Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Złącza śrubowe - listwy zaciskowe N/PE a przewody aluminiowe

08 Cze 2016 17:46 3204 5
  • Poziom 16  
    Witam!

Mam kilka pytań odnośnie przyłączania aluminiowych przewodów do zacisków śrubowych takich jak na zdjęciu, oraz odnośnie samych zacisków.

Mianowicie interesuje mnie materiał z jakiego przeważnie wykonuje się takie listwy - czy ktoś może podzielić się wiedzą bądź doświadczeniami? Jednoznacznej odpowiedzi nie udało mi się nigdzie znaleźć na ten temat, jednak wiele osób twierdzi, że jest to mosiądz jak w popularnych "kostkach" łączówkach.

Druga sprawa, to kwestia przyłączania przewodów aluminiowych, do złączy wykonanych ze stopów zawierających miedź - praktycznie spotyka się je wszędzie w skrzynkach bezpiecznikowych (takich jak na zdjeciu) i na oko wyglądają na wykonane z tego samego materiału. W droższych, markowych skrzynkach spotkałem też listwy typowo miedziane.

Na jednym zdjęciu widać, że postępuje utlenianie przewodów aluminiowych przyłączonych do ów listwy, jednak w listwie występują też przewody miedziane, które bezpośrednio nie stykają się z aluminiowymi - czy utlenianie wynika z bezpośredniego kontaktu listwy zaciskowej z aluminiowym przewodem?

Jeżeli połączenie przewodu aluminiowego w takiej listwie tworzy ogniwo, to jak skutecznie zabezpieczyć, odseparować takie połączenie? Podkładki i wszelkie ustrojstwa bimetalowe znam, jednak tulejek Cu-Al do przewodów o przekroju mniejszym niż 6mm^2 nie spotkałem.

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

Złącza śrubowe - listwy zaciskowe N/PE a przewody aluminiowe Złącza śrubowe - listwy zaciskowe N/PE a przewody aluminiowe
  • Pomocny post
    Moderator - Elektryka
    Matitronik napisał:
    Na jednym zdjęciu widać, że postępuje utlenianie przewodów aluminiowych przyłączonych do ów listwy

To nie jest skutek korozji elektrochemicznej ale kiepskiego dokręcenia śrub.
  • Poziom 16  
    Dziękuję za odpowiedź.

Jeżeli chodzi o ten konkretny przykład, to zaciski, były ponoć skręcone z maksymalną możliwą siłą, jednak właściciel twierdził, że wymiana samej szyny nie rozwiązała problemu (nawet z dodatkowymi tulejkami aluminiowymi) i po pewnym czasie złącze wygląda identycznie.

Sugerowałem wadę w instalacji, jednak takiej możliwości ponoć nie ma... :)

Jeżeli ktoś miał podobny problem, proszę o komentarz.
  • Pomocny post
    Admin Elektroenergetyka
    Matitronik napisał:

Jeżeli chodzi o ten konkretny przykład, to zaciski, były ponoć skręcone z maksymalną możliwą siłą, jednak właściciel twierdził, że wymiana samej szyny nie rozwiązała problemu (nawet z dodatkowymi tulejkami aluminiowymi) i po pewnym czasie złącze wygląda identycznie.

Rozpłaszczyło aluminium na cieniutki listek w miejscu styku i efekt taki sam co przy niedokręconej śrubie :D
    Matitronik napisał:

Sugerowałem wadę w instalacji, jednak takiej możliwości ponoć nie ma... :)

Wadą tej instalacji to aluminium i pośrednio docisk , zbyt słaby lub zbyt mocny - resztę zawsze załatwia obciążenie obwodu.
    Matitronik napisał:
    Jeżeli ktoś miał podobny problem, proszę o komentarz.

Średnio kilka razy w tygodniu. Żadna nowość.

Ludzie myślą, że jak wymienią starą rozdzielnice na nową to stara instalacja aluminiowa odżyje. Niestety. Wymiana akumulatora w starym Fiacie 125p nie gwarantuje dalszej jazdy :D
  • Poziom 16  
    Dziękuję za zainteresowanie.

Łukasz-O napisał:
    Rozpłaszczyło aluminium na cieniutki listek w miejscu styku i efekt taki sam co przy niedokręconej śrubie :D

Ten pan wymienił już jakiś czas temu instalację na przewody miedziane, jednak zdjęcie zostawiłem sobie jako przykład. Mimo wszystko niektóre druty były zakończone/zagięte w "U" i na wstępnych oględzinach, zamocowane w zaciskach dosyć solidnie. Ale ten temat już zostawiam, bo tu dochodziła jeszcze kwestia obciążenia obwodów jak Pan wspomniał. Sam właściciel gospodarstwa miał instalację 3F w piwnicy, do zasilania kompresora 6,5kW i kilku innych dupereli, przedłużoną przewodem miedzianym 6mm^2 jednak z przewodu Al o przekroju prawdopodobnie 1,75mm^2 - potrzeba matką wynalazków a "maszyna musi chodzić i zarabiać pieniądze". ;)

Pytałem o kwestię przyłączania przewodów ze stopu Al do szyny ze stopów Cu z tego względu, że przeważnie w każdym takim przypadku, kombinacja przewodów Al+Cu w takich listwach powodowała powstawanie jakiś dziwnych nalotów, korozji czy innych zjawisk na tych elementach. Nie tak bardzo jak na załączonym zdjęciu, ale jednak na tyle, żeby przykuć uwagę, że coś się dzieje.

Rozumiem, że nie ma co obawiać się łączenia w takiej listwie przewodów aluminiowych?

Pozdrawiam Serdecznie
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Jeśli chodzi o łączenie alu-cu wysttępuje tutaj różnica potencjałów samego materiału, której efektem jest "wyrywanie" aluminium przez miedź. Aby tego uniknąć można użyć pasty do żył aluminiowych WAGO Alu-Plus. Wstrzykujesz ją w miejsce łączenia oraz na żyłe, i skręcasz. Łączenie z tą pastą stanie się trwalsze.

Ps. Dzieje się tak nie tylko w przypadku alu-cu, lecz w każdym łączeniu metali o dużej różnicy szlachetności. Przepływ prądu potęguje to zjawisko, dlatego właśnie łączenie alu-cu jest tak znane.