Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie odbiornika samochodowego jak to działa ?

popu 07 Cze 2016 20:36 309 3
  • #1 07 Cze 2016 20:36
    popu
    Poziom 4  

Witam mam problem ponieważ na elektrotechnikę miałem zmontować układ i go zaprezentować (link niżej) ale nie ogarniam co mam o nim powiedzieć bo pan wymaga żeby powiedzieć do czego w tym układzie służy np: układ scalony przeczytałem opis i tam jest napisane że " układ scalony tworzy multiwibrator astabilny którego stałą czasową określa pojemność kondensatora C2" czyli nic z tego nie rozumiem. Może mi ktoś to przetłumaczyć na taki prostszy język ? I co oznacza na układzie NC ? Z góry dziękuje i Pozdrawiam :D

link do schematu i opisu: http://www.jabel.com.pl/files/instrukcje/J-039.pdf

0 3
  • Pomocny post
    #2 07 Cze 2016 20:53
    lukasixthm
    Poziom 23  

NC to styki przekaźnika. NC znaczy ' normal closed' czyli przekaźnik w stanie beznapięciowym ma tę parę styków zwartą. Według mnie tu jest błąd, ponieważ mamy podłączyć się równolegle do "włącznika" klaksonu. Na schemacie powinno być NO jako 'normal open' - normalnie otwarte. Po podaniu napięcia dopiero się zwierają.

0
  • Pomocny post
    #3 07 Cze 2016 20:54
    Xantix
    Poziom 39  

popu napisał:
    Witam mam problem ponieważ na elektrotechnikę miałem zmontować układ i go zaprezentować (link niżej) ale nie ogarniam co mam o nim powiedzieć bo pan wymaga żeby powiedzieć do czego w tym układzie służy np: układ scalony przeczytałem opis i tam jest napisane że " układ scalony tworzy multiwibrator astabilny którego stałą czasową określa pojemność kondensatora C2" czyli nic z tego nie rozumiem.

Po ludzku - to urządzenie to prosty alarm. Układ scalony pracuje jako generator sygnału sterującego przekaźnikiem. W momencie, gdy przewód oznaczony X zostanie odłączony od obudowy odbiornika radiowego (która jest podłączona z masą układu) układ scalony zostanie wyzwolony i wyśle sygnał aktywujący cewkę przekaźnika. Styki przekaźnika zewrą się i nastąpi załączenie klaksonu w aucie.
    popu napisał:
    co oznacza na układzie NC

Styki przekaźnika normalnie zamknięte.

0
  • #4 07 Cze 2016 22:50
    Marian B
    Poziom 34  

Tylko trzeba jeszce Koledze wytłumaczyć, że stan "normalny" styków (przekażnika), jest wtedy, gdy układ jest odłączony od napięcia zasilającego.
    Styk "normalnie zwarty", to taki styk, który jest w stanie złączenia po wyłączeniu napięcia zasilającego.
    Styk "normalnie otwarty/rozwarty" to taki styk, który jest rozłączony po odłączeniu napięcia zasilającego. To tak trochę łopatologicznie, bo wiem, że te pojęcia mogą sprawiać pewną trudność.
    Ogólnie "stan normalny" jakiego kolwiek urządzenia jest wtedy, gdy jest ono odłączone od napięcia zasilającego.

0