Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migomat strzela i przerywa.

Alien97 08 Cze 2016 21:08 6519 30
  • #1 08 Cze 2016 21:08
    Alien97
    Poziom 3  

Mam problem z migomatem 165/3 gaz CO2,220V
    Przerywa i pryska,nie da się nic pospawać równo.

Link

Co mogło ulec uszkodzeniu? Migomat strzela i przerywa.
    Myślałem prysnąć to sprejem do styków ale nie wiem dokładnie gdzie.Podajnik drutu działa dobrze.

1 29
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 08 Cze 2016 21:35
    bearq
    Poziom 36  

Jaki prąd spawania, jaka wartość gazu? Zacznij od pomiaru napięcia na wejściu oraz wyjściu migomatu najpierw na jałowo, później podczas spawania bo prawdopodobnie brakuje prądu.

2
  • #3 09 Cze 2016 00:48
    Alien97
    Poziom 3  

Podpowiedz jak to sprawdzić bym krzywdy sobie nie zrobił.Mam miernik uniwersalny.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #4 09 Cze 2016 01:12
    bearq
    Poziom 36  

Jeśli nie wiesz jak sprawdzić napięcie zasilania migomatu i napięcie spawania to może daj sobie z tym spokój zanim zrobisz sobie krzywdę

0
  • #5 09 Cze 2016 03:08
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Witam. Prawdopodobnie uwalone diody prostownika spawalniczego.

0
  • #6 09 Cze 2016 04:28
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

cooltygrysek napisał:
    Prawdopodobnie uwalone diody prostownika spawalniczego.
    Jasne, tylko czy Szanowny Kolega @cooltygrysek :D nie zdaje sobie sprawy, że ,,uwalenie" jednej diody, skutkuje najczęściej uszkodzeniem pozostałych, a już na pewno wyłączeniem (bimetal na pakiecie diodowym), szczególnie przy prądach, z jakimi TU mamy do czynienia ? Kolego Alien97 Przy okazji, paskudnie są skorodowane połączenia transformatora do radiatorów diod. Warto by wyczyścić, prawda ? Może być także faktyczne uszkodzenie przełącznika wyboru natężenia prądu spawania, więc zasilacz spawalniczy pracuje na ,,minimum".

0
  • #7 09 Cze 2016 08:24
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

A czy ja napisałem o jednej diodzie ? Do skorodowania połączenia prądowego bym się nie czepiał, prędzej bym postawił na styki przełączników. Chodzi o to że inne diody nie polecą tak szybko. Po prostu jest ich kilka w gałęzi i upalają się połączenia. Stąd mamy objaw nierównomiernego prądu tzw falowanie łuku. Za młodości pracowałem w firmie BUCYRUS produkującej sprzęt dla górnictwa. Pracowałem tam na utrzymaniu ruchu i miałem pod sobą 96 spawarek typu MIG-MAG MMA Z czego 40% to spawarki transformatorowe Fronius, Saff. Natomiast 60% to Esab Aristo 5000iw oparte na inwertorach. Wszystkie na prądy 600A. Więc proszę głupot nie pisać bo na filmie wyraźnie widać falowanie łuku a nie brak prądu.

2
  • #8 09 Cze 2016 09:10
    robokop
    Moderator Samochody

"Facuchury" powyżej, napiszcie każdy po 100 razy:
    "Nie będę pisał tam, gdzie nie mam pojęcia".
    Po pierwsze - diody prostownika z reguły przepalają się na zwarcie, nie przerwę,
    -po drugie - ani nie widać, ani nie słychać gazu osłonowego. Albo elektrozawór zdechł, albo jego sterowanie. W dodatku spawany jest materiał grubo ocynkowany....
    Do tego sprawdziłbym jeszcze sieć, czy przypadkiem zbytnio zasilanie nie przysiada.

0
  • #9 09 Cze 2016 10:09
    deksta84
    Poziom 24  

Zgięcie w przewodzie (zaraz za uchwytem), słaby docisk rolek prowadzących (wyrobienie rolek). To są najczęstsze przypadki w firmie.

0
  • #10 09 Cze 2016 11:09
    Alien97
    Poziom 3  

robokop napisał:
    "
    -po drugie - ani nie widać, ani nie słychać gazu osłonowego. Albo elektrozawór zdechł, albo jego sterowanie. W dodatku spawany jest materiał grubo ocynkowany....

Spawałem wtedy na normalnym CO2 .Na ocynku czy zwykłych rurkach problem ten sam.Podajnik chodzi dobrze,choć zajrzę jeszcze do samego uchwytu czy coś się nie dzieje.

A jak by popryskać tym kontaktem do styków :lol: ??

0
  • #11 09 Cze 2016 14:00
    robokop
    Moderator Samochody

A słychać w ogóle syczenie gazu?

Alien97 napisał:
    A jak by popryskać tym kontaktem do styków
    Coś się tak na to uparł?

0
  • #12 09 Cze 2016 14:08
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  
  • #13 09 Cze 2016 17:20
    Alien97
    Poziom 3  

No to Krzychu trafiłeś :D .Słychać syczenie gazu jak najbardziej.

0
  • #14 09 Cze 2016 21:22
    robokop
    Moderator Samochody

Alien97 napisał:
    Słychać syczenie gazu jak najbardziej.

Z końcówki palnika, czy gdzieś po drodze?

0
  • #15 09 Cze 2016 22:39
    Alien97
    Poziom 3  

Z łuski idzie gaz tak jak być powinno.Dodam że dgy heftne bez gazu idzie troche lepiej.

0
  • #16 10 Cze 2016 01:33
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Robokop toś się pomylił. Widział kolega kiedyś diody prostownika spawalniczego ? Zazwyczaj są po cztery w parze równolegle. Przepalają się najczęściej wyprowadzenia diod. Czy to przy zwarciu czy przegrzaniu. Oczywiście nie zawsze dioda ulegnie zwarciu. Jeszcze jedną przyczyną może być zabrudzona lub wytarta spirala torsu w której przechodzi drut spawalniczy. Powoduje to efekt zwalniania i nagłego wyskakiwania drutu z końcówki prądowej. Nazywa się to falowaniem drutu w spirali. Gaz osłonowy nie ma tu wiele do znaczenia. Bez gazu będzie sporo odprysków lecz łuk powinien mieć stałą długość bez przerywania. Na filmie jednak to wyraźnie widać.

1
  • #17 10 Cze 2016 18:42
    Alien97
    Poziom 3  

cooltygrysek rozumiem że chodzi o spiralę w uchwycie,tak?

0
  • #18 11 Cze 2016 08:05
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Tak w torsie. Czyli w przewodzie pomiędzy spawarką a uchwytem czyli Fajką. Jeśli nie ma spirali to może być wstawiona rurka igielitowa lub teflonowa tzw Bowden. Różne systemy prowadzenia drutu stosują producenci. Spirala to droższy wariant choć nie koniecznie.

0
  • #19 11 Cze 2016 08:36
    robokop
    Moderator Samochody

Bowden, a właściwie cięgno Bowdena to właśnie ta stalowa giętka"spirala", w której jest prowadzony drut - to rozwiązanie najczęściej spotykane. Plastik, czyli teflon to rozwiązanie dla drutu alu, podobne tworzywo stosują chińcznycy w swoich wyrobach. To teflon jest rozwiązaniem najdroższym.

cooltygrysek napisał:
    Robokop toś się pomylił. Widział kolega kiedyś diody prostownika spawalniczego ? Zazwyczaj są po cztery w parze równolegle. Przepalają się najczęściej wyprowadzenia diod. Czy to przy zwarciu czy przegrzaniu. Oczywiście nie zawsze dioda ulegnie zwarciu
    Jak się wyprowadzenie upali, to dioda kolego zawsze jest zwarta. Ten drucik zniesie przepływ nawet ponad 100A - złącze diody już nie.

0
  • #20 11 Cze 2016 17:47
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Robokop wierz mi na słowo że nie zawsze się tak dzieje. Ale tak czy inaczej dioda do wymiany. Co do spirali to bym się nie zgodził bo z reguły Bowden jest sztywny, spirala natomiast giętka. Ale dla czystego sumienia oba rozwiązania możemy tak nazwać.

0
  • #21 12 Cze 2016 12:06
    ryszardon
    Poziom 20  

Witam. Proponuję sprawdzić dławik wyjściowy oraz czy drut spawalniczy jest czysty (błyszczący) i nie ma śladów korozji powierzchniowej. Pozdrawiam

0
  • #22 13 Cze 2016 00:50
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Dławik ? Ciekaw jestem co jeszcze wymyślicie ? Korozja drutu co najwyżej objawi się złym spawem lecz nie pryskaniem i zanikaniem łuku.

0
  • #23 10 Lip 2016 01:49
    28pilot
    Poziom 6  

cooltygrysek napisał:
    Jeszcze jedną przyczyną może być zabrudzona lub wytarta spirala torsu w której przechodzi drut spawalniczy. Powoduje to efekt zwalniania i nagłego wyskakiwania drutu z końcówki prądowej. Nazywa się to falowaniem drutu w spirali. Gaz osłonowy nie ma tu wiele do znaczenia. Bez gazu będzie sporo odprysków lecz łuk powinien mieć stałą długość bez przerywania. Na filmie jednak to wyraźnie widać.

A jak często trzeba by wymieniać tą spirale?
    (znaczy się jak szybko spirale się wycierają?)

I czy przy zakupie nowej spirali 3m do bata 3m trzeba ją dokładnie przymierzyć i przyciąć ?
    (znaczy się czy nowe bywają dłuższe niż powinny?)

0
  • #24 10 Lip 2016 08:19
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Dużo zależy od stopnia zapylenia drutu spawalniczego a także od czasu jaki spawasz oraz od stopnia zaginania torsu podczas prac. U nas na spawalni, gdzie spawarki chodziły 24H spirale wymieniało się w torsie raz na pół roku. Oczywiście raz na tydzień były one czyszczone i odpylane. Proces ten polegał na wymoczeniu spirali w dość agresywnym rozpuszczalniku a następnie rozciągnięciu i wydmuchaniu pyłu. Spirale zazwyczaj kupuje się na metry lub odpowiednio do długości torsu pamiętając by spirala w torsie była założona w ten sposób, aby jej końcówka wystawała około 5-8cm ze szybko złącza prądowego torsu. Nadmiar można przyciąć za pomocą cęgów bocznych. Wymiar zależy także od budowy podajnika drutu, a dokładnie od odległości pomiędzy rolkami podającymi a szybko złączem prądowym torsu. U nas torsy miały 6 oraz 8m długości, wraz z chłodzeniem wodnym przewodu prądowego oraz fajki.

W twoim torsie nie ma szybko złącza prądowego. Jest on przyłączony na stałe. Więc spirala powinna być założona na długość od fajki do podajnika drutu. W takich torsach jak pamiętam były zakładane teflonowe rurki prowadzące drut w torsie lub spirale metalowe. Nie wiem jaki rodzaj torsu masz. Użycie spirali metalowej definiuje budowa fajki, a konkretnie otwór w który wchodzi spirala. Tak czy inaczej spirale można założyć praktycznie do każdego torsu pamiętając by spirala nie miała żadnego kontaktu z metalowymi częściami obudowy spawarki.

1
  • #25 10 Lip 2016 10:13
    robokop
    Moderator Samochody

cooltygrysek napisał:
    U nas torsy miały 6 oraz 8m długości, wraz z chłodzeniem wodnym przewodu prądowego oraz fajki.

Przy jakiej średnicy drutu?

0
  • #26 10 Lip 2016 10:20
    28pilot
    Poziom 6  

cooltygrysek napisał:
    W twoim torsie nie ma szybko złącza prądowego. Jest on przyłączony na stałe. Więc spirala powinna być założona na długość od fajki do podajnika drutu. W takich torsach jak pamiętam były zakładane teflonowe rurki prowadzące drut w torsie lub spirale metalowe. Nie wiem jaki rodzaj torsu masz. Użycie spirali metalowej definiuje budowa fajki, a konkretnie otwór w który wchodzi spirala. Tak czy inaczej spirale można założyć praktycznie do każdego torsu pamiętając by spirala nie miała żadnego kontaktu z metalowymi częściami obudowy spawarki

mój tors to coś takiego :

Migomat strzela i przerywa.

i jest niej zwykła stalowa spiralka w niebieskiej izolacji i na (żaden teflon) i myślę wymienić na taki sam model

I jeszcze jedna sprawa !
    miałem bardzo podobny problem ze spawarką jak autor tego tematu czyli raz spawało normalnie a chwile później strzelało, pluło, rzygało zamiast spawać . i zaważyłem ze jest to zależne od tego w jaki sposub trzymałem rączkę palnika i jak przewód był ułożony np. po ziemi
    Pomyślałem ze może owa spirala była za długa lub się rozciągnęła od temperatur albo coś i skróciłem ją o o jakieś 5mm i od tamtej pory jest już wszystko ok ze spawaniem tylko wydaje mi się ze ma większe napięcie podczas spawania niż wcześniej na tych samych parametrach .
    Możliwe jest że mogło zrobić się z nią coś nie tak z powodu obcięcia kawałka tej spiralki ???

0
  • #27 11 Lip 2016 07:33
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Za długa i ściśnięta spirala powoduje większe opory przesuwającego się drutu gdyż jest sztywniejsza. Parametry mogły ci podskoczyć ponieważ drut przechodzi płynniej niż poprzednio. Podczas spawania, z prawidłowo przesuwającym się drutem, wzrosła nieznacznie rezystancja łuku. To spowodowało wzrost napięcia. Od temperatury spirala się nie rozciągnie

0
  • #28 14 Lip 2016 22:45
    28pilot
    Poziom 6  

no i wszystko jasne
    Dzięki za podzielenie się cząstkom doświadczenia i wiedzą z tym związaną :lol:
    stawiam browar :D

0
  • #29 28 Gru 2016 17:56
    termo
    Poziom 10  

Mam właśnie identyczne objawy. Wielki plus dla Autora tematu za film bo inaczej trzeba by się nieźle namachać rękami żeby wyjaśnić.
    Napisałem do Autor ana priv czy problem rozwiązał.

0
  • #30 28 Gru 2016 18:31
    GDN60
    Poziom 10  

Miałem identyczny problem w takim samym migomacie.
    Przyczyną problemu był poluzowany kabel zasilający(ten który jest przykręcony do zaworu gazu w uchwycie) w zależności od położenia raz łapał dobrze a raz nie. Wystarczyło dokręcić i wszystko wróciło do normy.

0
  Szukaj w 5mln produktów