Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa generacja APU od AMD

ghost666 09 Cze 2016 16:10 1284 0
 • Nowa generacja APU od AMD
  AMD nadal wierzy w komputery osobiste. Firma niedawno ogłosiła siódmą generację procesorów z serii A dedykowanych na ten rynek. Nazwy kodowe nowych układów to Bristol Ridge i Stony Ridge. Procesory te dedykowane są do poprawy wydajności obliczeniowej, zmniejszenia zużycia energii i poprawy jakości odtwarzanych multimediów.

  "Jest sporo obaw o to, co stanie się na rynku PC; sporo naszych konkurentów - tak, jeśli chodzi o CPU, jak i GPU - powoli wycofuje się z rynku komputerów PC" - mówi Kevin Lensing z AMD. "Ale my kochamy PC, ponieważ mamy tutaj dużo zwolenników i jest to sektor, z którym mamy wspólną historię wielu innowacji" -dodaje przedstawiciel firmy.

  Procesory Bristol Ridge dedykowane są do najmocniejszych komputerów, a układy Stony Ridge do średniej półki maszyn. W obu poprawiono możliwości obliczeniowe, graficzne i wydajność energetyczną, w porównaniu do poprzedniej generacji procesorów. Procesory Bristol Ridge sprzedawane będą w wersjach FX, A12 i A12 APU; taktowane mają być zegarem od 2,4 GHz do 3,7 GHz z maksymalnym zużyciem 35 W. Wersje FX i A12 APU wyposażone będą w zintegrowany układ graficzny - Radeon R7. Z kolei Stony Ridge dostępne będą jako APU oznaczone A9, A6 i E2. Taktowane będą zegarem od 2 GHz do 3,5 GHz i pobierać mają do 15 W. Każdy z nich posiada wbudowany układ graficzny (Radeon R5 i słabsze) oraz pamięć DDR4 taktowaną do 2133 MHz.

  Jak mówi Lensing - "naszym celem jest nie tylko uruchomienie sprzedaży nowej generacji procesorów, ale także rewitalizacja rynku PC nowym zestawem produktów". Wydajność procesorów Bristol Ridge jest i 50% większa w porównaniu z układami AMD sprzed 2 lat, a wydajność w przeliczeniu na Wat jest 2,4 raza lepsza. O 40% zmniejszono pobór energii przez procesor podczas odtwarzania filmów 1080p. Stony Ridge pochwalić się może wzrostem wydajności o 52% w porównaniu do poprzedniej generacji niedrogich procesorów opartych o rdzenie Excavator.

  Nowa generacja APU od AMD


  APU A10 i A12 oparte zostały na architekturze poprzedniej generacji układów (oznaczenie Carrizo), która została zmodyfikowana pod kątem pamięci DDR4. Układy Stony Ridge oparte są na zupełnie nowej architekturze. Reprezentuje ona zmianę w ideologii AMD, jeśli chodzi o segment systemów średniej i niskiej wydajności. Poprzednio firma starała dostarczać się możliwie najwydajniejszych układów oraz bardzo tanich układów, teraz "idzie w odwrotną stronę, starając dostarczyć się dosyć dobrej wydajności obliczeniowej i graficznej za przyzwoitą cenę".

  Jak mówi przedstawiciel AMD -"Kilka lat temu podjęliśmy strategiczną decyzję dotyczącą dostarczania większej wydajności obliczeniowej do tego segmentu rynku, ponieważ dotychczasowo był on bardzo niedoceniony. Stworzyliśmy bardzo wydajne rdzenie, podobne do tych instalowanych w układach A10 i dostarczamy je teraz w postaci procesorów Stony Ridge. Zmiana ta istotnie zwiększa wydajność procesorów tego segmentu rynku".

  Źródło: http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1329876&