Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchomienie sub BOSE w aucie - zwiększenie 2.5V wyjściowego na 4V

08 Cze 2016 22:14 543 4
  • Poziom 9  
    Szanowni forumowicze,

Chodzi za mną taki mini projekt - Kupiłem jakiś czas temu Honde Accord VI z nagłośnieniem BOSE, jednakże postanowiłem zmienić radio z oryginalnego na swoje ulubione (i posiadane wtedy) JVC. Wszystko było by pięknie, ale nie mogę się podpiąć pod subwoofer. Pociągnąłem kable z wyjścia liniowego, jednak problem na który się natknąłem, to taki, że na mini wzmacniacz (wielkości dysku twardego z laptopa) potrzebuje na wejściu sygnału o poziomie (mocy?) 4V, a moje radio ma na wyjściu tylko 2.5V.
    Czy jest jakiś sposób, żeby podbić to nieszczęsne 2.5V np. dwukrotnie (zmniejszę poziom na wyjściu z radia najwyżej, bo nie chodzi o ostre łupanie, tylko wykorzystanie tego co już mam w aucie do poszerzenia sceny) bez ciągnięcia dodatkowych kabli (nie chce kupować nowego wzmacniacza i bawić się w ciągnięcie kabli przez całe auto), np w sposób pasywny/podpinając się pod 12V znajdujące się na tamtym małym wzmacniaczu?
  • Poziom 40  
    Chodzi o sygnał audio, tak?
    W takim razie musisz wzmocnić sygnał podawany z radia. Możesz zastosować taki przedwzmacniacz z regulacją wzmocnienia:

wzmacni...pdf Download (251.44 kB)

Wzmocnienie możesz sobie ustawić za pomocą potencjometru na określonym poziomie w zależności od twoich potrzeb.
  • Poziom 9  
    Tak, o audio właśnie chodzi.
    Czyli jakby się uprzeć, to wystarczyło by kupić taki zestaw np K1803 (sklep avt np. takie ma) i ewentualnie dodać tam potencjometr? Jest to wersja mono, ale to najwyżej w późniejszym czasie dodam filtr z funkcją sumy stereo na wyjściu, chyba że to można załatwić w jakiś prosty sposób.
  • Poziom 40  
    senseitbk napisał:
    Czyli jakby się uprzeć, to wystarczyło by kupić taki zestaw np K1803 (sklep avt np. takie ma) i ewentualnie dodać tam potencjometr?

Można by pokombinować z tym zestawem, ale na jego wejściu trzeba by dać jakiś dzielnik napięcia, bo maksymalny poziom sygnału wejściowego dla tego przedwzmacniacza to 40 mV (a więc bardzo mało - sporo mniej niż daje radio na wyjściu liniowym).
  • Poziom 9  
    No i tu jest właśnie problem - z układów gotowych widzę że max co mógłbym kupić to najwyżej taki na max 50mV rms, co też jest raczej za mało (jeśli dobrze policzylem, to z radia wychodzi mi 125mV, czyli ok 3x tyle co w pierwszym wybranym wzmacniaczu). Jeśli wstawię dzielnik napięcia, to raczej uzyskam efekt odwrotny od zamierzonego, chyba że jest szansa na wstawienie w taką płytkę mocniejszych komponentów, aczkolwiek tu już się moja nikła wiedza kończy i wole już mieć bas w drzwiach (całkiem niezły jak na 14letnie głośniki swoją drogą), niż popalić układy.
    Najprościej by było kupić cały wzmacniacz, ale tego chce uniknąć, bo lecimy w koszty + trzeba ciągnąć dodatkowo kable przez całe auto i go gdzieś ładnie schować, stąd moje kombinacje.