Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wskaźnik regulacji głośności

30 Cze 2005 14:39 2722 14
  • Poziom 16  
    witam mam mały problem. heh i mam nadzieje, że mi chociaż po częsci pomożecie:)

A więc tak :
    Buduję sobie wzmacniacz 4x40W, ale bedzie opcja 2x80W i tutaj zaczyna sie problem. Chcąc podwyższyć jakoś wygląd obudowy i ogółem całości pomyślałem o dodaniu pewniego "bajerku". Chodzi mi o wykonanie czegoś takiego, że przy odpowiednim przekręceniu gałką głośności zapalają sie kolejno diody, tak jak to pokazane na ryskunkach. Jak takie coś mogę wykonać??

PS: nie wie ktoś gdzie można kupić analogowy wskaźnik wysterowania ( taki wskazówkowy) ??

Pozdrawiam Karol
  • Poziom 16  
    bf199 napisał:
    Coś takiego już widziałem w wzmacniaczu TECHNIC 2x80w.

i wiesz moze jak takie cos wykonac?? z gory dzieki wielkie
  • Poziom 30  
    Może zamocować do osi potencjometru suwak, który ślizgając się po odpowiednio powycinanym kawałku laminatu miedzianego będzie po kolei zapalał diody?
    Aby jasność świecenia diod nie zmieniała się trzeba by zasilić je ze źródła prądowego.

Albo z potencjometrem głośności sprzęgnąć drugi, który podając napięcie stałe na wejście scalaka sterującego diodami (są jakieś scalone KA.... do tego).

Daj to na jednym rysunku (max 800x1000 pikseli), więcej osób obejrzy.

Najprościej bedzie dać 1 diodkę wmontowaną w gałkę głośności.
  • Poziom 36  
    Coś podobnego mi przyszło do głowy ale przecież diody nie muszą być szeregowo, tylko podłączone każda do napięcia przez rezystor, a to przy potencjometrze to nie musi być wąski suwak, tylko coś podobnego do rotora kondensatora zmiennego, żeby zwierał coraz to więcej punktów.
    W technicu pewnie był potencjometr cyfrowy a wtedy to już łatwo, wystarczy mierzyć napięcie stałe.
    Możnaby nałożyć napięcie stałe na sygnał zmienny w potencjometrze, ale pewnie będzie trzeszczało... sam zresztą nie wiem.
  • Poziom 16  
    witam wszystkich

dziekuje wszystkim za odpowiedzi. w sumie to widze ze nie bedzie to takie latwe zadanie jak sie okazuje. no nic. chyba sobie jednak daruje te diodki. mam inny pomysl heh. zamieszczam go w rysunku ponizej. i jesli przypusmy potencjometr bedzie uzywany do regulacji poziomu glosnosci to musi byc podwojny, ale jesli chcialbym wykonac takie cos to jest pokazane ponizej to musialby byc potrojny?? sa takie potencjometry??

PS : lub podajcie jakis fajny bajerek z potencjometrem tudziez potencjometrami :), bo mi juz nic do glowy nie przychodzi. heh chce po prostu by procz dobrego wzmacniacza jakos on wygladal procz chromowanej obudowy mial lekki tuning stylistyczny. :-) podaje link do stronki ze wzmacniaczem, ktory posiada analogowy wskaznik wysterowania: http://sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=3643 Gdzie mozna taki znalezc jak w linku?? takie cos chcialem na poczatku, ale nie wiem skad kupic ten wskaznik?? i z jakimi parametrami do wzmacniacza 2x80 W :)

pozdrawiam karol
  • Poziom 31  
    Wskazniki analogowe sa u mnie w elektroniku po 12 zl. Wyskalowane sa w amperach, miliamperach i voltach chyba. Nie nadaja sie do dokladnej oceny ile mocy oddaje wzmacniacz ale efekt ruszajacej sie wskazowki jest.
    Jest z tego co wiem taka kostka LM3915 do ktorej podpina sie LEDy i ktora w zaleznosci od przeplywajacego pradu zapala odpowiednia ilosc diod. Diody dookola pokretla moznaby wedlug mnie rozwiazac stosujac potrojny potencjometr (są takie?) lub dolaczajac w jakis sposob do pokretla trzeci potencjometr do ktorego podlaczona by byla wyzej wymieniona kostka.

PS. jezeli reklamacja zostanie przyjeta i cyfrowka wroci dzialajaca to moge zrobic zdjecia tych wskaznikow.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kup linijke Led w jakims kice, wywal kondensator na wejsciu i dopnij do potencjometra glosnosci jeszcze jeden albo kup poczworny zamiast stereo (potrojnych chyba nie ma). Wystarczy dobrac dzielnik napiecia z potencjometrem i gotowe.
  • Poziom 16  
    czyli sa poczworne potencjometry?? a w jakich one cenach chodza gdzies tak??
    Nie wiem bo nie kupowalem ale sa bankowo. NIe zapominj wymontowac kondensatora z wejscia wskaznika bo wskaznik bedzie wskazywala tylko podczas ruchu galki
  • Poziom 24  
    Osobiście nie spotkałem się nawet z potrójnymi potencjometrami, ale widziałem gdzieś konstrukcję ze sprzęgniętymi razem zwykłymi pojedyńczymi "potencjometrami" - zajmuje to trochę miejsca, ale jest w pełni funkcjonalne.
    jesli beda problemy z kupieniem potencjometra kwadro to mozna kupic 2 stereo takie z grzechotkami w postaci talerza i skleic 2 tymi talerzami do kupy.
  • Poziom 21  
    Jesli chodzi o uklady sterownia 12 ledami 3915 albo 3914 to sterownie ilosci ledow zalezy od napiecia od 0 do 5 V :)
  • Poziom 16  
    witam

jednak zdecydowalem nie zabierac sie za wskaznik wysterowania led tylko normalnie dam obramowke neonowo podobna naokolo potencjometru i wskaznik analogowy wysterowania kolumny, podswietlany na niebiesko. dzieki wszystkim za odpowiedzi