Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór inwertera i pare pytań początkującego fotowoltaika laika

mamatata99 09 Cze 2016 21:59 1668 19
  • #1 09 Cze 2016 21:59
    mamatata99
    Poziom 10  

Na wstępie chciałbym się przywitać.

Tematem energii odnawialnej zainteresowałem się po wykonaniu pieca opalanego zrębka ( paliwo ekologiczne) , aby wspomóc grzanie wody użytkowej w okresie letnim.
    Przynajmniej tak było początkowo, ale zacząłem czytać na ten temat i już z tego pomysłu zrezygnowałem na rzecz mikroinstalacji fotowoltaicznej zgłoszonej do ZE.

Poczyniłem już pewne kroki w tym kierunku, ale z racji ograniczonego budżetu chciałbym podpytać Was bardziej doświadczonych z tym tematem, żeby dokonać słusznego wyboru...

Otóż kupiłem 10szt. używanych paneli monokrystalicznych IBC Monosol 180HS i teraz jestem na etapie doboru do nich inwertera on-grid. I tutaj mam problem jaka moc ( myślę o rozbudowie do ok. 3kw w przyszłym roku), producenta, technologie wykonania ( transfmormatorowy czy nie) wybrać.

Kolejne pytania:

- jakie najlepiej zastosować przewody pomiędzy solarami a inwerterem ? ( linka, drut, przekrój).

- jakie zastosować zabezpieczenia w tej instalacji ?

.

Panele beda zainstalowane pod kątem 45 stopni na dachu skierowanym idealnie na południe. Dach ma powierzchnie 50m2 wiec jest miejsce na jeszcze ladnych kilka sztuk..... Zrezygnowałem już z pomysłu solartrackera....

Z gory dziekuje za jakakolwiek pomoc

0 19
  • #2 09 Cze 2016 22:52
    marcinbbb
    Poziom 22  

Panele nie są standardowej wielkości i o parametrach różnych od standardowych. Więc inwerter 2 MPPT aby to co kupiłeś wpiąć na jeden string a resztę mam nadzieję lepszych paneli na ten kolejny.
    Używane panele to loteria raz działają, a raz nie. Moc inwertera 3kW DC z 2 MPPT kable są standardowe. Kąt instalacji trochę za duży 30-38o OK 45 za dużo.

0
  • #3 10 Cze 2016 06:25
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Kable fotowoltaiczne 1000V, wtyki MC4. Kąt OK produkcja roczna będzie mniejsza, ale od jesieni do wiosny większa. Sprawdź każdy panel: napięcie, prąd zwarciowy, korozja. Kup inwerter tylko pod panele, które masz. Pod następne kupisz inny.
    Jeżeli nie musisz uziemiać bieguna paneli, to nie musi być transformatorowy.

0
  • #4 11 Cze 2016 12:04
    mamatata99
    Poziom 10  

Jan_Werbinski napisał:
    Kable fotowoltaiczne 1000V, wtyki MC4. Kąt OK produkcja roczna będzie mniejsza, ale od jesieni do wiosny większa. Sprawdź każdy panel: napięcie, prąd zwarciowy, korozja. Kup inwerter tylko pod panele, które masz. Pod następne kupisz inny.
    Jeżeli nie musisz uziemiać bieguna paneli, to nie musi być transformatorowy.

Co masz na myśli pisząc korozją ?

Spiąłem wszystkie 10szt w szereg i miernik pokazał 285V. Wygląda na to, ze wszystkie panele sa sprawne.

Na oku mam falownik PS6000 MV 3 Mppt. Co sadzicie o nim ?

0
  • #5 11 Cze 2016 12:59
    prose
    Poziom 33  

mamatata99 napisał:
    Spiąłem wszystkie 10szt w szereg i miernik pokazał 285V. Wygląda na to, ze wszystkie panele sa sprawne.

Napięcie może być sprawdź ile amper mają.Tak jak kolega @Jan_Werbinski pisze prąd zwarciowy.

0
  • #6 11 Cze 2016 14:56
    mamatata99
    Poziom 10  

Sprawdziłem prad zwarciowy całego stringu i poszczególnych paneli. W pełnym słońcu przy odpowiednim kacie, dają nawet do 8A, czyli więcej niż na tabliczce znamionowej (7.6A).

0
  • #7 11 Cze 2016 16:07
    prose
    Poziom 33  

mamatata99 napisał:
    Sprawdziłem prad zwarciowy całego stringu i poszczególnych paneli. W pełnym słońcu przy odpowiednim kacie, dają nawet do 8A, czyli więcej niż na tabliczce znamionowej (7.6A).

To tylko inwerter i heja :D

Dodano po 2 [minuty]:

Przewody 4 mm2
    inwerter lepszej marki to Fronius lub SMA.Ja mam fronius i spisuje się rewelacyjnie.

0
  • #8 11 Cze 2016 17:16
    mamatata99
    Poziom 10  

A mógłbyś się pochwalić który dokładnie masz model Froniusa ? Pytam bo szukam czegoś takiego na który beda papiery, żeby nie było problemów z ZE.

0
  • #9 11 Cze 2016 22:09
    prose
    Poziom 33  

mamatata99 napisał:
    A mógłbyś się pochwalić który dokładnie masz model Froniusa ? Pytam bo szukam czegoś takiego na który beda papiery, żeby nie było problemów z ZE.

Ja mam 2 sztuki Fronius ig 60 hv pracują już 3 rok i jestem zadowolony ale wolał bym z tych nowszych np: symo .

Dodano po 18 [minuty]:

Na 3 fazie mam eversolar 3200 i nie raz potrafi się zawiesić i nie podnosi produkcji stoi w miejscu wiadomo Chińczyk.

0
  • #11 12 Cze 2016 10:43
    witekem
    Poziom 15  

Kolego marcinbbb, bzdury gadasz. Czyli polska tradycja, cudze chwalicie a nasze gnębicie. Zrób lepszy pokaż i w wtedy krytykuj.
    Lepszy nasz jak jakiś chińczyk czy niemiec. Teraz idzie narodowe i patriotyczne więc nasze jest lepsze ! Za 1500 zł według mnie nie ma lepszego z LAN i PVMonitorem z tak bogatym oprogramowaniem. A na tej sprzęt mam 5 lat gwarancji.
    Kibicuję nie tylko polskiej drużynie piłkarskiej ale i polskim firmom produkcyjnym.

1
  • #12 18 Cze 2016 08:48
    mamatata99
    Poziom 10  

Troszkę czasu minęło, a ja w miedzy czasie kupiłem inwerter PS 6000 MV z 3 Mppt (rozwojowy).

Przy okazji zapytam jakich dokumentów odnośnie paneli wymaga ZE? Bo papiery na inwerter mam, ale na panele jest w necie tylko karta produktu, nie widzę żadnych certyfikatów (ibc monosol 180hs).

0
  • #13 18 Cze 2016 09:32
    marcinbbb
    Poziom 22  

witekem napisał:
    Kolego marcinbbb, bzdury gadasz. Czyli polska tradycja, cudze chwalicie a nasze gnębicie. Zrób lepszy pokaż i w wtedy krytykuj.
    Lepszy nasz jak jakiś chińczyk czy niemiec. Teraz idzie narodowe i patriotyczne więc nasze jest lepsze ! Za 1500 zł według mnie nie ma lepszego z LAN i PVMonitorem z tak bogatym oprogramowaniem. A na tej sprzęt mam 5 lat gwarancji.
    Kibicuję nie tylko polskiej drużynie piłkarskiej ale i polskim firmom produkcyjnym.

Pokaż mi ten inwerter za 1500 PLN model. Nie samym Lan i PVM człowiek żyje. A jak widać autor tematu też wziął wnioski z filmu sobie do serca i wolał coś innego :)

0
  • #14 18 Cze 2016 10:35
    witekem
    Poziom 15  

Chcesz zobaczyć inwerter to pojedz i zobacz sam. Adres masz na www.elektronix.pl
    wielu moich znajomych ma ich sprzęt i są zadowoleni. Ja polecam ON-OFF-GRID - prosta instalacja, standardowa grzałka i przełączanie w nadmiarze na sieć.
    Porównując sprzęty polki -niemiecki na bazie polski a niemiecki kapitał, wsparcie niemieckiego a polskiego społeczeństwa tzw. 'prawdziwych polaków' oraz takich , którzy tylko niemieckie kupują i to to jest sprzęt rewelacyjny. Cieszy fakt, że pomimo takich malkontentów firma się rozwija i wprowadza nowe wyroby na rynek i są coraz lepsze. Jako elektryk namówiłem znajomego na testowanie ich inwertera 12KW za 2900 zł - trzy fazowy i to jest bardzo dobra konstrukcja. No cóż są tacy co kibicują niemcom ja polakom.
    Z tym małych inwerterów Elektronixa podobają mi się te na grzanie i ich koncepcja wykorzystania energi PV na magazyny ciepła . Niemcy takich nie mają !

0
  • #15 18 Cze 2016 10:57
    mamatata99
    Poziom 10  

Link

Czy taki dokument wystarczy aby zrobić odbiór ? Mam nadzieje ze można podawać linki w takiej formie 🙂

0
  • #16 18 Cze 2016 11:30
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Gdyby Elnix zrobił inwerter hybrydowy, to może bym się skusił?
    Tanie urządzenia hybrydowe typu Volt to strata pieniędzy.

0
  • #17 18 Cze 2016 11:57
    witekem
    Poziom 15  

Jan_Werbinski napisał:
    Gdyby Elnix zrobił inwerter hybrydowy, to może bym się skusił?
    Tanie urządzenia hybrydowe typu Volt to strata pieniędzy.

Opisz co rozumiesz przez 'hybrydowy'. Ja rozumiem, że hybrydowy to jest ON-OFF w jednym czyli na grzanie i siec energetyczna - taki układ przełączny !

0
  • #18 18 Cze 2016 12:36
    marcinbbb
    Poziom 22  

A no właśnie podjedź i sam zobacz, ceny nie są podane bo i po co jeden usłyszy 1500 netto ;) innemu można powiedzieć 2200 Netto. Z tego właśnie powodu cena inwerterów nigdzie nie została podana nawet na stronie producenta. Wyżej prezentowałem film jak ten inwerter pracuje i jakie są z nim jazdy, ale kolega widać ma profit od pozytywnego posta o ich inwerterach.
    Ja bym się nawet nie skusił na ich hybrydę, no chyba że wcześniej dali by to na testy ;)

0
  • #19 18 Cze 2016 13:26
    witekem
    Poziom 15  

No właśnie , nawet za darmo byś się nie skusił - bo polskie. Taki malkontent , inni by powiedzieli, mocniej..
    A ceny - bardzo dobrze, że nie ma - można elastycznie do klienta podejść.
    Kończę temat.

0
  • #20 18 Cze 2016 15:37
    mamatata99
    Poziom 10  

Dobrze ze temat inwertera który nie został przeze mnie zakupiony został już zakończony... Wracając do pytania, jak to jest z tymi certyfikatami na panele ?

0