Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

odczyt wartości transformatora typu EE

patryklo 07 Jun 2016 23:18 1347 25
 • #1
  patryklo
  Level 13  
  Witam. poszukuję transformatora który znajduje się na zdjęciach, przeszukałem już internet i nigdzie nie mogę znaleźć żadnych informacji czy jest możliwość kupienia takiego oryginalnego lub zamiennika, byłem w sklepie elektronicznym lecz też nie mają nawet w katalogach, pan ze sklepu zasugerował mi bym dowiedział się jakie są napięcia na wejściu i wyjściu i wtedy może mi pomóc coś dobrać, lecz za bardzo nie wiem jak sprawdzić jakie są napięcia na wyjściu ponieważ jest on uszkodzony tzn, wydobywa się z niego dziwne syczenie tak jak z transformatorów WN które znajdują się w telewizorach. transformator który znajduję się na zdjęciu pochodzi z subwoofera aktywnego o mocy 60W. dodatkowy objaw jest taki że subwoofer normalnie się włącza lecz po podaniu sygnału nagle kontrolka zasilania płynnie gaśnie i rozłączą przekaźniki tak jakby brakowało zasilania, ewentualnie jeśli nie da rady czegoś dopasować proszę o informację jaki wzmacniacz tam zastosować może być nawet do samodzielnego montażu odczyt wartości transformatora typu EE  Dodano po 43 [sekundy]:

  odczyt wartości transformatora typu EE
 • #3
  patryklo
  Level 13  
  Już sam nie wiem gdzie jeszcze go szukać już różnie wpisywałem model nawet bez tego UM, lecz znalazłem tylko w grafice 2 zdjęcia do których nie było opisu
 • #5
  miecho18
  IT specialist
  Trafo zostaw w spokoju. Uszkodzenie masz gdzie indziej.
 • #6
  patryklo
  Level 13  
  Czyli tak naprawdę wychodzi na to że mogę cały układ wzmacniacza wykręcić i wywalić do śmieci, szkoda trochę tego subwoofera bo jest w idealnym stanie

  Dodano po 48 [sekundy]:

  miecho18 Czemu myślisz że uszkodzenie jest w innym miejscu ?
 • #7
  miecho18
  IT specialist
  Ktoś, kto zna podstawy elektroniki i posiada podstawową wiedzę o przetwornicach impulsowych naprawi to bez problemu.
 • #8
  patryklo
  Level 13  
  W takim razie obstawiam że posiadasz taką wiedzę na temat tych przetwornic, więc po czym wnioskujesz że transformator jest ok a uszkodzeniu uległ inny element ?
 • #9
  miecho18
  IT specialist
  1. Jeszcze nigdy nie spotkałem się z uszkodzeniem transformatora impulsowego o takiej mocy. To zdarza się bardzo rzadko.
  2. Po objawach, które opisałeś absolutnie nie można podejrzewać transformatora.
 • #10
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Z transformatora słychać syczenie - normalnie takie przetwornice pracują na ok 50 - 60 kHz. Tej spadła czestotliwość do kilku kHz, więc i wydajność także dramatycznie się zmniejszyła - Wzmacniacz pracuje pewnie w klasie B, wiec przy podaniu sygnału prąd pobierany z zasilacza wzrasta. Zasilacz ,,nie wyrabia" przy zaniżonej czestotliwości kluczowania i kontrolka gaśnie. Zmierzyć napięcie na kondensatorach głównych - od tego zacząć!
 • #11
  patryklo
  Level 13  
  Na tabliczce znamionowej jest nadruk że cały zestaw pobiera 150W, co do objawu to wygląda to tak że po podaniu sygnału jest nagły płynny spadek zasilania, jakby z kondensatorów tylko pobierał zasilanie do momentu wyłączenia i po odłączeniu sygnału znowu wraca wszystko do normy i kontrolka świeci ponowne podanie sygnału skutkuje znowu wyłączeniem i tak w kółko.
 • #13
  patryklo
  Level 13  
  Mogę spróbować zrobić pomiar napięcia na kondensatorach, czy coś jeszcze oprócz kondensatorów zmierzyć ?, zauważyłem że tam ktoś wcześniej już grzebał i najprawdopodobniej wymieniał tranzystory.
 • #14
  patryklo
  Level 13  
  odczyt wartości transformatora typu EE

  Dodano po 42 [sekundy]:

  odczyt wartości transformatora typu EE

  Dodano po 37 [sekundy]:

  odczyt wartości transformatora typu EE

  Dodano po 37 [sekundy]:

  odczyt wartości transformatora typu EE
 • #15
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Bez oscyloskopu jest bardzo trudno naprawić taki przypadek. Konieczne jest ,,zobaczenie " kształtu przebiegów impulsów. Ale, radził bym najpierw pomierzyć WSZYSTKIE (!) napięcia wyjściowe. Przy przebitej którejś diodzie w prostowniku strony wtórnej lub kondensatora elektrolitycznego tak się może dziać z przetwornicą. Także warto by zmierzyć wartości napięć na transoptorze.
 • #16
  patryklo
  Level 13  
  Przepraszam bardzo że tak dodałem zdjęcia lecz nie chciało inaczej się załadować, zmierzyłem napięcie w sumie na 4 kondensatorach tych największych na pierwszym zdjęciu są dwa kondensatory na napięcie 200V po pomiarze na jednym było 148V a na drugim 160V, następne dwa kondensatory które widać na tym samym zdjęciu po prawej stronie są na napięcie 50V a na jednym i drugim podczas pomiaru pokazało 35V, pomiar został zrobiony bez obciążenia tzn głośnik odłączony i brak sygnału wejściowego.
 • #17
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Masz problem natury, przepraszam podstawowej Szanowny Kolego - odróżnienie strony pierwotnej od wtórnej tej przetwornicy :cry: Na kondensatorach elektrolitycznych strony pierwotnej, zaraz za prostownikiem, powinno być około 300VDC - wyprostowane napięcie szczytowe sieci. To by się zgadzało. Wynika z tego, że kondensatory po prostowniku sieciowym są połączone szeregowo - pewnie tam jest przełącznik napięć 115/230 VAC ? Dodam po zastanowieniu - może być wymienione na niewłaściwy tranzystor kluczujący (?) .....bez oscyloskopu nie ruszysz sprawy....no może jeszcze pomiar napięcia na transoptorze strona wejściowa i jego wyjście OC .
 • #18
  patryklo
  Level 13  
  Wiem co oznacza strona pierwotna i wtórna, lecz opisując te kondensatory nie pomyślałem by napisać które jakie są dlatego napisałem jakie są ich napięcia. Nie ma przełącznika 115V/230V.
 • #20
  patryklo
  Level 13  
  317VDC czyli wydaje się wszystko okej ?
 • #22
  patryklo
  Level 13  
  A może znajdzie się jakaś osoba z Gdańska która by mogła się podjąć naprawy tego wzmacniacza ? jakich kosztów można się spodziewać za samą diagnozę ?
 • #24
  patryklo
  Level 13  
  Pytanie zostało zadane ogólnie :) a co do samych kosztów to myslę że jesteś w stanie odpowiedzieć :D
 • #26
  patryklo
  Level 13  
  Moja wina nie spojrzałem na miasto u ciebie :D dzisiaj poszukam jakiegoś elektronika w Gdańsku i zobaczę co mi powie na temat tego wszystkiego :)