Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zasilanie na działce panele słoneczne

palza1 07 Jun 2016 21:33 6417 13
lampy.pl
    palza1
    Level 2  
    Witam wszystkich

Jestem totalnym amatorem w kwestii odnawialnych źródeł energii.

Posiadam działkę rekreacyjną bez przyłącza prądu, zastanawiam się nad założeniem baterii słonecznych które zasiliłyby lodówkę, tv, jakiś ogrzewacz wody, kosiarkę , oświetlenie.
    Pytanie brzmi czy taka inwestycja jest opłacalna (ile może kosztować) co jest potrzebne?
  • lampy.pl
    rhitmo89
    Level 11  
    To zależy jak często będziesz użytkował odbiorniki na działce. Jeżeli weekendowo to wystarczy zestaw 2 do 4 modułów (250W szt.), inwerter solarny 2000W, 2 akumulatory 12V 100Ah.
    palza1
    Level 2  
    Witam
    no więc tak
    kosiarka wiadomo raz na 1-2 tygodnie
    lodówka cały czas
    ogrzewanie wody w dzień w nocy można wyłączyć
    tv nie wiem 4 godziny dziemię i pewnie wieczorami
    domek jest mały więc oświetlenia dużo nie będzie około 3 4 punktów.
    Chciałbym tam mieszkać dwa trzy tygodnie ciągiem
    Xantix
    Level 40  
    palza1 wrote:
    Posiadam działkę rekreacyjną bez przyłącza prądu, zastanawiam się nad założeniem baterii słonecznych które zasiliłyby lodówkę, tv, jakiś ogrzewacz wody, kosiarkę , oświetlenie.
    Pytanie brzmi czy taka inwestycja jest opłacalna (ile może kosztować) co jest potrzebne?

Przykładowo zestaw podany przez kolegę wyżej:
    rhitmo89 wrote:
    zestaw 2 do 4 modułów (250W szt.), inwerter solarny 2000W, 2 akumulatory 12V 100Ah.

To tak poglądowo:
    - 4 moduły PV 250 W - 2000 do 3000 PLN
    - inwerter 2 kW - jakieś 2000 PLN
    - akumulator żelowy 12 V 200 Ah - jakieś 1000 PLN
    Czyli w sumie jakieś 5000 PLN za taki zestaw trzeba wybulić.
    Czy jest to opłacalne? Zależy od twojej kieszeni.
    palza1 wrote:
    ogrzewanie wody w dzień w nocy można wyłączyć

Co do ogrzewania wody - nie lepiej zaprząc do tego jakiś kolektor słoneczny nawet własnej roboty - będzie miał znacznie lepszą sprawność i co ważniejsze - prostą konstrukcję można wykonać samemu.
  • lampy.pl
    palza1
    Level 2  
    A czy kupno używanych modułów ma sens?
    czy ich wydajność wraz z wiekiem spada?
    jeśli chodzi o ogrzewanie wody to chyba nie będę w stanie wykonać takiej instalacji.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Kosiarkę kup spalinową. Ogrzewacz na gaz.
    Zaoszczędzisz 3000 zł.
    Xantix
    Level 40  
    palza1 wrote:
    A czy kupno używanych modułów ma sens?
    czy ich wydajność wraz z wiekiem spada?

Oczywiście, wydajność paneli z wiekiem spada - ale musiałyby być to bardzo stare moduły aby ich wydajność była znacznie mniejsza od nominalnej - producenci deklarują, że po 25 latach wydajność wynosi jakieś 80% nominalnej (czyli spadek o 20%).
    Jan_Werbinski wrote:
    Kosiarkę kup spalinową. Ogrzewacz na gaz.
    Zaoszczędzisz 3000 zł.

Kolega dobrze radzi. W dodatku - zawsze możesz zainwestować także w chłodziarkę absorpcyjną - taką chłodziarkę można zasilać za pomocą palnika gazowego. Wystarczyłoby ci zatem pare butli z gazem i kwestie grzania wody i lodówki miałbyś rozwiązaną.
    Do zasilania oświetlenia i drobnej elektroniki sądze, że wystarczyłby Ci panel 250 W i jakiś mały akumulator - TV zakup samochodowy na 12 V, podobnie oświetlenie użyj LED także na 12 V - dzięki temu odpadnie ci kwestia stosowania inwertera (wystarczy sam regulator ładowania aku) - dzięki czemu instalacja będzie znacznie tańsza...
    SonicPZN
    Level 9  
    podczepię się pod pytanie, mam mały domek rekreacyjny bez przyłączenia prądu i żeby zasilić przede wszystkim łądowarki akumulatorów do wkrętarki, podkaszarki, oświetlenie, telefon ew. tablet oraz w mniejszym stopniu małe radyjko, może w przyszłości małą lodówkę (mam taką z wiatraczkiem w środku a nie z tradycyjnym agregatem) i mały led tv max 15cali. Oczywiscie nie wszystko na raz.
    Do sprzętów roboczych typu wiertarki, wyrzynarka, mam agregat, także cięższych sprzętów nie będę z tego zasilać.

Oto co zamontowałem:
    Panel IBC klasy A monokryształ 180w max 23,7v max 7,6a na dachu altany
    akumulator żelowy 40ah (w planie kupno jeszcze jednego albo dwóch takich)
    regulator ładowania PWM 20A

mam kilka pytań:
    bezpieczeństwo? tj. czy korzystając z domku w weekendy co tydzień czy dwa mogę bez obaw postawić podłączony panel i aku? czy coś może się stać? przeładować aku etc. najgorsze obawy to oczywiście pożar.

jaką przetwornicę kupić czy sinusoidalną ( z tych tanich do 300 zł np za 250 zł jest Volt 300/600w) czy modifikowany sinus.

czy jesli się trafi okazja to kupić drugi taki panel 180w?
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Ustaw poprawne maksymalne napięcie ładowania w regulatorze, to nic się nie stanie z akumulatorem.
    Może być przetwornica zwykła, jeżeli nie będziesz używał podkaszarki, a lodówka będzie na Peltierze.
    SonicPZN
    Level 9  
    podkaszarkę mam akumulatorową, pytanie czy warto rozbudować o drugi taki sam panel przy założeniu że kupię jeszcze dwa aku po 40ah każdy łącznie bedzie 120ah?

jak wygląda kwestia łączenia paneli i łączenia akumulatorów, wyczytałem różne teorie: szeregowo, równolegle i nie wiem która najlepsza.

Może mi ktoś łopatologicznie wytłumaczyć w jakim czasie ładują się akumulator/y przy opcjach:
    1. żelowy 40ah i panel 180w max 23,7v 7ah
    2. żelowy 40ah i dwa panele j.w.
    3. trzy szt aku po 40ah każdy i jeden panej j.w.
    4. trzy szt aku po 40ah kazdy i dwa panele j.w.

Mam okazję kupić drugi taki panel i kilka aku 40ah i zastanawiam się czy ma to sens :)
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Ekonomicznie to zapewne żadnego sensu nie ma.
    Jeśli to hobby, to nie wolno oszczędzać i kupuj ile się da. :)
    byCris
    Level 11  
    4 aku to zapewne bezpieczniej łączyć równolegle na 12V z wielu powodów.

2 panele 180W naładują te 4 aku w pogodny dzień do ok. 10-tej, w pochmurny będzie kiepsko.
    SonicPZN
    Level 9  
    dzieki za odpowiedź, zakładając że korzystam z działki jedynie w weekendy to chyba pozostanę przy jednym panelu i 3 akumulatorach, może jak postawie większy domek to dołoże drugi panel, zwłaszcza że doczytałem w opisie kontrolera że przy 12v mogę podłączyć max 280w (lub 560 przy 24v) paneli o max 20a. Słońce pełne mam miedzy 10 a 13 wczesniej przysłania je drzewo (niestety tak mam postawiony domek) potem do konca dnia słońce jest ale pada pod innym kątem a nie chce się bawić w konstrukcję śledzącą słońce. Jeśli podczas mojej nieobecnosci między pn a czw. mnie nie bedzie to panel powinien dać radę z naładowaniem.
    Dopiero raczkuję z tematem fotowoltaniki ale już mi się podoba choćby fakt że mam gdzie naładować telefon, następne będzie chłodzenie piwka i obejrzenie czy posłuchanie choćby jakichś wiadomości :)
    palza1
    Level 2  
    Dziękuję wszystkim za pomoc
    temat uznaje za zamkniety