Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BOSCH gbh 2-28 DFV vs. Makita HR2631FT

visterio 08 Cze 2016 10:58 1905 6
  • #1 08 Cze 2016 10:58
    visterio
    Poziom 9  

Panowie,

Stoję przed wyborem młoto-wiertarki. W finale mojego konkursu na nową wiertarkę znalazły się:
    - BOSCH gbh 2-28 DFV
    - Makita HR2631FT

Cel: generalny remont mieszkania 1-2 razy w roku (w przyszłości może budowa domu). W każdym z tych remontów/budów nie będzie to główna wiertarka na placu boju bo ekipy budowlane mają swój sprzęt, a z tego będę korzystał tylko ja (po prostu lubię mieć swoje).

Uprzedzam, że nie chcę żadnej taniej marketówy. Po prostu lubię dobre i profesjonalne narzędzia, które mają mi wystarczyć na długo.
    Wyznaję zasadę, że praca przy użyciu narzędzi ma być łatwa i przyjemna, a nie, żeby owe narzędzia tę pracę utrudniały.

Może ktoś miał do czynienia z tym sprzętem i jest w stanie doradzić?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

• #2 08 Cze 2016 12:06
    krzysiek_krm
    Poziom 29  

Witam.

Nie mam żadnych (ani dobrych ani złych) doświadczeń z urządzeniami firmy Bosch.
    Jednak kilka lat temu dałem się namówić na sprzęt firmy Makita, który jest uznawany za dość profesjonalny, za umiarkowane pieniądze.
    Aktualnie mam następujące narzędzia:
    - prostą wiertarkę bateryjną, kupioną w jakiejś promocji w wielkiej walizce z dużą liczbą gadżetów
    - ręczną piłę tarczową
    - ręczną, prostą frezarkę
    - wiertarkę udarową, bodajże HR2470
    i nie mam żadnych uwag do sprzętu.
    Nie używam go zarobkowo, ale dosyć często coś robię nim w domu. Używa się go wygodnie, przez ponad cztery lata dosłownie nic się nie zepsuło. Słyszałem, że pojawiają się urządzenia o nieco mniejszej niezawodności, ale kupując swoje narzędzia, sprawdzałem, żeby było na nich jawnie napisane "Made in Japan", chyba etos pracy Japończyków jest tak wysoki, że faktycznie wszystko działa bez awarii. Rzecz jasna, dbam o te narzędzia, po skończonej pracy wycieram z pyłu i kurzu, czasami coś przedmucham sprężonym powietrzem, itp.
    Jeden z moich znajomych opowiedział mi, że jego teść ma wiertarkę Makita, po ośmiu latach używania (!!!) musiał wymienić kabel, który się przetarł, trochę chyba z jego winy.
    Moja wiertarka udarowa ma możliwość wymiany całego uchwytu SDS na zwyczajny zaciskowy, który można używać ze zwykłymi wiertłami, oba te uchwyty były kupione od razu z wiertarką, w komplecie. Ułatwia to życie, nie trzeba mieć drugiej wiertarki do zwykłych wierteł. Trochę się obawiałem pojawienia się jakichś nadmiernych luzów w takim rozwiązaniu, ale żadne takie zjawisko nie występuje.
    Jeszcze dodatkowa uwaga organizacyjna.
    Jeżeli nie ma konieczności kupowania sprzętu na firmę, lepiej kupić go na paragon, jako osoba prywatna (nie na fakturę), jest wówczas znacznie dłuższa gwarancja, w razie jakby co.

Pozdrawiam

• #4 09 Cze 2016 21:28
    mietek440
    Poziom 16  

DSR ma na stałe wbudowany uchyt sds , montaż zwykłego uchwytu poprzez adapter sds .

• #6 09 Cze 2016 22:31
    Topolski Mirosław
    Specjalista AGD

GBH 2-24DFR ma wymienny uchwyt, GBH2-26 DFR również ma dobrą opinię wśród użytkowników.
    Jeśli chodzi o GBH 2-28 DFV to z takim uszkodzeniem jeszcze się nie spotkałem - to był uszkodzenie Twojego sprzętu czy też kilka różnych przypadków?

• #7 09 Cze 2016 23:11
    visterio
    Poziom 9  

Cieszę się, że dyskusja trochę ożyła :)

Ja cały czas drążę temat. Poniżej to czego się dowiedziałem:

Bosch - podobno ma nową obudowę przekładni, a konkretnie metalową zamiast plastikowej. Z kolei o Makicie znalazłem informację, że ma "wzmocnioną" przekładnie względem swojego poprzednika. Informacja niezbyt porównywalna więc powiedzmy, że remis.

Podobno Makita ma dłuższe gniazdo SDS (o kilka milimetrów) i podobno precyzja wiercenia jest lepsza - mniej luzów poprzecznych względem osi wiertła przez co otwory są bardziej okrągłe.

Plusem jest wymienny uchwyt w makicie i podobno nie ma wyczuwalnych luzów pomimo wspomnianego właśnie wymiennego uchwytu. Wydaje mi się (nie wiem na ile moje rozumowanie jest poprawne), że w przypadku wymiennego uchwytu, można je łatwo zastąpić w przypadku zużycia, dobrze myślę?

Czy ktoś może potwierdzić/zaprzeczyć?

@robokop Czy to pęknięcie powstało tak po prostu? Może wiertarka upadła? To jak dla mnie minus...

Dodano po 1 [minuty]:

Topolski Mirosław napisał:
    Jeśli chodzi o GBH 2-28 DFV to z takim uszkodzeniem jeszcze się nie spotkałem

Twoje wypowiedz brzmi tak jak byś spotkał się z innymi usterkami tej wiertarki. Można wiedzieć jakie to były usterki? I na ile te informacje są rzetelne?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME