Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser (?) do pozycjonowania - szkło w wodzie

08 Cze 2016 16:03 4662 3
  • Poziom 5  
    Witam wszystkich :)

Poszukuję rozwiązania problemu z pozycjonowaniem materiału w wiertarce stacjonarnej, pionowej. Materiał obrabiany to szkło wszelkiego typu. Wiertarka posiada wiertło dolne i górne, rurowe, przez które podawana jest woda. Tradycyjne znakowanie markerem nie sprawdza się ze względu na zmywanie narysowanych krzyży, ponadto odległość operatora od stołu utrudnia nachylenie się - operacja znacznie się wydłuża. Widziałem rozwiązania w postaci diody w osi wiertła, dające jeden punkt, jednak przy obecności wody na tafli szkła, pojawiają się przekłamania.

Dlatego pytanie do Szanownych Forumowiczów, czy zna ktoś może inne rozwiązanie tej kwestii? Może jakieś gotowe moduły rzucające krzyż z wysięgnika? Chociaż przy takim rozwiązaniu pewnie znowu dochodzi przekłamanie...
  • Poziom 32  
    Czy dalej opisany warsztatowy, prostacki sposób, wzięty z obróbki metali miałby zastosowanie?

Opis: Zrobienie niewielkiego znacznika narzędziem skrawającym przed obróbką właściwą z zastosowaniem cieczy chłodząco-smarującej, czyli szybko i "na sucho".

W przypadku wiercenia metali czasem stosuje się najpierw zrobienie otworu "pilotującego" o mniejszej średnicy, niż docelowy. Wcześniej można zrobić znacznik samym wiertłem, na niskich obrotach. A jeszcze wcześniej robi się znacznik ręcznie, metodami trasowania, np. rysikiem i punktakiem lub nawet ołówkiem.

Oczywiście nie proponuję skopiowania opisanej metody "1:1", lecz adaptację samej idei.

Pomysł z rzutowaniem czegoś na szkło wydaje się możliwy do realizacji. Przyszło mi do głowy coś dziwnego, ale najwyżej forumowicze mnie wyśmieją. Otóż czytniki kodów kreskowych dają obraz odcinka. Dwa takie czytniki mogą dać znak krzyża. Warunek: Czytniki nie mogą być "rozkalibrowane" (nie znam poprawnego określenia - szeroka, drżąca krecha lub plama). Istotne ograniczenie - optyka. Warstwa szkła połączona z warstwą wody - żeby się nie rozpisywać wystarczy przypomnieć doświadczenia z lekcji fizyki. No i jeszcze drgania.

Krzysztof Podstawa
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    A zdałby egzamin laser w osi wiertła ale zamontowany od spodu ?