Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytania odnośnie planowanej instalacji fotowoltaicznej

08 Cze 2016 23:00 1620 3
 • Poziom 1  
  Witam bardziej doświadczonych kolegów i koleżanki. Planuję zrealizować małą instalację fotowoltaiczną i mam kilka pytań.

  Założenia:
  Mieszkam w bloku, jedyne miejsce gdzie moim zdaniem można umieścić panele to zewnętrzna strona balustrady balkonowej, o rozmiarze ok. 5,6m na 1m. Balkon skierowany jest na idealnie na zachód, mieszkam wysoko, więc dopiero przed samym zachodem słońca instalacja może być lekko zacieniana przez drzewa.

  Instalacja ma 2 cele:
  - główny - byc awaryjnym źródłem prądu w przypadku awarii, jako system off-grid
  - dodatkowy - w normalnych warunkach ma pracować w systemie on-grid obniżając domowe rachunki za prąd

  A teraz pytania:
  - jakiego typu panele najlepiej wybrać, myślałem o 3 panelach o mocy 250 W,
  - na jaką ilość uzyskanej energii mogę liczyć ?
  - czy istnieją inwertery on/off grid czy jestem skazany na kupienie 2 osobnych urządzeń ?
  - jak zamocować panele pionowo na balustradzie balkonowej ?
  - czy może ktoś montował panele w bloku i ma doświadczenia praktyczne, także formalno prawne - czy trzeba to gdzieś zgłaszać, mieszkanie jest spółdzielcze własnosciowe - czy spółdzielnia może nie zgodzić się / nakazać demontaż ?
  - jak wyglądają formalności z energetyką ? mogą robić jakieś trudności ?
  - całość chciałbym zamknąć w kwocie maksimum 5-6 tyś zł, w tym odpowiedni akumulator, do celów awaryjnych wystarczy mi 12v 200 Ah - jest to realne założenie ?

  Z góry dziękuje za pomoc.

  Adrian
 • Fabryka prądu
 • Poziom 15  
  Wiele zagadnień tu na elektrodzie było/jest poruszanych. Proponuję przewertowanie tych najpopularniejszych tematów.
  Odpowiadając tylko po krótce i nie po kolei:
  Tak - potrzebujesz 2 albo 3 niezależne urządzenia, bo inwertery hybrydowe to zbyt duże koszty)
  W podanej kwocie licz ok 500-700zł/panel 250W, (ja bym liczył min 4 szt.)
  ok 100-200zł regulator MPPT do ładowania akumulatorów
  od 600 (chińszczyzna 300-600W) do 1700zł (jakieś w miarę normalne 1,5kW) za inwerter on-grid
  od 200-400zł za inwerter off-grid
  reszta zostaje Ci na jakiś mały stelaż dla paneli i akumulatory

  Ilość energii - ok. 1000kWh rocznie z 1kW paneli - ale Ty będziesz tę moc rozdzielał na ładowanie aku i na produkcję bieżącą.
  Co do usytułowania paneli też trzeba liczyć, że ilość energii będzie mniejsza - przynajmniej 20-30% - chociaż to nie tragedia

  formalności związane z ZE: off-grid - masz ich gdzieś. on-grid - oni mają Cię gdzieś :) to znaczy więcej biegania niż to warte.
 • Fabryka prądu
 • Poziom 32  
  Zacznij od on grid, a potem po przemyśleniach zrezygnujesz z off grid. Albo nie zrezygnujesz, ale świadomie.
  Inwerter on grid Froniusa 2,5kW kupiłem niedawno za 1000 zł nówkę. Szukaj a znajdziesz. Nie kupuj bezfirmowej chińszczyzny.
  Panele kup najlepiej 4 szt 1,4x1m żeby ładnie było. Technologia jest sprawą drugorzędną. Liczy się moc i cena, oraz dla niektórych estetyka.
 • Poziom 15  
  Witajcie

  Tez jestem na etapie budowy mikro instalacji on-grid na balustradzie balkonu w bloku. I proponuje zwrócić jeszcze uwagę na fakt formalny.
  To że z punktu widzenia GUNB nie jest wymagane pozwolenie na budowę w zakresie montażu PV do 40 kW to jest plus dla nas, ale należy jeszcze mieć świadomość , że lokator bloku nie jest właścicielem obiektu (bloku).
  Zgodnie ze sztuka należałoby wystąpić z pismem do spółdzielni mieszkaniowej o pozwolenie na zabudowę zewnętrznej strony balustrady balkonu co by formalności stało się za dość.
  Nie widzę argumentów na "nie" ze strony spółdzielni ponieważ oficjalne stanowisko GUNB w sprawie montażu PV na obiektach budowlanych jest na nasza korzyść, to sama spółdzielnia może mieć jakieś swoje ale - wynikające głównie z nieświadomości w ww.temacie. Dlatego w piśmie musi być wszystko szczegółowo opisane - mam na myśli montaż do balustrady łącznie z rysunkiem jak to będzie wyglądało (szkic), oraz z wyjaśnieniem , że nie zmieniamy funkcjonalności lokalu ani nie ingerujemy w instalacje elektryczna lokalu (bo tak jest - wtyka do kontaktu i po krzyku). Znając życie nie pytając się o pozwolenie, PV wisiały by z 10 lat zanim ktoś zauważy, ale życzliwych w naszym kraju nie brakuje, a mowa jest o zewnętrznej stronie balustrady wiec musi być wszystko zrobione jak należy i pokazane, ze nie spadnie nikomu na głowę. Dalsze kwestie związane z ZE nie powinny ich interesować to już inna para kaloszy- ale bardzo ważna jeśli mamy instalacje on-grid !!!. Mi osobiście zrobi wszystko firma , żeby były papiery - chciałem robić sam, ale biurokracja wymaga podkładek które musi ktoś wystawić. W domku jest już większa swoboda jeśli chodzi o konstrukcje, ale jeśli chce się być prostumentem to też firma musi wykonać instalacje plus full dokumentacje.
  Aha postawienie sobie panela na balkonie nie wymaga pytania się nikogo (balkon jest nasz wiec co za różnica czy stoi wiadro czy panel) - z balustrada bez pytania może być różnie i "głupio" było by ściągać panele warte kilkanaście setek bo administrator ma focha "psa ogrodnika" i dochodzić swego.
  Jeśli macie panel za przykładowa stówke nie ma strachu , ale poważniejsza instalacja , osobiście bałbym się ryzykować bez pozwolenia administratora obiektu.