Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie do pętli POLON-ALFA 4100 elektrozaworu i czujnika zalania

08 Cze 2016 22:45 2757 10
  • Poziom 5  
    W związku z faktem, że z tą tematyką jestem trochę na bakier, czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy, a jeśli tak to przy pomocy jakiego modułu, jestem w stanie na pętli dozorowej zamontować czujnik zalania, który w razie potrzeby wysterowałby elektrozawór wody użytkowej. Jakiś schemacik mile widziany ;-)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Takie rzeczy, to nie na centralach sygnalizacji pożaru. Zapomnij o takich pomysłach.
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    I tak i nie - to jest półprawda. Faktycznie moduł EKS okazał się np. niezbędny dla integracji systemu sygnalizacji pożaru z odrębnym systemem kontroli dostępu. Obecnie jest wymagane, aby sygnał alarmu z centrali pożarowej automatycznie zwalniał wszelkie blokady w drzwiach oraz przejściach - i tu zgoda moduł spełnia swoje zadanie. Natomiast podłączanie czegokolwiek na wejściu dozorowym centrali pożarowej nie związanym z ochroną pożarową jest niedopuszczalne i wręcz zabronione (pomijając aspekty techniczne emulacji czujek pożarowych). A jeżeli centrala pożarowa ma komunikację z służbą dyżurną jednostki straży pożarnej, to już widzę reakcję zadowolonych strażaków, że przyjeżdżają na zalanie, a nie do pożaru :)
    Takie rzeczy (zalanie, ulot gazu itp.) należy rozwiązać w oparciu o standardowy system alarmowy.
  • Poziom 5  
    O ile czujnik zalania nijak ma się do SSP i jak to mi Mariopi wyjaśnił ma to sens... To co z detekcją LPG np w garażu? Mam plany gdzie do SSP w garażu podłączony jest detektor LPG (<10% DGW), tylko nie wiem co on realizuje (np. Cyfrowy detektor LPG/CNG w garażach zamkniętych Gazex WG-15.EG)? Czy inicjuje jedynie alarm, czy może jednak zainicjować działanie wentylacji?
    A w analogicznej sytuacji jak z wodą (tylko tu jest zagrożenie życia) za wysterowanie zaworu gazu odpowiadałaby osobna Centralka Detekcji Gazu? Sorry jeśli pytania są nie koniecznie na poziomie, ale program moich studiów (inżynieria bezpieczeństwa pożarowego na ZUT) nie obejmuje podstaw :-/ Zarzucam jeszcze ten plan...

Podłączenie do pętli POLON-ALFA 4100 elektrozaworu i czujnika zalania
  • Pomocny post

Poziom 25  
    W instrukcji Gazex'a masz napisane....( Z chwilą przekroczenia ściśle określonych wartości progowych, włączona zostaje optyczna sygnalizacja alarmowa detektora oraz zostają uaktywnione wyjścia sterujące.. ) Problem jest raczej po stronie odpowiednich certyfikatów . Twoje zagadnienie powinno realizować się stosując centralę sterującą Gazex'a która może sterować innymi systemami wentylacji i jednocześnie poprzez odpowiedni moduł komunikować o wystąpieniu zagrożenia w SSP. Należy pamiętać że w pomieszczeniach zagrożonych wystąpieniem gazów wybuchowych należy stosować urządzenia iskobezbieczne (tak w skrócie). Inne sygnały typu informacyjnego określa sie alarmem technicznym który również może sterować poprzez odpowiednie moduły odpowiednie urządzenia wykonawcze bez wywoływania alarmu

Jednak przeznaczenie centrali pożarowej jest inne...
  • Poziom 15  
    Do Systemu Sygnalizacji Pożaru (SSP) czasem są podłączane systemy detekcji gazów.
    Sensowne są podłączenia typu:
    SSP podczas wykrycia pożaru odcina gaz lub inny czynnik niebezpieczny za pomocą systemu detekcji gazów (kotłownia, fabryka)
    System detekcji gazów daje sygnał techniczny do SSP przy wykryciu zagrożenia (kotłownia, fabryka)

Nie widzę natomiast większego sensu w podłączaniu systemu detekcji LPG w hali garażowej do SSP. A już tym bardziej na pierwszym progu (10%DGW).
    System detekcji w garażu jak wykryje gaz to ma załączyć wentylację, która go usunie. Najczęściej system ma 2 progi 10 i 30%DGW. Jednak coraz częściej stosuje się więcej progów obecnie nawet 4 (10, 20, 30 i 40%DGW). Ewentualnie mogłoby mieć sens np. właśnie na najwyższym progu (40%DGW) dać informację do techniczną do SSP bo np. wentylacja nie pracuje (chociazby zerwany pasek) i stężenie rośnie do niebezpiecznych wartości wobec czego można ewakuować ludzi, otworzyć bramę itp. Ale w praktyce to tego nie widzę.

Cytat:
    (np. Cyfrowy detektor LPG/CNG w garażach zamkniętych Gazex WG-15.EG)

Detektor WG-15.EG jest tylko na LPG. Na CNG jest WG-11.EG (lub WG-14.EG)
  • Poziom 5  
    Rozmawiałem z facetem z Polonu... Takie funkcje powszechnie realizuje Uniwersalna Centrala Sterująca (UCS-6000) pod CSP. Przy takich rozwiązaniach nie potrzeba osobnych central, ino UCS-a. Temat uważam za zamknięty. Dziękuję za objaśnienie kilku kwestii.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Do UCS'a (a może szerzej do dowolnego SSP) możesz podpiąć różne rzeczy fizycznie. Kwestia czy jest sens.

Detektory WG (11; 14; 15; 22; 24; 25) dadzą Ci poprostu styk (albo bezpośrednio w detektorze, albo zbiorczy w rozdzielnicy wentylacji dla danej sekcji. Także zawsze możesz coś wpiąć do Polona lub Polona do czegoś. Nie wepniesz ich jako czujki w linię lub też jako adresowalne.
    Stąd będziesz w to miejsce musiał podać info z grupy detektorów (z tego co widze ktoś napisał LPG1).

Jednak to co Ty tu przedstawiłeś jest conajmniej dziwne. Jeszcze nigdy nie spotkałem się z przyłączeniem systemu detekcji gazów w hali garażowej do centrali ppoż (a ilość znanych instalacji mam pokaźną). Owszem w kotłowniach czy w przemyśle to częsta sytuacja, ale nigdy w garażu. Poprostu to nie ma sensu ponieważ zgodnie z przepisami na gazy w hali garażowej ma reagować wentylacja (oczywiście poprzez układ detekcji), która ma je usunąć. Układ sygnalizacji pożaru nie steruje układem wentylacji bytowej więc sprzęganie ich nie ma sensu (może sterować wentylacją pożarową, ale ona ma inny scenariusz i najczęściej blokuje bytową). Sygnalizację system detekcji gazow ma swoją. Jedynie widzę opcję gdzie od systemu detekcji jest podany alarm techniczny jako informacja np. do pomieszczenia ochrony (to jeszcze bym zrozumiał chociać sensu to raczej nie ma ponieważ użytkownik z gazem nic nie moze zrobić - jedynie wentylacja może go rozrzedzić i wyrzucić na zewnątrz i to jest jej zadanie - i raczej jej stan mozna monitorować). Dodatkowo podawanie informacji przy stężeniu 10%DGW to to raczej błąd ponieważ to dopiero 1 próg (najniższy) przy którym uruchomi się wentylacja i przy którym jest większość fałszywych alarmów.

Masz tu też ciekawy artykuł o systemach detekcji gazów pod kątem pożarowym (m.in. w halach garażowych): [url=]http://detektory.pl/index.php?k=prawo[/url]

Moja rada zwróć się do autora o wyjaśnienia bo to wygląda dziwnie (trochę na przerost formy). Poporstu SSP będzie co chwilę dostawało sygnały.
  • Poziom 15  
    Masz 2 punkty monitorowania LPG. LPG1 5/9 i LPG2 5/35.
    Każdy z punktów ma dostać informację jeżeli stężenie LPG przekroczy 10%DGW. Jest to alarm 1 stopnia załączany dość często jak jakas łajza przejedzie obok samochodem z niesprawną instalacją lub wystarczy, ze będzie paliwo niedopalał (nawet jak nie ma LPG) i dodatkowo będzie miał wyjcięty katalizator to wtedy węglowodory z paliwa będą też załączać czujniki LPG. Jest to normalne i często się dzieje na garażach.

Nie wiem (bo to musisz zobaczyć w opisie) po co te dane są zbierane i czym będa sterowały.
    Punkt 5/35 jednocześnie jest od wentylacji stacji transformatorowej. Podejrzewam, ze projektant mógł mieć na myśli, że jeżeli pojawia się LPG to ma się wyłączyć wentylacja bytowa w stacji trasformatorowej, żeby nie wpompować LPG z garażu do pomieszczenia stacji.
    Miałoby to sens ale raczej w jakimś przemyśle, a nie w garażu (dlatego to tylko luźne przypuszczenie).
    Dodatkowo nie realizowałbym tego przez system SSP bo on nie ma nic do tematu i tylko dodatkowo gmatwa w systemie detekcji i w wentylacji bytowej.
    Może być też tak, że tylko przypadkowo te 2 punkty są na jednym sterowniku 5/35 bo akurat są w tym samym miejscu.

Koniecznie sprawdź w opisie jak to ma działać lub zadaj pytanie projektantowi (od tego jest). I tak przecież będziesz musiał skonfigurować w centrali schemat działania.

A już tak nawiasem to tu masz zbudowany dośc rozległy system na bazie produktów GE. Jeżlei chcesz je przerobić na POLON'a to i tak pownieneś mieć zgodnę i wytyczne projektanta i nowe zatwierdzenie rzeczoznawcy ppoż bo nie będziesz miał dokładnie tak samo rozwiązane więc zmieniasz projekt. Jeżeli zrobisz to samowolnie to będziesz za całość odpowiadał w razie wypadku.
    Wg mnie UTC tu nie bardzo pasuje (to raczej sterownik dużych prądów, a ty masz tu pełno adresowalnych modułów wej./wyj.).