Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Zlecę]Sterownik slidera DSLR

kominluk 08 Cze 2016 14:01 2175 28
  • #1 08 Cze 2016 14:01
    kominluk
    Poziom 4  

Zlecę wykonanie sterownika do slidera najlepiej w obudowie.

Potrzebne funkcjonalności to:
    - ciągła praca z zadaną prędkością (również możliwość płynnej zmiany prędkości w czasie pracy)
    - praca w trybie timelapse z możliwością ustawienia długości kroku i długości pauzy
    - wyzwalacz migawki w czasie postoju
    - funkcja loop (slider jeździ i wraca)
    - zasilanie z pakietów lipo stosowanych w modelarstwie

Ponieważ zależy mi na bardzo płynnej pracy oraz pracy w pionie zastanawiam się czy lepszy będzie silnik krokowy czy DC z przekładnią. Ew. sugestie, uwagi mile widziane.

- czas realizacji możliwie krótki
    - budżet < 500 zł
    - forma płatności przelew
    - kontakt no PW

Kontaktuj się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
  • #2 08 Cze 2016 20:37
    sundayman
    Poziom 24  

Cytat:
    Ew. sugestie, uwagi mile widziane.

Sugestia - kupić gotowe i nie zawracać... głowy ;

http://herculesdslr.pl/19-slider-jazdy

• #3 08 Cze 2016 20:49
    kominluk
    Poziom 4  

Cytat:
    Sugestia - kupić gotowe i nie zawracać... głowy ;

http://herculesdslr.pl/19-slider-jazdy

I gdzie Twoim zdaniem jest ten sterownik ?

• #5 09 Cze 2016 08:04
    marnowak
    Poziom 14  

Człowieku za tą kwotę, to nie pokryjesz nawet 1/10 części za ten sterownik.

• #6 09 Cze 2016 11:49
    crobe
    Poziom 17  

No nie przesadzajcie sterownik stołu obrotowego do zdjęć 360, z silnikiem krokowym kosztował mnie 200 PLN :). Reszta to program...

• #7 09 Cze 2016 11:58
    meriones
    Poziom 9  

Jeśli chodzi o sam sterownik, wystarczy np. dopasować od drukarek 3D.
    Przerobienie oprogramowania trochę przekroczy budżet, ale nie jest to produkt komercyjny więc nie będzie tragedii.

Ps. Lubię czytać ten dział, więc czekam na falę postów o wykorzystywaniu elektroników oraz jak małe pojęcie autor ma o budowaniu jakichkolwiek urządzeń. Nie zawiedźcie mnie :)

• #9 09 Cze 2016 12:28
    zmyslonyy
    Poziom 26  

@meriones, a skąd wiesz, że nie jest komercyjny? i jak to się ma do poświęconego nakładu czasu i pracy?
    Chociaż czytając Twoje ogłoszenie by wykonać akurat taki Twój projekt to rzeczywiście masz mgliste by nie napisać, że żadne o tym pojęcie. Takie projekty to czasem praca dla kilku osób przez dobre kilka miesięcy a Ty to oceniasz na 2-5h dla osoby i to jeszcze niezbyt doświadczonej. No ale to nie jest dział fantazjowania czy niespełnionych życzeń tylko dział...zleceń.

• #10 09 Cze 2016 12:54
    meriones
    Poziom 9  

zmyslonyy napisał:
    @meriones, a skąd wiesz, że nie jest komercyjny? i jak to się ma do poświęconego nakładu czasu i pracy?
    Chociaż czytając Twoje ogłoszenie by wykonać akurat taki Twój projekt to rzeczywiście masz mgliste by nie napisać, że żadne o tym pojęcie. Takie projekty to czasem praca dla kilku osób przez dobre kilka miesięcy a Ty to oceniasz na 2-5h dla osoby i to jeszcze niezbyt doświadczonej. No ale to nie jest dział fantazjowania czy niespełnionych życzeń tylko dział...zleceń.

Tak się składa, że wystarczy zapytać czy projekt jest komercyjny.

Zlecenie z mojego ogłoszenia zostało wykonane w 1 dzień roboczy razem z projektem. Były to same złącza do modułów z już gotowymi schematami, ale po co czytać czy się zapytać, przecież łatwiej od razu ocenić.

crobe napisał:
    Masz racje za ceny tu padające szokują...

Nie szokują, po prostu są ok, a niektóre nawet zaniżone. Panowie słusznie biorą pod uwagę stworzenie dokumentacji, wykonanie testów i miliony innych rzeczy potrzebnych do wykonania sterownika.

• #11 09 Cze 2016 13:59
    zmyslonyy
    Poziom 26  

@meriones bajki o zrobieniu takiego projektu w jeden dzień to możesz opowiadać dzieciom w piaskownicy.

Z samego zadania pytania o to czy to jest komercyjne czy też nie nic jeszcze nie wynika tym bardziej, że tutaj się nie od dziś wałkuje, że zaprojektowanie i zrobienie jednej sztuki wcale nie będzie tańsze niż zakup już gotowego wyrobu dostępnego w sprzedaży. Więc czy robimy jedną sztukę czy robimy w perspektywie tysiące sztuk to poświęcamy zwykle podobnie długi czas na zaprojektowanie takiego czy innego urządzenia. Zupełnie inna sprawa, że część twierdzi, że dla siebie ale w perspektywie myśli o możliwości powielenia tego.

• #12 09 Cze 2016 16:22
    meriones
    Poziom 9  

Autor tematu powinien mi podziękować, teraz dyskusja zaczyna się obracać wokół mojej osoby.

@zmyslonyy Szanuję twoją wiedzę i umiejętności, ale musisz uwierzyć, że da się zaprojektować i wytrawić w ciągu 1 dnia moje zlecenie, to nie jest kosmiczna technologia, a skopiowanie pinów z istniejących schematów i ich połączenie. Nie trzeba optymalizować, przejmować się różnymi efektami itp. Przypuszczam, że wykonujesz duże projekty, wymagające więcej uwagi i dokładności więc stąd te wątpliwości.

Wracając do tematu, jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że autor aktualnego zlecenia kłamie i tak naprawdę chce zbić miliony na projekcie który ktoś wykona a on tylko skopiuje, to dlaczego nie podpisać umowy o dzieło bez przeniesienia praw autorskich?
    Uważam również, że nie trzeba poświęcać aż tyle uwagi projektom niekomercyjnym. Nikt nie zmusza nas do budowania wszystkiego od 0, można korzystać z gotowych modułów, bądź jak napisałem w pierwszym poście wykorzystać istniejące rozwiązanie :)

• #13 09 Cze 2016 16:50
    zmyslonyy
    Poziom 26  

meriones napisał:
    Szanuję twoją wiedzę i umiejętności, ale musisz uwierzyć, że da się zaprojektować i wytrawić w ciągu 1 dnia moje zlecenie, to nie jest kosmiczna technologia, a skopiowanie pinów z istniejących schematów i ich połączenie. Nie trzeba optymalizować, przejmować się różnymi efektami itp. Przypuszczam, że wykonujesz duże projekty, wymagające więcej uwagi i dokładności więc stąd te wątpliwości.

Widzisz...problem jest w tym, że piszesz nieprawdę. Takiego projektu nie da się zrobić w jeden dzień i to nawet gdyby pracowało przy tym kilka osób. Jedyna możliwość jest taka, że ktoś Ci sprzedał swoją/czyjąś wielomiesięczną pracę w "jeden dzień".
    Musiał mieć gotowy projekt i już wcześniej zrobione płytki oraz napisany program. W jeden dzień to można co najwyżej porobić korekty w programie aby dostosować do jakiegoś innego zastosowania.

meriones napisał:
    Wracając do tematu, jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że autor aktualnego zlecenia kłamie i tak naprawdę chce zbić miliony na projekcie który ktoś wykona a on tylko skopiuje, to dlaczego nie podpisać umowy o dzieło bez przeniesienia praw autorskich?
    Uważam również, że nie trzeba poświęcać aż tyle uwagi projektom niekomercyjnym. Nikt nie zmusza nas do budowania wszystkiego od 0, można korzystać z gotowych modułów, bądź jak napisałem w pierwszym poście wykorzystać istniejące rozwiązanie :)

Ty chyba sobie żartujesz...Szkoda papieru na podpisywanie umowy na przedstawiony wyżej budżet. Po drugie projekty niekomercyjne niewiele w przedmiocie sprawy zmieniają. Czas poświęcony na wykonanie tego zwykle bywa zbliżony bo przecież to, że jest to niekomercyjne nie znaczy, że mamy robić bubel.
    Nie wiem skąd istnieje przekonanie, że jak niekomercyjnie to znaczy, że może kosztować tyle ile podobne urządzenie sprzedawane w supermarkecie? Pomimo tego, że rzeczywiste koszty związane z samym zaprojektowaniem tego wcale nie są jakoś znacznie mniejsze.

• #14 09 Cze 2016 17:13
    meriones
    Poziom 9  

Cytat:
    Widzisz...problem jest w tym, że piszesz nieprawdę. Takiego projektu nie da się zrobić w jeden dzień i to nawet gdyby pracowało przy tym kilka osób. Jedyna możliwość jest taka, że ktoś Ci sprzedał swoją/czyjąś wielomiesięczną pracę w "jeden dzień".
    Musiał mieć gotowy projekt i już wcześniej zrobione płytki oraz napisany program. W jeden dzień to można co najwyżej porobić korekty w programie aby dostosować do jakiegoś innego zastosowania.

Teraz nie wiem o czym piszemy. Jeśli o tym projekcie tutaj, to się zgadzam, że budżet za mały, że wymagania za duże itp. itd.

Jeśli jednak chodzi o mnie, to trzeba przeczytać jeszcze raz uważniej co było przedmiotem zlecenia - samo PCB ze złączami do modułów. Całość miałem spiętą i działającą na płytce prototypowej, więc nie było niespodzianek.

Co do drugiej części twierdzę, że wykorzystanie gotowca z innego urządzenia nie będzie bublem.

• #15 09 Cze 2016 17:15
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Sterowniki są tak popularne, że raczej jest problem w czym wybierać...
    Googlasz Raspberry Pi Slider i masz masę rozwiązań, nawet z ekranem dotykowym.
    Chcesz wyświetlacz tekstowy to Arduino Slider....
    Na forum Nikona jeden z kolegów robił intervalometr i miał go rozbudować o sterowanie Slidera, zerknij na to http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=258296
    Jak sam zrobisz to zmieścisz się w kwocie, nikomu raczej nie będzie się chciało wyważać otwartych drzwi, samemu zrobisz na chińskich płytkach, bo u nas materiał droższy niż tam gotowe drivery do silników krokowych.
    Pozdrawiam

• #16 09 Cze 2016 17:41
    zmyslonyy
    Poziom 26  

@meriones co do jednego masz rację, że gdzieś mi umknęła informacja, że te Twoje zlecenie zaprojektowania i wykonanie samego PCB jest bez oprogramowania. I tutaj przy takich ogólnych założeniach można się z Tobą zgodzić. Moja pomyłka, moja wina...przepraszam.

• #17 10 Cze 2016 00:22
    2762064
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 10 Cze 2016 09:14
    st4chuu
    Poziom 15  

Najprościej i najtaniej wg mnie.
    Sterownik reprap (około 30 zł z wysyłką) do tego generator impulsów na NE555.
    Funkcja loop, krańcówki i jakaś prosta logika na przekaźnikach.
    Migawka również na przekaźnikach.
    obudowa jakaś uniwersalna.
    Silniki krokowe, masa używanych na allegro z demontażu po kilkanaście PLN

Przy minimalnej wiedzy i umiejętności autor samodzielnie wykona sterownik. W cenie części nie przekraczającej z wysyłką 150 zł.

Wystarczy post w innym dziale i na pewno znajdą sie chętni to pomocy.

• #19 10 Cze 2016 09:49
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

A ja powiem, że lepiej kupić jakiś sterownik silnika krokowego, na przykład Stepstick Ramps + klon Arduino. Od strony mechanicznej dwie metalowe rurki, pręt gwintowany z nakrętką i kilka elementów z drewna lub metalu by zrobić sam slider. Silnik krokowy to można nawet z drukarki wziąć, albo kupić jakąś używkę za <20PLN. Autor sam napisze program i będzie miał z głowy wydawanie kasy na pomoc elektroników od siedmiu boleści, co zakładają koszt 10kPLN za proste urządzenie...

• #20 10 Cze 2016 09:58
    2762064
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 10 Cze 2016 10:08
    st4chuu
    Poziom 15  

Urgon napisał:
    AVE...

A ja powiem, że lepiej kupić jakiś sterownik silnika krokowego, na przykład Stepstick Ramps + klon Arduino. Od strony mechanicznej dwie metalowe rurki, pręt gwintowany z nakrętką i kilka elementów z drewna lub metalu by zrobić sam slider. Silnik krokowy to można nawet z drukarki wziąć, albo kupić jakąś używkę za <20PLN. Autor sam napisze program i będzie miał z głowy wydawanie kasy na pomoc elektroników od siedmiu boleści, co zakładają koszt 10kPLN za proste urządzenie...

Myślę, że jeżeli autor nie miał do czynienia z Mikrokontrolerami w zupełności wystarczy na jego potrzeby sterownik od Reprapa, gdzie na wejście wystarczy dać sygnał enable, kierunek obrotów. Częstotliwością impulsów sterować prędkość silnika. Prosty generator na NE555
    Wg mnie praca na 2 weekendy.
    -jeden analiza tego co potrzebuje poczytanie i zrobienie zamówienia
    -złożenie całości

mkt2 napisał:
    Urgon napisał:
    Od strony mechanicznej dwie metalowe rurki, pręt gwintowany z nakrętką i kilka elementów z drewna lub metalu by zrobić sam slider.

Autor jasno się wyraził co do zakresu pracy:

kominluk napisał:
    Zlecę wykonanie sterownika do slidera najlepiej w obudowie.

Może ktoś jeszcze doda do zestawu samochód do przewozu tego sprzętu?

Uragonowi chodziło pewnie o to, że w cenie którą przewidział autor wykona całość ze sterownikiem samodzielnie. A skoro ma slider już gotowy a potrzebuje sterownik zrobi to dużo taniej.

• #22 10 Cze 2016 10:12
    2762064
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 10 Cze 2016 10:24
    st4chuu
    Poziom 15  

mkt2 napisał:
    st4chuu napisał:
    Uragonowi chodziło pewnie o to, że w cenie którą przewidział autor wykona całość ze sterownikiem samodzielnie. A skoro ma slider już gotowy a potrzebuje sterownik zrobi to dużo taniej.

Mi chodzi o to, że autor podał realną cenę za konkretny zakres pracy a tamten post zawierając dodatki tę cenę podważa.

Cena podana jest realna jeżeli robisz sam.
    Jeżeli podejmujesz się jako wykonawca cena 500 zł jest zdecydowanie za niska
    -zaprojektowanie
    -zaprogramowanie
    -wykonanie
    -przetestowanie
    -usunięcie ewentualnych późniejszych problemów i forma gwarancji.

Ostatni punkt niestety ale swoje kosztuje.

• #24 10 Cze 2016 10:30
    2762064
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 10 Cze 2016 10:31
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Wrzucę jako ciekawostkę : http://ditogear.com/store/accessories/55-ditogear-omnicontroller-5901750920011.html
    Jeden inżynier, czas od pomysłu do tej wersji około roku. Po drodze z 5 prototypów w śmietniku. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jakie niuanse wychodzą podczas tego typu zleceń.

• #26 10 Cze 2016 10:31
    zmyslonyy
    Poziom 26  

Ja to proponuje PC z demobilu bo w sumie jakby się dobrze zakręcić to odda ktoś mu za darmo. Jakby pogrzebać w śmietnikach to i silnik krokowy się znajdzie, a ze złomu da się wystukać, wyszlifować, przyciąć, nagwintować czy skręcić odpowiednią konstrukcję.

Niemniej o ile wiem to jest dział zleceń komercyjnych a nie pomocy. Zupełnie inna sprawa, że koledzy chętnie się dzielą swoją wiedzą więc zaproście autora tematu do rozważania możliwych rozwiązań i do pomocy w tym zakresie. Jeśli będę mógł w czymś pomóc to chętnie pomogę tylko nikt z nikogo nie ściągnął jakiegoś podstawowego obowiązku aby się zorientować gdzie taką prośbę należy napisać. Jeśli dla was poświęcany czas na czyjeś projekty jest darmowy to nikt wam tego nie broni ale niektórzy z tego żyją i wtedy poświęcony czas i praca to jest źródło utrzymania. Tylko a może aż tyle...To tak jakby wam ktoś zabierał środki do życia. Praca projektowa też nie polega na tylko i wyłącznie stricte samym wykonaniu projektu bo czasem trzeba najpierw też trochę czasu poświęcić na analizę założeń i odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych czy programowych.

Pozostaje jeszcze wyjaśnienie do czego to w istocie jest? Bo nawet to, że autor tego nie chce powielić to nie znaczy, że nie potrzebuje tego do pracy zawodowej z której jak rozumiem zarabia. On zarabia to nie rozumiem dlaczego ktoś inny miałby na tym nie zarobić, że ktoś ma pomysł który chciałby zrealizować nie znając się na tym. Ciekawe czy autor też innym za (pół)darmo wykonuje swoją pracę? Nie sądzę bo by się pozbawił również środków do życia.

A swoja drogą jeśli w Polsce mamy samych geniuszy którzy za takie drobne i nie komercyjne projekty są wstanie zrobić za (pół)darmo to proponuje im zarejestrować firmę i spróbować przeżyć z takich zleceń za proponowane budżety. Ludzi którzy chcą wykonać tego typu projekty za grosze jest bez liku...Będą się mogli realizować zawodowo i zostać doceniani finansowo a nie tylko dobrym słowem. Czyż to nie jest genialne w swojej prostocie?

• #27 10 Cze 2016 10:32
    st4chuu
    Poziom 15  

Rodzaj umowy jest nie doprecyzowany. To tylko Twoja spekulacja.

• #28 10 Cze 2016 10:34
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

@St4chuu.
    Chędożysz trochę androny. Gotowe sterowniki do slidera, produkcji amatorsko-profesjonalnej na alledrogo stoją po 190-250 złotych + koszty wysyłki. Dobrze opisanych projektów DIY jest od metra. Autor tego tematu podał cenę odpowiednią, ale jak mu ludzie zaczęli pisać, że to koszt 10k PLN i zbaczać z tematu na koszty wykonania płytki developerskiej dla Atmegi, to się zniechęcił. Też bym się zniechęcił na jego miejscu widząc poziom "profesjonalizmu" tutaj zaprezentowany...

• #29 10 Cze 2016 10:38
    2762064
    Użytkownik usunął konto