranie i przeleciało całe, ale znowu na koniec nie widziałem napisu "END" tylko "0:00" do końca. Pusciłem drugi raz z lekkim obciążeniem i po pobraniu wody wróciłem do pokoju, siadłem w fotelu i wywaliło korki. o_O
  Pralka Siemens WM12A260 - Wywalenie korków, blokada drzwi,błysk z okolic silnika Pralka Siemens WM12A260 - Wywalenie korków, blokada drzwi,błysk z okolic silnika Pralka Siemens WM12A260 - Wywalenie korków, blokada drzwi,błysk z okolic silnika
 • #11
  peter falk
  Home appliances specialist
  A cóż to za ładny mostek zrobiony na module czarnym przewodem :?:
 • #12
  talessin
  Level 10  
  Pralka kupiona była z komisu kilka lat temu. To nie moje dzieło.
  Myślę, że problem pojawia się w momencie kiedy pralka ma faktycznie czym kręcić. Silnik cały do wymiany czy ten mostek myslisz, ze ma wpływ na to?

  PS na sucho poszła bez problemu właśnie na programie wirowania.

  EDIT:
  Pusciłem teraz jeszcze raz na testy program wirowania. W trakcie kręcenia wywaliła korki. Pukniecię z silnika. Wymiana silnika czy nowa pralka?
 • #13
  peter falk
  Home appliances specialist
  talessin wrote:
  wywaliła kork

  Bezpiecznik prądowy, czy różnicowy :?:
  Wygląda, w świetle powyższych "zeznań" na uszkodzony silnik.
  W tm modelu pralki nie jest rewelacyjny silnik zastosowany (gów.. no z nitowanym do korpusu tacho i głupiomądrym rozwiązaniem kontaktów wyprowadzeń i ułożenia cewek stojana [podwójne] ) Poza tym ów silnik ma źle skonstruowane gniazdo generujące szereg błędów przy montażu w nim wtyczki.
 • #14
  talessin
  Level 10  
  Bezpiecznik różnicowy.
 • #15
  talessin
  Level 10  
  Przekrecilem programator z rana o jeden skok nie dając startu i strzał usłyszałem z silnika, ale korków nie wywaliło. Pralka zgasła. Później zrobiłem to samo i nic się nie stalo. Nie wiem już czy warto naprawiać bo teraz zastanawiam się czy to nie programator skoro przy wybieraniu programu to się stało tym razem, a nie samego prania.
 • #16
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  talessin wrote:
  Zmieniłem szczotki. pusciłem puste pranie i przeleciało całe, ale znowu na koniec nie widziałem napisu "END" tylko "0:00" do końca

  To akurat może być spowodowane tym zmostkowaniem przez Ciebie blokady.

  talessin wrote:
  Przekrecilem programator z rana o jeden skok nie dając startu i strzał usłyszałem z silnika, ale korków nie wywaliło. Pralka zgasła.

  Pytanie czy na pewno z silnika... Zgasła i nie ma już żadnej reakcji ?
 • #17
  talessin
  Level 10  
  Blokada tylko daje jej cały czas przekonanie, że drzwiczki są zamknięte. Musiałem tak zrobić bo wcześniej też nie chciała odblokować po wypraniu nie dając komunikatu END tylko pozostały czas 0:00. Zgasła, ale po odłączeniu od prądu i podłączeniu zakręciłem programatorem i nie było tego problemu.


  Myślę czy już nie machnąć ręką na walkę z obecną.
  co sądzisz o Siemens WM 12E464PL ? za 599 moge wyciagnąć używkę.
 • #18
  peter falk
  Home appliances specialist
  talessin wrote:
  co sądzisz o Siemens WM 12E464PL ? za 599 moge wyciagnąć używk

  Może być.