Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik z opóźnieniem czasowym

09 Cze 2016 20:16 1911 8
 • Poziom 5  
  Witam,

  potrzebuję pomysłu na zrealizowanie włącznika z opóźnieniem, chodzi mi o to żeby układ wystawił (i utrzymał) na wyjściu sygnał wysoki dopiero w momencie gdy użytkownik przytrzyma przycisk włączający przez ustalony czas. Jeżeli ustalimy czas zwłoki, na potrzeby tego przykładu na 3 sekundy, a użytkownik urządzenia przytrzyma przycisk przez 2,5 sekundy, układ się nie uruchomi. Podobnie przebiegałoby też wyłączenie urządzenia (żeby układ wyłączyć trzeba przytrzymać przycisk przez te 3 sekundy). Czy mają panowie jakiś pomysł na tego typu urządzenie, będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje, linki do informacji w sieci, szukałem długo ale nie udało mi się nic konstruktywnego znaleźć. Próbowałem coś stworzyć w oparciu o układ NE555 i generator monostabilny ale jak dotąd nic mi z tego nie wyszło.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Za pomocą mikrokonrolera łatwo zrealizować .
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Witam

  Układ może być na mikrokontrolerze czy ma być na układach monolitycznych?

  Jeśli na mikrokontrolerze to wszystko zależy od twojej wyobraźni.

  Jeśli na układach to sugerowałbym zbudowanie wyłącznika czasowego na układzie NE555 oraz bramkę NAND.

  Np. takie oto coś:


  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  to z tym ne to układ znacząco nadmiarowy, w wypadku uC układ zamykałby się w 2kondensatorach, rezystorze, attiny13 i ew stabilizatorze(i 2kondensatorach do niego). Najbardziej łopatologicznie to sprawdzać stan przycisku w pętli do czasu przerwania z licznika który zerujesz / uruchamiasz w czasie pierwszego wykrycia zmiany stanu i zmienić stan wyjścia na przeciwny.

  Ew możesz sobie przycisk wrzucić w przerwanie a procesor usypiać.
  Widzę kolega wyżej dołożył układ to ja też pokażę (przycisk możesz mieć na dowolnym pinie, tak samo jak wyjście)

  Włącznik z opóźnieniem czasowym
 • Poziom 5  
  Dziękuję Panowie za odpowiedzi.
  Zapomniałem dodać że w układzie chciałbym uniknąć mikrokontrolera.
  @atomus2003 dziękuję za schemat, ale wydaje mi się że Twój układ nie zadziała tak jak planuję żeby działał. W jakim celu umieściłeś tam diodę D2? Czy spełnia ona jakąś specjalną funkcję? Może ona robi coś czego nie rozumiem. Moim zdaniem twój układ wystawi na wyjściu stan wysoki zaraz po wciśnięciu przycisku.

  Na ten moment nie jestem Panom w stanie przedstawić rysunku mojej koncepcji którą wymyśliłem jadąc sobie rowerem do domu (kolega ma dzisiaj urodziny i trzeba mu pomóc). Jutro postaram się ją narysować i zasymulować w jakimś programie mój układ. Skonstruowałem tak jak planowałem generator monostabilny na układzie NE555, na wyjściu mojego generatora wstawiam dwa przerzutniki JK w konfiguracji Master-Slave, do wejść J oraz K Mastera przykładam dodatnie zasilanie na stałe, natomiast do wejścia CLK mój sygnał z generatora, ufam że mój przerzutnik będzie działał na zbocze opadające i zmieniał wtedy swój stan (tego oczekuję) nie robiłem nigdy niczego w oparciu o przerzutniki, a więc nie jestem tego pomsyłu pewny.

  Jeżeli mają Panowie jeszcze jakieś inne ciekawe pomysły to ja zamieniam się w słuch.
  Jeszcze raz dziękuję i dobranoc.
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Cytat:
  W jakim celu umieściłeś tam diodę D2?


  Dioda D2 uniemożliwia ładowania się kondensatora w czasie kiedy przycisk S1 jest przytrzymywany (wydaje mi się ,że w tym przypadku nie powinno jej tam być) .

  IC1A powinien być typu NOR a nie NAND.
  Oprócz tego przed tranzystorem Q1 należy jeszcze ulokować przerzutnik typu D, który to będzie zmieniał swój stan za każdym razem po przyciśnięciu S1 ( załączyć i wyłączyć).
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Nie wiem czy takie rozwiązanie kolegę zainteresuje, ale może zastosować taki przekaźnik zwłoczny (oczywiście to tylko przykład można zastosować znacznie słabszy).
  http://ase.hoste.pl/sklep/index.php?p61,przekaznik-czasowy-zwloczny-1tp30
  Tutaj DS przekaźnika:

  Przekaźnik...łoczny.pdf Download (80.48 kB)

  Z opisu działania wynika, że:
  Po pojawieniu się napięcia na wejściu sterującym 1**, przekaźnik rozłączy
  styk 3 z 4 i zewrze styk 3 z 5 , .
  - Zanik napięcia na wejściu 1 spowoduje powrót styków do stanu początkowego i gotowość do ponowienia cyklu.
  - Jeżeli na sterowaniu pojawi się krótki impuls napięcia (krótszy niż ustawiona zwłoka), przekaźnik nie zareaguje.
  Czyli można wykorzystać przycisk monostabilny do sterowania tym przekaźnikiem. Ustawia się na przekaźniku wymagany czas i po wciśnięciu przycisku trzeba go trzymać przez ów czas aby przekaźnik zadziałał - jeśli puści się przycisk wcześniej to nie zadziała. Ten przekaźnik czasowy sterowałby przekaźnikiem bistabilnym. Czyli każdorazowe przyciśnięcie przycisku przez określony czas spowodowałoby wyzwolenie na chwilę przekaźnika czasowego, który wysyłałby impuls zmieniający stan przekaźnika bistabilnego. Kolejne naciśnięcie przycisku na określony czas spowodowałoby, że kolejne wyzwolenie przekaźnika czasowego, który wysłałby impuls wyłączający przekaźnik bistabilny. Dzięki temu układ włączałby się i wyłączał dopiero po przytrzymaniu przycisku przez pewien czas. Nie wiem czy obrazowo to opisałem - w razie czego proszę pytać. W każdym razie układ spełniałby założenia autora - działałby tak jak w opisie, bez mikrokontrolera no i jest bardzo prosty w konstrukcji. Może to i przekombinowane, ale działać powinno.
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Witam!
  Proponuję coś takiego: Włącznik z opóźnieniem czasowym
  Pozdrawiam
  KG
  PS
  Aby dobrać odpowiadający Ci czas, należy dobrać R2 i C1
 • Poziom 5  
  Krzysztof Gustaw napisał:
  Witam!
  Proponuję coś takiego: Włącznik z opóźnieniem czasowym
  Pozdrawiam
  KG
  PS
  Aby dobrać odpowiadający Ci czas, należy dobrać R2 i C1


  Dzięki, zastosowałem mniej więcej to co zaproponowałeś, działa bez zarzutu.