Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung WF7604SUV - Błąd dE po zwarciu

photokom 09 Cze 2016 17:52 1155 8
  • #1 09 Cze 2016 17:52
    photokom
    Poziom 10  

Mam problem z pralką. Kiedyś już była naprawiana blokada drzwi. Została wymieniona blokada wraz z kawałkami kabli (pewnie były nadpalone styki). Niestety kable ktoś połączył na okrętkę i zaizolował cienką taśma izolacyjną. Ostatnio doszło do zwarcia )zwarł się kabel niebieski z białym idący do tej blokady. Niebieski idzie od filtra przy kablu zasilającym a biały idzie do przekaźnika w sterowniku. Jedynym objawem usterki był błąd pojawiający się przy próbie uruchomienia dE - nie zamknięte drzwi. Wymieniłem kable, ale błąd nie ustąpił. Rozebrałem blokadę, ale wewnątrz nie widać żadnych uszkodzeń - kable zwarły się na zewnątrz - na tych skręcanych łączeniach. Nie słychać też cyknięcia przekaźnika od blokady. Pralka normalnie się uruchamia, można wybrać program i go włączyć, ale po kilku sekundach zamiast uruchomić pranie to wywala błąd dE. Co jeszcze mogło się upalić? Widzę delikatne ślady przegrzania w okolicy przetwornicy (układ TNY266PN i kilka diod w okolicy), ale wydaje mi się, że gdyby tam było coś spalone, to pralka była by martwa. Innych widocznych uszkodzeń (przepalonych lub przegrzanych elementów lub ścieżek nigdzie nie widzę. Dodam jeszcze, że przekaźnik sprawdziłem i działa. Dla pewności nawet podmieniłem miejscami z drugim identycznym obok. Bez zmian.

0 8
  • Relpol
  • #2 09 Cze 2016 20:04
    peter falk
    Specjalista AGD

Sprawdź drugi przekaźnik - bo chyba na tym module są tylko 2

0
  • Relpol
  • #3 09 Cze 2016 20:07
    photokom
    Poziom 10  

Masz na myśli ten drugi obok? Oba są sprawne. Tak jak pisałem zamieniłem je miejscami i bez zmian.

0
  • #4 09 Cze 2016 21:50
    peter falk
    Specjalista AGD

No nie wiem :| Ktoś kiedyś wspominał o złączce na silniku - o wypadających z niej przewodach.

0
  • #5 14 Cze 2016 14:44
    photokom
    Poziom 10  

Podejrzewam jeszcze, że może przepalona jest cewka w samej blokadzie pralki. Jaka tam powinna być rezystancja między poszczególnymi pinami? Skąd blokada bierze sygnał, że drzwi są zamkniete? Rozebrałem tą blokadę i tam jest tylko taki plastikowy suwak blokujący bolec drzwi. W ten suwak wchodzi plastik przyczepiony do blaszki - jeśli wskoczy i zablokuje ten "suwak" to zwierają się piny i sterownik otrzymuje informacje, że blokada zamknęła się. Ale gdy drzwi nie są zamkniete to blokada też się może zablokować i dać sygnał zamknięcia? Czy nie tak?

0
  • #6 14 Cze 2016 15:20
    Loker
    Poziom 38  

Są blokady i blokady. Jaka jest w tej pralce - PTC czy elektromagnetyczna? Przekaźnik sugeruje, że elektromagnetyczna - tak więc powinien być jeszcze triak (przekaźnik pełni tylko rolę zabezpieczającą przed przypadkowym otwarciem spowodowanym zakłóceniami). Jeśli cewka blokady była zwarta to poleciał triak sterujący i to efektownie - czyli byłoby widać.
    Blokada cztero- czy trzyprzewodowa? Jeśli trzyprzewodowa, to informacja o zamkniętych drzwiach jest przekazywana tym samym przewodem którym podawane jest zasilanie cewki.

0
  • #7 20 Cze 2016 22:45
    david003
    Poziom 6  

photokom napisał:
    Mam problem z pralką. Kiedyś już była naprawiana blokada drzwi. Została wymieniona blokada wraz z kawałkami kabli (pewnie były nadpalone styki). Niestety kable ktoś połączył na okrętkę i zaizolował cienką taśma izolacyjną. Ostatnio doszło do zwarcia )zwarł się kabel niebieski z białym idący do tej blokady. Niebieski idzie od filtra przy kablu zasilającym a biały idzie do przekaźnika w sterowniku. Jedynym objawem usterki był błąd pojawiający się przy próbie uruchomienia dE - nie zamknięte drzwi. Wymieniłem kable, ale błąd nie ustąpił. Rozebrałem blokadę, ale wewnątrz nie widać żadnych uszkodzeń - kable zwarły się na zewnątrz - na tych skręcanych łączeniach. Nie słychać też cyknięcia przekaźnika od blokady. Pralka normalnie się uruchamia, można wybrać program i go włączyć, ale po kilku sekundach zamiast uruchomić pranie to wywala błąd dE. Co jeszcze mogło się upalić? Widzę delikatne ślady przegrzania w okolicy przetwornicy (układ TNY266PN i kilka diod w okolicy), ale wydaje mi się, że gdyby tam było coś spalone, to pralka była by martwa. Innych widocznych uszkodzeń (przepalonych lub przegrzanych elementów lub ścieżek nigdzie nie widzę. Dodam jeszcze, że przekaźnik sprawdziłem i działa. Dla pewności nawet podmieniłem miejscami z drugim identycznym obok. Bez zmian.

Sorawdź drugi przekaźnik.

0
  • #8 06 Lip 2016 20:10
    photokom
    Poziom 10  

Już pisałem że oba duże przekaźniki sprawdziłem i podmieniłem miejscami. Są OK

0
  • #9 06 Lip 2016 23:46
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Czy to jest taka elektronika?
    Samsung WF7604SUV - Błąd dE po zwarciu

2